Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Kvůli čemu čím dál tím více lidí nebere rodinu jako svůj životní cíl?

Proč dnešní mladí odmítají tradiční rodinný model? Tady je 8 důvodů

rodina
zdroj: Getty Images rodina
aktualizováno 10.08.2019, 00:00 | 10.08.2019, 00:00 | doma.cz

Kvůli čemu čím dál tím více lidí nebere rodinu jako svůj životní cíl?

Za posledních pár desetiletí se rodinné hodnoty hodně změnily. Větší počet lidí lidí žije samostatně a často marně čekáte na vnoučata. Proč tomu tak je a co za těmito změnami ve společnosti a lidském myšlení stojí?


1. Vzdělanější lidé rovná se nižší porodnost


Skoro po celém světě chtějí lidé dnešní generace zakládat rodinu mnohem později než jejich předci. Patrné je to hlavně v rozvinutých zemích, kde mají ženy děti až mezi 30 a 40 lety. Zároveň se zdvojnásobilo množství těch, které porodí až mezi 40. a 44. rokem. Dvojnásobek lidí se rozhodne nemít potomky vůbec. Klesla ale i míra porodnosti v rozvojových zemích, v 60. letech minulého století měla tamní žena průměrně 6 dětí, dnes už to kleslo na 4 děti.


2. Zastaralý pracovní rozvrh


Stále více společností si uvědomuje, jak je těžké být produktivní osm hodin denně pětkrát do týdne. A tak někteří zaměstnavatelé s pracovními plány experimentují a vymýšlejí nové. I když ale lidé tráví v práci méně času, stále pracují déle, než by se čekalo. 73 % lidí pracuje přes 40 hodin týdně a 25 % lidí dokonce přes 50 hodin týdně. Přibývá také workoholiků, což není dobrý předpoklad pro zakládání rodiny.


3. Nízký příjem


Přestože lidé více pracují, za posledních 30 let klesly příjmy. Mileniálové jsou generací s dobrým vzděláním, ale nejnižší úrovní příjmu. Zvlášť od chvíle, když už může mít vysokoškolský diplom skoro každý. Stále přísnější jsou také požadavky zaměstnavatelů, mnoho mladých lidí se při hledání zaměstnání hodně stresuje. Ekonomická situace jim proto nutí položit si otázku, zda upřednostnit rodinu nebo kariéru. Mít obojí je opravdu složité.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ani holka ani kluk? Tahle rodina svého syna vychovává bez genderové identity
Co dělat, když jste nezapadly do partnerovy rodiny?
Problém dnešních rodin: Žijete spolu, nebo jen vedle sebe?


4. Chuť všechno vyzkoušet


Dříve se chtěla mladá generace poučit a získat zkušenosti od starších, nyní je to skoro obráceně. Třicetiletí chtějí vyzkoušet všechno, co dělají dvacátníci. Lidé mají více možností hledat sami sebe a věnovat se svým vlastním zájmům než budování rodiny. Americká studie ukázala, že muži nechtějí mít děti, pokud by se kvůli nim museli vzdát svých koníčků nebo cestování. Ženy mají sice podobný názor, raději ale mlčí, aby je společnost neodsoudila.


5. Vysoké požadavky na partnera


Lidé nejsou sami, protože by chtěli, ale protože nenašli ideálního partnera. Podle studie by si 85 % lidí ve věku 18-34 let opravdu přálo mít rodinu, ale nechtějí ji založit jen proto, že jim to nařizuje společnost. Spousta lidí raději zůstane svobodná, než aby s někým chodili, jen dokud nenajdou lepšího partnera.


A i když jsou lidé ve vztahu, ještě jim trvá v průměru skoro pět let, než se rozhodnou a zváží, zda je dobrý nápad se vdát a mít děti. I proto jsou rodiny zakládány později. Navíc v minulosti bylo manželství prvním krokem k dospělosti, nyní je to až poslední krok ve vztahu. Mnoho lidé se dětí vzdá, jen aby měli lehčí život. Mimo jiné si totiž dobře pamatují, jak bylo pro jejich rodiče těžké platit jim školu a podobně.


6. Rozvodovost


V mnoha zemích končí přes 50 % manželství rozvodem. Lidé odkládají početí dítěte, dokud si nejsou jistí, že by ho měli s tím správným člověkem. Moderní rodiny jsou velmi křehké, stačí málo, aby se dva lidé rozvedli. Navíc často nemají podporu svých rodičů, ale ani jistotu, že je jejich partner nikdy neopustí.

 

matka a dítě
(Foto: Getty Images)

 

7. Existuje několik typů vztahů


Dříve bylo o dost snadnější s někým chodit, dnes kromě klasického vztahu existují ještě nejrůznější volné vztahy nebo přátelství s výhodami. Najít partnera je díky seznamkám snazší, zároveň se však o sebe dva lidé navzájem zajímají mnohem méně a snadno také jeden na druhého zapomínají.


8. Lidé nechtějí předstírat štěstí


Role matky je ve společnosti stále ještě velmi zakořeněná. Dívky se tak bojí říct ostatním, že by rády žily jen samy pro sebe. Mnoho žen má děti jen proto, aby v očích veřejnosti splnily svou povinnost. Některé z nich pak ale připustí, že je mateřství vlastně neuspokojilo. Každý pátý Němec by se třeba rodičovství klidně vzdal, kdyby měl změnit minulost!

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře