Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Karla a Mára z Ulice jezdí do dětského domova navštěvovat malého kluka Vojtu, se kterým už se oba velmi sblížili. Karle se navíc dlouho nedařilo otěhotnět, a také proto si k němu vytvořila ještě bližší pouto. Přemýšlíte i vy, že byste pomáhaly něj...

Netroufáte si na adopci nebo pěstounství? Slyšeli jste už o hostitelské péči?

Seriál Ulice: Jaká novinka šokuje Karlu a Máru?
zdroj: TV Nova Seriál Ulice: Jaká novinka šokuje Karlu a Máru?
aktualizováno 09.04.2019, 00:00 | 09.04.2019, 00:00 | doma.cz

Karla a Mára z Ulice jezdí do dětského domova navštěvovat malého kluka Vojtu, se kterým už se oba velmi sblížili. Karle se navíc dlouho nedařilo otěhotnět, a také proto si k němu vytvořila ještě bližší pouto. Přemýšlíte i vy, že byste pomáhaly nějakému opuštěnému dítěti? Hodilo by se vám ale, aby to byl pro vás menší závazek než adopce? Řešením může být právě hostitelská péče.

Díky hostitelské péči můžete trávit čas s dítětem z dětského domova bez toho, abyste ho musely adoptovat či se stát pěstouny. Nemusíte být jeho příbuzní, a i tak si k sobě dítko můžete brát nejen na víkendy. Pokud samozřejmě budete uznané za vhodné k tomu, aby s vámi dítě trávilo čas.


Během hostitelské péče se s dítětem dobře seznámíte a určitě si k sobě navzájem vybudujete vztah. Přestože to ale není vaše dítě, a to ani adoptované, stále je to určitá forma zodpovědnosti. Dítě pak nemůžete jen tak opustit, když byste například počali to vlastní. Respektive můžete, ale nebylo by to příliš morální.

 

hostitelství
(Foto: Getty Images)


Proč do toho jít?


Rozhodně díky hostitelské péči někomu hezky zpříjemníte dětství. Děti v dětských domovech se mnohdy cítí osaměle a pomůže jim, když vědí, že je tu pro ně někdo „tam venku“. Přesto však zatím není hostitelská péče tolik rozšířená, i když by to mnoha bezdětným párům stejně jako některým rodinám vyhovovalo.


Navíc hostitelskou péči může poskytovat i jednotlivec bez partnera, což může být pro někoho praktické.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dojemná galerie: Podívejte se na fotky z probíhající adopce
Umělé oplodnění nebo adopci? Oboje najednou
Vzdala byste se vlastního dítěte?


Dobrovolná činnost


Musíte vzít v potaz, že dítě ve vaší hostitelské péči svou rodinu třeba má, ačkoliv třeba nefunkční. Nejde tak o formu náhradní rodinné péče. V některých případech dokonce pravá rodina musí s vaší hostitelskou péčí souhlasit. Vy dítěti jen poskytujete svůj čas a pomoc z laskavosti a kromě dobrých pocitů za to nic nedostanete. Je to vlastně určitá forma dobrovolnictví.


Neuvažte se k dítěti až moc


Pamatujte, že i když zažádáte o hostitelskou péči, nestanete se automaticky rodičem. Po dítěti nemůžete chtít, aby vás začalo hned oslovovat „mami“ nebo aby se vám hned se vším začalo svěřovat. Bude chvíli trvat, než si k vám najde cestu, zvlášť když se budete vídat třeba jen jednou týdně.

 

hostitelství
(Foto: Getty Images)


Dítě může být i starší


Jestli si představujete, že vezmete na výlet šestiletého kluka, měly byste se těmto očekáváním vyhnout. Může se totiž také stát, že vám dětský domov přidělí pro hostitelskou péči třeba i patnáctiletého puberťáka. To by mohlo být složitější zvlášť pro mladší, například dvacetileté ženy, které o hostitelství uvažují.


Finance


Pokud uvažujete o hostitelské péči, měly byste na tom být dobře také finančně. Přestože to není žádné náhradní rodičovství, i tak to bude na vaší peněžence poznat, když se budete o víkendech nebo prázdninách starat kromě sebe také o dítě. Zvlášť mu budete chtít udělat radost cukrárnou nebo nákupy.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře