Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Statisticky mají současní lidé nejvíce volna v novodobé historii a i díky moderním technologiím mohou rodiče svým dětem věnovat více času než kdy dříve. Odborníci však upozorňují, že přestože rodiče s dětmi tráví mnohem více času, tento čas mnohdy...

Problém dnešních rodin: Žijete spolu, nebo jen vedle sebe?

Problémy v rodině
zdroj: Getty Images Problémy v rodině
aktualizováno 02.05.2019, 00:00 | 02.05.2019, 00:00 | doma.cz

Statisticky mají současní lidé nejvíce volna v novodobé historii a i díky moderním technologiím mohou rodiče svým dětem věnovat více času než kdy dříve. Odborníci však upozorňují, že přestože rodiče s dětmi tráví mnohem více času, tento čas mnohdy není dostatečně kvalitní, nerozvíjí vzájemnou komunikaci ani samotné děti.

Moderní technologie na jednu stranu čas šetří, ale na druhou stranu i berou. „Sociální sítě, chatovací a jiné aplikace snadno lapí naši pozornost a udrží ji na dlouhou dobu. To se bohužel stále častěji projevuje ve schopnosti rodičů hrát si s dětmi. Klasické hraní totiž vyžaduje trpělivost a čas, je potřeba se na něj soustředit a nenechávat se vyrušit. A s tím má dnes řada rodičů problémy,“ přibližuje Kristýna Křížová ze společnosti Agátin svět.

 

Pozor, děti vás napodobují


Pronikání technologií do rodinného života pak se znepokojením sledují i psychologové. „Trávíme mnohem více času vedle sebe, ale ne spolu. Děti napodobují své rodiče a nemají problém na tabletu strávit čtyři hodiny a zabavit se,“ říká Jana Víchová, psycholožka Motolské nemocnice. „Virtuální svět je pro děti často až příliš bohatý, dává jim možnost přeskakovat, nemusí vydržet dlouho u jedné činnosti. Ne náhodou nám roste počet dětí s poruchami pozornosti,“ doplňuje. Nicméně tablety a mobily jako prostředek k hraní nezavrhuje, pouze myslete na vyváženost.

 

Rodina
(Foto: Getty Images)

 

ČTĚTE TAKÉ:

3 typy výchovy: Jaká jsou úskalí domlouvání, uplácení a vyhrožování dítěti?
4 zásadní chyby, které děláte při výchově dětí zřejmě i vy
Maminky pozor: Přísná výchova dělá z vašich dětí lháře


Hra není jen zábava, ale i učení


Společné hraní v rodině plní spoustu důležitých funkcí. Dítě se tak například naučí, že občas prohrát je normální a není v pořádku po prohrané hře ve vzteku smést hrací plán ze stolu. Klíčová je také vzájemná komunikace, která je v době, kdy každý člen rodiny tráví čas na svém vlastním přístroji, mnohdy problematická. Děti pak mají trable s výslovností, slovní zásobou a obecně se nedokážou dobře vyjadřovat, což dokládají i rostoucí počty návštěv logopedických nebo pedagogických poraden.

 

Hraní
(Foto: Getty Images)


Že pravidelné hraní společenských her rodiny sbližuje, zaznívá i od samotných rodičů. „Moderní společenské hry nám dávají možnost spolupracovat, takže i zarytí rodinní rivalové najednou mají společný cíl a vidí, že bez spolupráce to nepůjde. Jako bonus je to společný aktivní rodinný čas – takže jsme nejen spolu, ale máme nějakou společnou aktivní zábavu, na které se všichni podílíme,“ říká Radka Mužíková, zakladatelka facebookové skupiny Deskovky pro tři bratry, která slouží rodičům jako inspirace k domácímu hraní.


Napříč rodiči i odborníky však panuje shoda, že z hraní hlavně netřeba dělat velkou vědu. Důležité je se oprostit od běžných starostí a skutečně vnímat, co s dítětem podnikáme. „Důležité je opravdu vypnout, naladit se na dětský svět a ani v myšlenkách neodbíhat. Tak si čas s dětmi nejen užijeme, ale navíc se budeme cítit zrelaxovaní a šťastní z intenzivně prožitého společného času,“ uzavírá Kristýna Křížová.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře