Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vztahy mezi matkami a dcerami jsou často složité. Matky se snaží dcery co nejlépe přizpůsobit svým představám. Při tom si třeba neuvědomí, kde je hranice, kdy jim už škodí a psychicky ubližují. Mnohdy na ně mají přehnané nároky, a když je dcera ne...

Přijde vám, že dcera nesplňuje vaše nároky? Kritika bolí i po letech!

matka a dcera
zdroj: Getty Images matka a dcera
aktualizováno 10.04.2019, 00:00 | 10.04.2019, 00:00 | doma.cz

Vztahy mezi matkami a dcerami jsou často složité. Matky se snaží dcery co nejlépe přizpůsobit svým představám. Při tom si třeba neuvědomí, kde je hranice, kdy jim už škodí a psychicky ubližují. Mnohdy na ně mají přehnané nároky, a když je dcera nesplní, připadá si nejen před matkou úplně neschopně. To na ni může mít vliv po celý následující život.

Extrémně vyhrocený vztah mezi matkou a dcerou uvidíte i v dnešní Výměně manželek. Seznámíte se s rodiči Evou a Martinem a jejich dětmi Lucií, Michalem, Eliškou a Kájou. Nejstarší dcera Lucie se svou matkou Evou ani trochu nevychází. Eva ji neustále kritizuje, předhazuje jí, že je líná a nemožná, což je Lucii líto a rozpláče ji to i před televizním štábem. Dokonce by vyměněnou manželku Michaelu vyměnila se svou matkou nastálo, protože s ní společnou řeč na rozdíl od Evy najde. Eva si navíc stěžuje, že jí děti doma vůbec nepomáhají, přitom ve Výměně se ukáže, že Lucie naopak nemá s pomocí v rodině vůbec žádný problém.


Ve druhé rodině se nachází Michaela, Ota a děti Michaela Mia a maličká Julie. V rodině nemají skoro žádný problém a Výměnu berou jako zkušenost. Michaelu však při Výměně šokuje nejen vztah Lucie a Evy, ale také strašidelná sbírka panenek, jejíž majitelkou je právě kritická Eva. Na premiérový díl se podívejte už dnes ve 20:20 na Nově.

 


Máte i vy tendence své dceři neustále něco vytýkat? Přijde vám, že nic nedělá úplně správně a máte potřebu ji velmi často opravovat? Přečtěte si, proč byste to dělat neměly a v čem možná bude ten pravý problém.


Kritizující matka má obrovský vliv na sebevědomí


Pokud má vaše dcera už odmala pocit, že nic nedokáže udělat dobře, může se pak v dospělosti pořádně prát s nedostatkem zdravého sebevědomí a trpět pocity méněcennosti. Bude mít pocit, že nikdy v ničem neuspěje. Kvůli nedostatku chvály navíc ani nebude mít přirozenou potřebu být ambiciózní a někam se v životě posouvat. Proč by měla začít něco dělat, když se stejně ničím nezavděčí a nikdy neuspěje?

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jaká jste matka? Dítě na obrázku ohrožuje 11 věcí - najdete je všechny?
10 věcí, které by měla vaše dcera v 10 letech rozhodně znát!
TABU, která nikdy neříkejte matkám ve vašem okolí


Srovnávání s ostatními vede k závisti


S předchozím problémem souvisí i situace, kdy dceru neustále porovnáváte s její kamarádkou nebo třeba jinou vrstevnicí. Nejenže se dcera naučí závidět ostatním dívkám, ale také se tím zhorší vztahy s jejími kamarádkami a dalšími stejně starými dívkami. Pokaždé když bude jen trochu pozadu, bude jí připadat, že se nikdy nevyrovná ostatním.


Proč matky viní nejčastěji prvorozenou?


Je to často právě prvorozená dcera, která to nejvíc schytává, viz i Lucie z Výměny manželek. Někdy se stává, že když má matka první dceru moc brzy, hází na ni všechny problémy, které její narození způsobilo. Pokud jí přijde, že si kvůli časnému rodičovství dostatečně neužila mládí, automaticky to hází na první dítě. Stejně tak může dceři předhazovat, pokud během prvního mateřství třeba přišla o vztah s partnerem. Protože se její první vážné životní potíže dostavily spolu s prvním porodem, má je matka spojené s dítětem a někdy to neváhá při hádce vytáhnout.

 

matka a dcera
(Foto: Getty Images)


Často navíc matky chtějí, aby nejstarší děti byly příkladem i pro ostatní sourozence, a tak se je snaží co nejvíc sekýrovat pro příklad ostatním. A ani si při tom neuvědomí, jak to vnímají samy děti.


Nejste spokojená s dcerou, nebo sama se sebou?


Mnohdy také matky na své dcery shazují vlastní nespokojenost. Je lehčí něco hodit na druhé, když s tím nejsou spokojené, a starší dcery jsou zrovna nejblíž po ruce. To ale vůbec není ideální řešení vlastního problému. Jak je známo, vzorce chování se přenáší z generace na generaci, a jak se vy chováte k dcerám, tak se budou ony chovat pravděpodobně ke svým dětem, vašim vnoučatům.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře