Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Škola s sebou přináší celou řadu nových aktivit. Čím je dítě aktivnější, samostatnější a zvědavější, tím intenzivněji se nabízí jeho pojištění. Co všechno je potřeba vzít v úvahu?

S příchodem do školy roste RIZIKO ÚRAZŮ! Nezapomeňte svého školáka pojistit

Školačka
zdroj: Thinkstockphotos Školačka
aktualizováno 07.09.2017, 16:42 | 07.09.2017, 16:42 | doma.cz

Škola s sebou přináší celou řadu nových aktivit. Čím je dítě aktivnější, samostatnější a zvědavější, tím intenzivněji se nabízí jeho pojištění. Co všechno je potřeba vzít v úvahu?

Někteří poradci číhají jako supi na novopečené maminky už v porodnici. V tomto období je třeba myslet na hlavně na svoje vlastní pojištění. Pojištění dětí samotných je potřeba zvážit až s jejich rostoucím věkem. „Školní a sportovní úrazy patří dle dostupných statistik mezi nejčastější druhy dětských úrazů, spolu s úrazy v domácnosti, takže pokud rodiče ještě nemají dítko pojištěné, měli by pojištění v souvislosti s nástupem do školy minimálně zvážit,“ říká Tereza Kůželová z pojišťovny MetLife.

 

Jak a kdy pojištění dítěte upravit podle aktuálního věku a aktivit?

 

„Nejvíce úrazy postihují děti ve věku od dvanácti do čtrnácti let. U takto starých dětí představují nejtypičtější zranění chirurgicky ošetřené rány, podvrtnuté kotníky či poranění prstů horních končetin, a to včetně jejich zlomenin,“ vyjmenovává Ivana Buriánková z České pojišťovny.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jaká jste matka? Dítě na obrázku ohrožuje 11 věcí - najdete je všechny?
4 zásadní chyby, které děláte při výchově dětí zřejmě i vy
Jak zajistit dětem bezpečí na cestě do školy a zpět?

 

Nezapomínejte, že kromě vlastního úrazu může dítě způsobit také škodu. „Pokud ve škole neúmyslně zničí nějakou věc spolužáka nebo školní pomůcku, řeší se jeho zralost. U malých dětí se pak spíše zkoumá možné zanedbání dozoru ze strany pracovníků školy. U starších se takové případy řeší z pojištění odpovědnosti rodičů, například z pojištění domácnosti,“ vysvětluje Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa. Pečlivě si ale prostudujte podmínky vašeho konkrétního pojištění, ne každá pojistka domácnosti na malého raubíře stačí. Je lepší všechny podmínky probrat předem, než pak nad vysokým účtem litovat, že jste si nepřiplatili za obsáhlejší pojistku.

 

Mohlo by vás zajímat:

 

Má vůbec dětská pojistka smysl, když máme rodinné pojištění?

V rámci rodinného pojištění lze naprosto spolehlivě pokrýt rizika dětí. Máte-li aktuální společné pojištění s dostatečným krytím pro všechny fatální události v rodině, není dětské pojištění třeba.

 

Má smysl v rámci dětského pojištění také spořit?

Zde je to zcela na rozhodnutí osoby, která ve prospěch dítěte pojištění sjednává. Spoření jako takové má samozřejmě smysl vždy, nicméně možností, jak to uskutečňovat, je mnoho.

 

Jaké další výhody dětská pojištění nabízí?

Pro zodpovězení této otázky je potřeba udělat si průzkum trhu. Například Uniqa nabízí ve svém programu pro děti a mládež Motýlek speciální bonus pro jedničkáře – finanční prémii za samé jedničky na vysvědčení pro žáky základních a středních škol. Jedinečná je i renta v případě velmi těžkých trvalých následků úrazu a bezmocnosti do 18 let věku. Jde o překlenutí období, kdy stát takto postiženým neposkytuje invalidní důchod, ten se vyplácí až od okamžiku plnoletosti.


Jaká rizika je třeba u dětí pokrýt?

 

Budete-li chtít, pojišťovna může proplatit každý lehký šrám, který vaše dítě utrží. Počítejte ale s tím, že pak si musíte podstatně připlatit. Prostředky věnujte raději pojištění vážného úrazu s dlouhodobými nebo trvalými následky. „V dnešní době chrání rodiče děti i před některými vážnými nemocemi, které se v této populaci vyskytují relativně často a mají zásadní a dlouhodobější vliv na kvalitu života. Vyplatí se zvážit i denní dávky za pobyt v nemocnici – to jsou v případě pojistné události peníze navíc, s nimiž můžete své ratolesti zpříjemnit neradostné období stonání a přilepšit mu. Třeba tím, že mu zaplatíte nějaký nadstandard nebo že s ním díky tomu můžete v nemocnici trávit více času - příspěvek na dopravu, ubytování v místě hospitalizace atp.,“ radí Eva Svobodová. Nejméně výhodné je pojištění všeho, ale malými částkami. Nejenom, že je to ve výsledku drahé, ale také se vám nemusí dostat adekvátní pomoci.

 

 

Jaké pojistné částky nastavit?

 

V tomto případě je potřeba zvážit hlavně případ velmi závažného poúrazového zdravotního handicapu. Přičemž má smysl přemýšlet i o dlouhodobém horizontu takové zátěže. Pojišťovny v těchto případech doporučují pojistit na částky alespoň v řádu půl milionu a více. Řád statisíců by měl být dodržen i pojištění proti závažným onemocněním. „Je-li nutné na něčem ušetřit, pak v první řadě omezte denní odškodné za dobu léčení úrazu, případně i denní dávky za hospitalizaci,“ radí Svobodová.
Jak a kdy pojištění dítěte upravit podle aktuálního věku a aktivit?

 

TOP 5 NEJČASTĚJŠÍCH DĚTSKÝCH ÚRAZŮ DLE VĚKU


Děti ve věku 0-6 let


Chirurgicky ošetřená rána
Stržení nehtu
Pohmoždění obličeje
Popálení, poleptání nebo omrzliny
Pohmoždění hlavy bez otřesu mozku
 

 

Děti a mládež ve věku 7-14 let


Chirurgicky ošetřená rána
Podvrtnutí kotníku
Naražení kloubů a prstů ruky
Zlomenina prstu
Zlomenina dolního konce vřetenní kosti

 

 

Mládež 15-18 let


Chirurgicky ošetřená rána
Podvrtnutí kotníku
Naražení kloubů a prstů ruky
Podvrtnutí kloubu horní končetiny (rameno, loket, zápěstí) Podvrtnutí kolene
 

(Zdroj: ČSOB pojišťovna)

 

Nejzávažnější rizika s dlouhodobým dopadem by měla být pojištěna po celou dobu dětství a dospívání s dostatečně vysokými pojistnými částkami. Ostatní lze průběžně upravovat v závislosti na věku a aktivitách.

 

 

„V poslední době se stále častěji setkáváme s poraněními vzniklými na zahradních trampolínách a v rostoucí míře se objevují také zranění způsobená při jízdě na tzv. longboardu,“ uvádí například Ivana Buriánková. Ale nejen akční děti jsou v ohrožení. „I dítě hrající šachy může vážně onemocnět nebo mít úraz na obyčejných schodech – a nelze vyloučit, že takový úraz způsobí i vážnější komplikace na celý život. Tedy podstatně déle než u dospělých,“ upozorňuje Milan Káňa z Kooperativy. Mnohé pojišťovny však rizikovost u dětí nerozlišují a přirážky se týkají až vrcholového a profesionálního sportování.

 

V pojištění dětí nezapomínejme ale ani na rodiče. Už dávno neplatí, že životní pojištění uzavírá pouze „hlava“ rodiny, která má nejvyšší příjem. Tento přístup se pomalu ale jistě stává přežitkem. Pojištění je i pro zaměstnanou matkou vhodným řešením pro ty momenty, kdy v jejím životě dojde k výpadku příjmu. Pro matky samoživitelky je pak otázka vhodného životního pojištění o to důležitější.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře