Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

První dítě přišlo tak nějak automaticky, kdy ale začít uvažovat nad tím, že byste mu mohly pořídit sourozence? A jak poznat, že je to dobrý nápad?

Podle čeho poznat, že přišel čas mít další dítě?

rodina
zdroj: Getty Images rodina
aktualizováno 20.08.2019, 00:00 | 20.08.2019, 00:00 | doma.cz

První dítě přišlo tak nějak automaticky, kdy ale začít uvažovat nad tím, že byste mu mohly pořídit sourozence? A jak poznat, že je to dobrý nápad?

Druhé těhotenství se od toho prvního určitě liší. Kvůli předchozímu dítěti nebo víc dětem už na sebe nebudete mít tolik času a celé to bude trochu jiné. Zároveň už toho ale spoustu víte, třeba co od těhotenství čekat nebo co vám během čekání minulého miminka prospělo a co ne. V tomto ohledu už to tak může být jednodušší, jiné věci naopak budou o dost těžší než s jedináčkem.


Jak velké časové rozmezí mezi sourozenci je ideální?


Až se budete rozhodovat o tom, jestli si pořídit nové miminko, měly byste vzít ohled také na vaše prvorozené dítě. Je připravené se o mámu podělit? Nebude žárlit? Může už po něm mladší sourozenec dědit věci? Obecně pro vás bude psychicky i fyzicky nejnáročnější, když znovu otěhotníte do dvou let od porodu. Zatímco vám bude růst bříško, budete se muset pořád starat o první miminko. Starší dítě pochopí vaše nové povinnosti snáz než mladší.

 

rodina
(Foto: Getty Images)


Pokud se ale zvládnete postarat o obě děti naplno, máte podporu manžela a možnost školky, tak malý věkový rozdíl mezi dětmi vůbec není špatný. Zvlášť v pozdějším věku si spolu budou děti hrát a vám s nimi tak odpadne spousta starostí.


Dvě děti se hůř hlídají


Pokud jste měly s prvním dítětem možnost toho, že vám babička nebo rodinná kamarádka dělaly chůvu, zeptejte se jich, jestli by takhle mohly pohlídat i dvě děti. Pokud ne, smiřte se s tím, že byste na to byli sami a dlouho byste nemohli jen tak někam odjet ve dvou. Až ale děti povyrostou, času na sebe budete mít mnohem víc, než když budete s příchodem druhého dítěte otálet a věkový rozdíl bude větší.

 

ČTĚTE TAKÉ:

TEST: Jste připravené na miminko?
Ženy rodí čím dál později: Kdy už je žena na dítě opravdu stará?
Proč dnešní mladí odmítají tradiční rodinný model? Tady je 8 důvodů


Zaměřte se i na praktické záležitosti


Když uvažujete o druhém miminku, proberte s partnerem také to, jestli si to vůbec můžete dovolit. Uživí vás a dvě děti, zatímco vy budete na mateřské? Je u vás doma dostatek prostoru, aby se tam vešlo další dítě? Nebudete se v nejbližší době stěhovat? Budete si moct dovolit kvalitně jíst, aby vaše tělo další těhotenství v krátké době vydrželo? Pokud cítíte, že byste se potřebovaly ještě trochu zotavit a nemůžete si teď dovolit investovat do kvalitních potravin, k otázce dalšího těhotenství se vraťte později, až se tyto věci vyřeší.


Pokud si chcete období strávené s dítětem opravdu užít a plně se mu věnovat, zvolte raději víceletý věkový rozdíl mezi sourozenci. Jestli vám ale nevadí věčný frmol a nemít čas sama na sebe, mít druhé dítě v relativně krátké době pravděpodobně zvládnete. Zvlášť pokud je pro vás rodina středem vesmíru a nevadí vám, že trochu zanedbáte svou práci, zájmy a přátele. Zároveň se do zaměstnání rychleji vrátíte. Také se vám na kočárek a výbavičku po předchozím dítěti nebude moc dlouho usazovat prach nebo to všechno nebudete muset znovu shánět, když přijde druhé dítě za chvíli.


Náš tip: Po druhém dítěti prahne i Ondřejova manželka Alice z filmu Muži v naději. V podstatě ze snahy o druhé dítě udělala náplň jejich manželství. Ondřejův tchán Rudolf tvrdí, že je to jen kvůli tomu, že se v manželství nudí. Doporučí mu svérázný způsob, jak být opět spokojený - nevěru. Jak se tím ale vztahy všech zkomplikují? Na to se podívejte v pátek 23. srpna 2019 od 20:20 na Nově.

 

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře