Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vážná nemoc či úbytek psychických i fyzických sil mohou znamenat nutnost požádat blízké o pomoc. I takové chvíle patří k životu. A mají řešení.

Pečujete o stárnoucí rodiče? 10 pravidel, která musíte znát a ctít

Rodina
zdroj: Getty Images Rodina
aktualizováno 15.01.2019, 16:27 | 15.01.2019, 16:27 | doma.cz/Linka seniorů

Vážná nemoc či úbytek psychických i fyzických sil mohou znamenat nutnost požádat blízké o pomoc. I takové chvíle patří k životu. A mají řešení.

Život přináší mnoho nečekaných a tíživých situací, a pokud jsou vaši rodiče již seniorského věku, může těch komplikací, které se množí na vašich bedrech, stále více. A není v lidských silách být připraven na všechno.

 

Nápomocná vám může být i Linka seniorů společnosti Elpida. Ať se při péči o blízkého člověka potýkáte s jakoukoliv výzvou, Linka seniorů 800 200 007 je vám k dispozici 365 dní v roce od 8 do 20 hodin. Je anonymní a zdarma.

 

Kromě pomoci na telefonu proto připravila také Desatero pečujícího právě pro ty, kdo o stárnoucí členy rodiny pečují. Může sloužit jako první rozcestník, jak a co zajistit, kde hledat podrobnější informace, na co si dát pozor.

 

1 – Získejte si co nejvíce informací a zůstaňte v kontaktu s odborníky


Ujistěte se, že dobře rozumíte diagnóze – ptejte se lékařů na prognózu, možnosti podpůrné léčby, rehabilitace či snížení míry bolesti. Po určitém čase si vyžádejte kontrolní vyšetření. Pokud máte pocit, že se vám s lékařem nedaří spolupracovat, nebojte se ho změnit. Vytvořte spolu tým, jehož cílem je dobrá péče o nemocného. Sdílejte dílčí úspěchy.

 

2 – Pozorujte, naslouchejte a ptejte se


Váš blízký je tím nejcennějším zdrojem informací o tom, co skutečně potřebuje. Všímejte si, kdy je spokojený. Ptejte se, jaká forma pomoci je pro něj přijatelná a úlevná. Buďte trpěliví k němu, ale i k sobě.

 

Rodina
(Foto: Getty Images)

 

3 – Zvažte možnosti financování pomoci


V situaci péče o blízkého můžete využít finanční příspěvek od státu. Nejčastěji se jedná o tzv. dlouhodobé ošetřovné (pozor, k žádosti budete potřebovat vyjádření lékaře ještě před propuštěním z nemocnice) a příspěvek na péči.

 

4 – Každá rodina je jedinečná


Péče o blízkého se velmi obtížně zvládá v jednom. Neostýchejte se říct si o pomoc příbuzným či přátelům, aby vás vystřídali. Neodmítejte nápady druhých, ač se zdají nestandardní. Důležité je, že fungují.

 

Anketa
Jak jsou na tom vaši rodiče?
 

 

5 – Nemocný potřebuje cítit oporu


Každý člověk potřebuje cítit, že je respektovaný. Pomoc a podporu nabízejte, ale nenuťte ji násilím. Pokud zrovna nějaký úkon nejde provést, zvažte, zda je nezbytné udělat ho právě teď, a to i za cenu ztráty pohody a klidu.

 

6 – Superhrdiny můžete být jen chvíli


Je důležité si uvědomit, že i přes všechna naše přání nejsme superhrdinové, ale lidé. Pokud se vám někdy něco nepodaří podle očekávání, nevyčítejte si to. Je normální cítit vztek, zlost i zoufalství. V takových chvílích je užitečné vyhledat podporu či odbornou pomoc.

 

Pomoc
(Foto: Getty Images)

 

7 – Nezapomínejte na sebe


Být oporou někomu dalšímu je velmi náročné. V rámci plánování péče proto myslete také na své potřeby. Nechte se vystřídat, dovolte si nechat si odborně pomoci.

 

8 – Zvažte možnost institucionální péče


Odlehčit vám může pečovatelská služba nebo krátkodobý respitní pobyt. Možná nastane chvíle, kdy bude pro všechny lepší, pokud váš blízký půjde do domova pro seniory nebo hospicu, kde ho budete navštěvovat. Nedávejte si za vinu, že jste péči nezvládli sami.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Syndrom vyhoření může vyústit v psychickou nemoc
TEST: Jste hlavou rodiny?
Vážná nemoc! Co udělá s vaším vztahem?

 

9 – Inspirujte se u druhých


Nemocný vaši péči možná náležitě neocení. Budou se střídat dny, kdy budete vděční a šťastní, že jste se rozhodli pečovat, a dny kdy budete cítit vztek či lítost a zoufalství. Sdílejte svou zkušenost s lidmi, kteří také pečují nebo pečovali.Inspirujte se u druhých: Co pomáhalo jim? V čem pro ně byla zkušenost cenná? Oporou vám mohou být svépomocné skupiny pro pečující, ale i literatura nebo filmy.

 

10 – Užívejte si společné okamžiky


Nenechte si kazit společné chvíle potížemi v každodenním fungování, ani nereálnými očekáváními od okolí i sebe samých. Společně strávený čas a sdílená radost budou jednou těmi nejcennějšími vzpomínkami.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře