Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Léto nabízí takřka nepřeberné množství venkovních hudebních zážitků. Několikadenní festivaly nebo koncerty pod otevřeným nebem – možností je rok od roku víc a víc. Co když s sebou ale chceme vzít i ty nejmenší?

S dětmi na festival? Pozor na 5 častých chyb, které jim ubližují

Stanování s dětmi
zdroj: Getty Images Stanování s dětmi
aktualizováno 19.07.2018, 00:17 | 19.07.2018, 00:17 | doma.cz

Léto nabízí takřka nepřeberné množství venkovních hudebních zážitků. Několikadenní festivaly nebo koncerty pod otevřeným nebem – možností je rok od roku víc a víc. Co když s sebou ale chceme vzít i ty nejmenší?

Letní radovánky jsou v plném proudu a mnozí z nás i letos zamíří na hudební festivaly, případně koncerty pod širým nebem. Čím dál tím víc festivalů dokáže přivítat i ty nejmenší návštěvníky.


Líbí se vám hudební nabídka velkých letních taháků, jako je Colours of Ostrava, České hrady, Benátská!, nebo Sázafest, ale nemáte možnost zajistit si hlídání? Pořadatelé dnes myslí i na mladé rodiče a často nabízejí služby a vychytávky, které zpříjemní pobyt i s miminkem. Ubytovat se můžete v klidnějším rodinném kempu, vyrazit za programem na dětskou stage, nechybí možnosti, kde dítě přebalit nebo nakojit. Proto na podobných akcí jsou rodiče i se skutečně malými dětmi k vidění stále častěji.


Na komfort vašich dětí myslete ale především vy sami. Ať už pro sebe a své ratolesti vyberete jakoukoliv akci, vždy se vyplatí mít na paměti několik zásad, které vám i jim pomohou užít si festival naplno a bez komplikací.


Voda, voda, voda!


Rtuť na teploměru se v těchto měsících snadno vyšplhá nad třicet stupňů Celsia. Když do toho celý den chodíte po festivalovém areálu na slunci, dostane pořádně zabrat i tělo dospělého člověka, natož dítěte. Proto je nesmírně důležité pravidelně doplňovat tekutiny. Na festivalech se většinou na nápoje stojí fronty, vyplatí se proto být připravený a zajistit sobě a dětem dostatek pitné vody včas a počítat s časovou náročností front. Důležité je také dohlédnout na to, aby byl pitný režim dětí skutečně pravidelný bez ohledu na to, zda mají žízeň.

 

Pitný režim
(Foto: Getty Images)


Pozor na sluníčko


Pokud si nechcete z festivalu kromě hudebních zážitků přivést také úpal nebo úžeh, měli byste mít kromě dostatku vody také pokrývku hlavy, sluneční brýle a opalovací krém. Na koncertech a festivalech jste často dlouho na přímém slunci, které vám může pořádně zavařit. Zmíněná trojice ochranných prostředků společně s dodatečným příjmem tekutin vás uchrání před těmi nejhoršími následky. Spálená ramena, nevolnost nebo vysoké teploty nejsou něco, co by si naši nejmenší měli z prázdnin pamatovat.

 

Sluníčko nesvědčí ani těhotným, zjistěte více v následujícím videu:

 

ČTĚTE TAKÉ:

Cestujete s dětmi? 12 důležitých tipů, které musíte znát
Deset nejlepších dovolených s dětmi
Poprvé pod stan s malými dětmi? Tyhle tři věci nepodceňte


Pohodlí především


Abyste i dětem zajistili co nejpříjemnější zážitek, je vhodné je předem přesvědčit o tom, že se vyplatí nechat nově pořízené žabky s oblíbeným superhrdinou doma. Nejlepší volbou festivalové obuvi nejen pro nejmenší je pár bot, se kterým už máte nějaké zkušenosti a víte, že bude pohodlný i po několika hodinách na nohou. Netlačí, neškrtí, ale také příjemně větrá a nabízí pevnou oporu. Zároveň byste se měli připravit na to, že se domů s největší pravděpodobností vrátíte pěkně zašpinění – a pro děti to platí dvojnásob. Nové a světlé oblečení, které nechcete zničit, raději na festival nebalte.


I uši mají své limity


Péče o pohodlí během festivalu ale nekončí jen u obuvi. Je třeba myslet také na hluk, který doprovází hudební produkci. Na koncertech se může hlasitost vyšplhat přes 110 decibelů, přitom za kritickou normu se považuje hranice okolo 85 decibel. Malé děti hluk vnímají silněji a riziko poškození sluchu je u nich mnohem větší než u dospělých. Proto byste ty nejmenší měli patřičně chránit. V nouzi postačí špunty, které ale mohou být nepohodlné a neizolují stoprocentně. Ideálním řešením jsou speciální chrániče sluchu, které se pro děti vyrábí v různých barvách a s možností upravit velikost. Sledujte také jejich hmotnost, zejména pro malé děti by jejich nošené nemělo být namáhavé.

 

Ochrana sluchu
(Foto: oficiální zdroj)


Náš tip: Na některých festivalech si můžete podobný chránič půjčit. Dobré řešení, pokud si chcete před nákupem produkt ještě vyzkoušet, nebo když se vám nechce kvůli jednorázové akci tolik investovat.


Popovídejme si


Návštěva kulturní události jako koncert nebo festival, může mít pozitivní dopady na emoční a sociální vývoj dítěte. Během festivalu se děti naučí toleranci a otevřenosti, zároveň také budou vnímat a poznávat nové podněty z okolí. Bude pro ně mnohem snazší, když si před samotným festivalem, nebo koncertem, najdete čas a promluvíte si s nimi o tom, co je bude čekat. Můžete jim také vyprávět o vašich předchozích pozitivních zážitcích a vysvětlit jim, proč může být živý koncert vaší oblíbené kapely daleko větším zážitkem než pouhé sledování záznamu na internetu. Na konci dne si pak všechny zážitky můžete s dětmi projít a popovídat si o jejich pocitech.


Počítejte ale s tím, že na festivalu se nevyhnete i úkazům, který byste před dětmi raději utajili. Třeba setkání s rozjařenými opilými fanoušky může vyvolávat spoustu otázek. Neignorujte je, v klidu dětem vše vysvětlete s ohledem na jeho věk a chápání. Rozhodně se ale vyvarujte jen pohoršování a očerňování, aby dítě nemělo z takových lidí a festivalového prostředí zbytečné obavy.


Návštěva letního venkovního festivalu s celou rodinou může být zajímavý a obohacující zážitek nejen pro vaše nejmenší, ale i pro vás. Aby vše proběhlo v pořádku a odnesli jsme si jen pozitivní zážitky, je potřeba se pořádně připravit.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře