Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Bojíte se ztráty finanční nezávislosti? V páru můžete spíš ušetřit.

Rodinné finance: Společný účet nebo každý zvlášť?

Společné bydlení
zdroj: Cofidis Společné bydlení
aktualizováno 20.02.2019, 00:00 | 20.02.2019, 00:00 | doma.cz

Bojíte se ztráty finanční nezávislosti? V páru můžete spíš ušetřit.

Finance a společný rozpočet jsou obzvláště citlivým tématem. Ačkoli ve vás toto téma může vyvolávat obavy třeba ze ztráty nezávislosti, změny v této oblasti můžou být hlavně pozitivní. Stačí být v obraze a znát všechny možnosti.


Společný účet ušetří konflikty

 

Na začátku každého společného bydlení určitě stojí debata o tom, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti. Variant, jak ve společné domácnosti hospodařit, je mnoho. Společný účet, ze kterého se hradí nájem, služby a potraviny a mají k němu přístup oba partneři, je důvěryhodným a transparentním nástrojem pro oba. Zároveň si můžete zachovat částečnou finanční nezávislost, když se dohodnete předem na částce či podílu, který budete na účet posílat. Tak zabráníte mnohým zbytečným dohodám o tom, že někdo platí více nebo že někdo zapomněl zaplatit energie.

 

Ohlídejte si podmínky

 

Důležité je brát v potaz, že každá banka má sdílení přístupu více osob k jednomu účtu nastaveno jinak. Každý by měl přesně vědět, do jaké míry mu účet říká „pane“. V situaci, kdy je jeden z partnerů např. dlouhodobě nemocný a nemá přístup k účtu, je pro druhého partnera velmi nepříjemné, pokud zjistí, že má omezená práva k účtu, na kterém jsou všechny rodinné finance.

 

Smlouva
(Foto: Sberbank)

 

Staré sólové účty? Proč si je nenechat


Každý z partnerů do vztahu většinou přichází se svým soukromým účtem. Společné výdaje se však nejlépe spravují na jednom účtu, který používají oba partneři. Tím se v páru neztratí základní přehled o aktuálním stavu rodinných financí a snáze se dají dlouhodobě plánovat větší výdaje. Přesto se nemusíte vzdávat ani vlastního soukromého účtu. I v páru má každý nárok na soukromí. Výpis z účtu prozradí každý detail našeho života. Ani v páru nemusíme odhalovat všechno, proto své opodstatnění mají i účty soukromé. Pokud jeden z páru rád utrácí, zatímco druhý raději šetří na své koníčky, je často vhodnější ponechat si i soukromé účty.


Pokud se vám nechce vydávat příliš za běžné poplatky, vyberte si prostě lepší účet, klidně za cenu přechodu k jiné bance. „Většina bank nabízí účty, které jsou zdarma. Vždy však od své banky chtějte ještě něco navíc. U rodinných financí se dvojnásobně vyplatí sledovat, jestli je používání účtu spojeno s různými výhodami – např. výhodnější úrok na spořicím účtu nebo levnější úroky při čerpání kontokorentu, pokud potřebujete okamžitou finanční rezervu,“ upozorňuje Gabriela Brůhová ze Sberbank.

 

ČTĚTE TAKÉ:

4 způsoby, jak se nehádat kvůli penězům
Jak zkrotit domácí rozpočet? 4 věci, které musíte změnit
Svatba může vyjít pěkně draho! Na čem ušetřit a co nepodcenit


Staré půjčky do rodiny nepatří


Vyčerpaný kontokorent, aktivní kreditní karta, různé druhy splátkových karet, staré spotřebitelské půjčky. I s tím často oba partneři přichází do manželství. Všechny tyto půjčky členů blízké rodiny se dají sloučit do jedné výhodnější a mnohem levnější. „Díky tzv. partnerské konsolidaci mají páry žijící ve společné domácnosti možnost sloučit všechny půjčky obou partnerů do jedné, a získat tak nižší úrok i měsíční splátku,“ říká Cyril Křůpala ze společnosti Cofidis. Slučování nebo nahrazení stávající půjčky novou půjčkou se stalo poslední dobou velkým hitem mnoha bank. A není divu, ročně se tak dá ušetřit významná částka.


Tip: Kromě společných půjček projděte také další vaše smlouvy, například ty u mobilních operátorů. I zde se lze setkat s výhodnými balíčky pro partnery či celé rodiny a výrazně ušetřit.

 

Společná hypotéka není časovaná bomba


Společný domov většina párů považuje za základ partnerského života. Investice do nemovitosti představuje také jednu z nejvíce bezpečných a oblíbených možností, jak vytvořit trvalý společný majetek. Díky partnerství se vám otevírá široké spektrum příležitostí, a některé finanční instituce dokonce nabízejí speciální zvýhodněné produkty jako je Partnerská nebo Novomanželská půjčka, které jsou určené přímo pro páry či novomanžele.

 

Společné bydlení
(Foto: Cofidis)

 

Zároveň se jedná o závazek na několik desítek let, kdy může dojít k nečekaným událostem. Není třeba se obávat, většina situací se dá vyřešit. Např. v případě rozchodu existuje několik variant řešení, z nichž si lze vybrat tu nejlépe vyhovující. „Po rozchodu si společnou hypotéku můžete buď ponechat, splácet dál společně, nemovitost pronajímat a o zisk se dělit. Nebo si jeden z bývalého páru hypotéku a nemovitost ponechá a druhého vyplatí, třetí možností je prodej nemovitosti a následné splacení hypotéky z výnosu prodeje,“ stručně shrnuje obvyklé možnosti Vojtěch Batěk ze Sberbank.


O financích otevřeně

 

Ať už se rozhodnete pro úpravu domácího rozpočtu za pomoci finančních produktů nebo dáváte přednost průběžné dohodě o běžných výdajích a střádání do prasátka, buďte ve vztahu vždy otevření a o penězích komunikujte jasně. Pamatujte, že základem každého partnerství je důvěra, bez které se neobejde ani rozhodování a nakládání se společnými penězi.

 

Pokud do manželství vstupujete s výrazně větším majetkem a také v budoucnosti očekáváte výrazně vyšší příjmy než váš partner, a v případě rozvodu se o ně nechcete s partnerem dělit, neváhejte uzavřít předmanželskou smlouvu. Předmanželskou smlouvu lze sestavit tak, že veškerý majetek, který si za své peníze pořídil nebo pořídí jeden z partnerů, je pouze jeho vlastnictvím a nespadá do společného jmění manželů. Platí to ale i naopak. Do společného jmění manželů totiž patří i dluhy. Často bývá po rozvodu šokem, že dluhy musí splácet oba bývalí partneři i po rozvodu. Pokud má jeden partner dluhy a v budoucnosti plánuje přijmout další závazky, může druhého partnera před těmito dluhy ochránit právě předmanželská smlouva.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře