Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Neplodnost je doslova fenoménem dnešní doby, mnohými odborníky navíc označovaný za civilizační chorobu. Některé faktory, které schopnost počít snižují, ale můžete samy ovlivnit.

Pět věcí, které brání početí vytouženého miminka. Možná se týkají i vás?

Těhotenský test
zdroj: Profimedia Těhotenský test
aktualizováno 15.11.2018, 00:00 | 15.11.2018, 00:00 | doma.cz

Neplodnost je doslova fenoménem dnešní doby, mnohými odborníky navíc označovaný za civilizační chorobu. Některé faktory, které schopnost počít snižují, ale můžete samy ovlivnit.

Na co si dát pozor, pokud plánujete otěhotnět?

 

1. Věk


Čím je žena starší, tím těžší je pro ni otěhotnět. Dle odborníků je u žen pro početí dítěte ideálním věkem 18. až 25. rok. „Ženy ale čím dál častěji přivádí na svět prvního potomka až po třicítce, což je z fyziologického hlediska pozdě. Klesá totiž počet vajíček a zhoršuje se jejich kvalita,“ vysvětluje MUDr. Tomáš Vrána, specialista z ostravské reprodukční kliniky Reprofit. Některé studie dokonce uvádí, že po čtyřicítce zbývají ženám jen přibližně 3 % životaschopných vajíček.

 

2. Stres


Každodenní stres zažíváme v zaměstnání, ale i po odchodu z práce – chceme stihnout spoustu věcí v krátkém čase, často jsme vyčerpání, špatně spíme. Tělo je tím oslabené, což není dobrá startovní pozice pro otěhotnění. Když se k tomu přidá stres z neustálého snažení a milování se na povel podle plodných dnů, je na vstup do začarovaného kruhu zaděláno. „Navíc pokud už se páru počít podaří, může permanentní stres snižovat i donošení dítěte,“ popisuje MUDr. Vrána.

 

Těhotná
(Foto: Getty Images)

 

3. Kouření


Plodnost žen negativně ovlivňuje jak aktivní, tak pasivní kouření. „Nikotin a další látky obsažené v cigaretovém kouři mohou ovlivňovat ovulaci tím, že snižují produkci estrogenu,“ vysvětluje MUDr. Vrána a dodává: „U kuřaček je navíc vyšší riziko vrozených genetických vad u dítěte a kouření snižuje i úspěšnost umělého oplodnění.“

 

4. Hmotnost


„Obezita negativně ovlivňuje přirozenou plodnost, ale i výsledky metod asistované reprodukce. U žen s nadváhou je popisována menší šance na početí, ale i zvýšený výskyt potratů, vrozených vývojových anomálií a těhotenských komplikací,“ upozorňuje MUDr. Vrána. Problémem je ale i extrémně nízká váha – ta může vést až k úplnému vymizení menstruace a ztrátě plodnosti.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Snažíte se o miminko? Nejlepší sexuální pozice, aby to vyšlo!
Šokující zjištění! Můžeme otěhotnět i přes oblečení
Deset věcí, které byste měly udělat, když se vám nedaří otěhotnět

 

5. Pohyb


Pravidelná fyzická aktivita spolu s vhodným jídelníčkem přispívá k docílení optimální váhy, pohyb současně podporuje psychickou pohodu – to vše je pro naše zdraví příznivé. Nic se ale nesmí přehánět. „Dlouhodobá extrémně vysoká fyzická zátěž může v některých případech způsobit nepravidelnost menstruačního cyklu a negativně tak ovlivňovat plodnost,“ varuje MUDr. Vrána.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře