Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Drogy jsou strašákem všech rodičů. Ne každý rodič ustojí zjištění, že jeho kdysi tak slušné dítě se teď rozhodlo experimentovat.

Pomoc! Našly jste u svého dítěte drogy. Co teď?

Seriál Ulice: Co je u Franty už hodně přes čáru?
zdroj: TV Nova Seriál Ulice: Co je u Franty už hodně přes čáru?
aktualizováno 12.02.2019, 00:00 | 12.02.2019, 00:00 | doma.cz

Drogy jsou strašákem všech rodičů. Ne každý rodič ustojí zjištění, že jeho kdysi tak slušné dítě se teď rozhodlo experimentovat.

Ať už na svém dítěti poznáte, že se poslední dobou chová trochu zvláštně, nebo u něj omamné látky dokonce najdete, pravděpodobně ve vás pořádně hrkne. Totéž teď prožívá i seriálová Zuzana z Ulice, která u svého syna Franty našla pytlík s marihuanou.


Zuzanina reakce byla pochopitelně trochu přehnaná a Franta jí její ostrá slova dvakrát tak oplatil. Zuzana totiž sama kdysi zkoušela drogy a podle Franty to on po ní zdědil, tak se nemůže teď ničemu divit. Podle jeho matky jsou však drogy cestou do pekla a po marihuaně budou následovat mnohem tvrdší látky. Zuzana si myslí, že Franta má až moc peněz za utrácení, a tak „blbne“, proto se rozhodne "vyřešit" problém tím, že mu omezí kapesné.

 

Podle Aničky však omezení kapesného není řešením, díky kterému se Franta srovná. Spíš by měl mít kolem sebe lidi, kteří ho mají rádi a se kterými se cítí v bezpečí.


Co dělat, když se i vy ocitnete v podobné situaci? Pomůže na dítě zatlačit, anebo si s ním spíš v klidu promluvit, co ho k užívání drog vede? A na co dalšího byste ještě měly dát pozor?

 

Dítě a drogy
(Foto: Getty Images)


Našla jsem u svého dítěte drogy. Co teď?!


Záleží, jakým způsobem jste drogy našly. Objevily jste je v kapse u kalhot, když jste mu chtěly vyprat oblečení? Nebo na vás vypadly na skrytém místě v jeho pokoji? Skutečně je v tom velký rozdíl. Pokud totiž drogy objevíte ne náhodou, ale díky systematickému hledání nebo kontrolování jeho věcí, tak může mít vaše dítě pocit ztráty soukromí. Tím k vám ztratí důvěru a už těžko si s vámi bude chtít promluvit, když jste se mu „hrabaly ve věcech“.


Jak to na dítěti poznat?


Nic jste nenašly, ale máte podezření? Podívejte se svému dítěti pozorně do očí. Má je červené, jeho zorničky jsou příliš rozšířené nebo naopak vypadají jako špendlíkové hlavičky? To může značit, že si vaše dítě pěkně zahrává. Napoví i zvýšené pocení, celkový neklid rukou a nohou, nervozita, vztahovačnost, ale i přálišná apatie. Nezdá-li se vám dítě v pořádku, komunikujte s ním. Ptejte se, zda toho má moc, je unavené, proč je frustrované či podrážděné. Možná se vám samo svěří s nějakými problémy. Zeptejte se, jak je řeší, poraďte mu, jaké cesty se nabízejí. Nemusíte nutně hned přiznávat, že o drogách již víte, nebo něco tušíte, mluvte o nich obecně: jaké představují riziko, že možná v takové situaci působí jako lákavé řešení, ale úlevu přinesou jen domněle, pusťte si spolu nějaký film k této problematice, konverzuje o problematice, jako by se týkala někoho jiného. Ale ptejte se svého potomka na jeho názory. Klidně přiznejte, že máte svou zkušenost, že to možná k dospívání patří, ale jednorázové otestování pramenící s frajírkování nemá nic společného se skutečnou závislostí, i když může stát na jejím počátku. Buďte otevřená, chápavá, ale nesnažte se téma rychle přejít. 

 

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Kamarád nezvládá výchovu syna

Chcete být dokonalou mámou? Tohle musíte udělat pro svou dospívající dceru

Dostat puberťáka na chalupu bývá o nervy

Pomůže tvrdý režim?


Spousta rodičů se rozhodne coby antidrogové východisko nasadit „tvrdý režim“. Žádné kapesné, po škole hned domů, dostávat jen dobré známky. Některé děti sice tvrdou ruku potřebují, pro jiné ale může být takový režim ještě silnější argument, proč prchat před děsnými podmínkami doma do jiné reality. Vy nejlépe znáte své dítě a budete vědět, co na něj platí. Základem řešení je však najít důvod, proč se právě teď vaše dítě rozhodlo zkoušet tak nevyzpytatelné věci, jako jsou drogy, a co jinému by mu mohlo jejich místo nahradit. Nechybí mu ve skutečnosti porozumění, možnost si popovídat, nějaké dobrodružství, pocit, že někam patří?


Zamyslete se, zda nemáte v rodině nějaké problémy. Hádáte se nyní víc, než kdy dřív? Budete se rozvádět? Takové situace snášejí zrovna děti nejhůř a proto ani není divu, že hledají únik, třeba i v drogách. Tady tvrdý režim rozhodně není na místě. Snažte se své rodinné problémy řešit v klidu a ujistěte své dítě, že tady pro něj vždy budete a vždycky se bude mít kam vrátit.


S kým se teď kamarádí?
Abyste mohly zvážit situaci, zaměřte se také na to, s kým teď vaše dítě tráví většinu času. Staré kamarády zanedbává a pohybuje se spíš v okruhu samých podivínů? Rodiče jeho nových kamarádů neznáte a díky své nové partě váš potomek dokonce chodí za školu? To by mohlo znamenat, že se rozhodl pro vzpouru. Noví kamarádi ho ovlivňují a chce mezi ně zapadnout. Možná má konečně pocit, že někam patří, celou partu spojuje například kouření trávy. Zjistěte si o jeho kamarádech víc. Buďte na pozoru, ale nezakazujte je vašemu dítěti, to by jen podnítilo jeho rebelské sklony.

 

Děti a drogy
(Foto: Getty Images)


Mělo vaše dítě až moc volnosti? Možná jste byly k vašemu dítěti až moc liberální a bez větší námahy vždycky dostalo to, co chtělo. Teď se to ale obrátilo proti vám. Toto je situace, kde by mohl tvrdý režim pomoci. Zaměstnejte vaše dítě, ať nemá na drogy ani čas, ani pomyšlení. Zvolte mu koníček podle toho, co ho dřív bavilo. Je sportovně nadané? Když bude sportovat, tak bude na drogy příliš unavené a jejich užívání by bylo akorát kontraproduktivní.


Něco jiného je, pokud už je vaše dítě dospělé. Když se rozhodne zkoušet nové věci až po dosažení plnoletosti, budete na něj příliš krátcí a nepomůžou zákazy ani příkazy. Na místě bude naopak promluvit si jako dospělí lidé a zjistit, proč se takto rozhodlo až v pozdějším věku a co mu v životě nevychází.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře