Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Díky umělému oplodnění byste se matkou mohly stát i jako single žena či lesba. Stát ale ani v 21. století není této myšlence příliš nakloněn.

Šance na vlastní dítě? Pro singles a lesby stále vzdálená

Smutek
zdroj: Getty Images Smutek
aktualizováno 03.10.2018, 00:00 | 03.10.2018, 00:00 | doma.cz

Díky umělému oplodnění byste se matkou mohly stát i jako single žena či lesba. Stát ale ani v 21. století není této myšlence příliš nakloněn.

První narozené dítě z umělého oplodnění oslavilo letos čtyřicáté narozeniny. V současnosti u nás proběhne ročně až 18 tisíc takových oplodnění. Může se tak zdát, že otěhotnět v takových podmínkách nemůže být pro ženu problém. Pro možnost podstoupit umělé oplodnění však existuje celá řada podmínek, jednou z nich je nutnost partnerského vztahu s protějškem opačného pohlaví. Česká legislativa tak neumožňuje umělé oplodnění single ženám a lesbickým párům. Tyto ženy proto hledají jiné možnosti, jako je zprostředkování této procedury na klinikách v zahraničí.

 

V České republice je možné podstoupit léčbu neplodnosti, pouze pokud jste v manželském či partnerském vztahu, a to s protějškem opačného pohlaví. Pacientkám ve věku 18 až 39 let včetně dokonce hradí pojišťovna 3 až 4 IVF cykly. „Úhrada pojišťoven se týká samotného IVF a některých vyšetření před ním. I v rámci tohoto balíčku si však ženy musí za některé léky a další úkony zvyšující šanci na oplodnění doplácet. Tyto částky se pohybují od 3 000 do 13 000 korun,“ uvádí JUDr. Matěj Stejskal z pražské kliniky Gennet.

 

Těhotná
(Foto: oficiální zdroj)


Miminko bez manžela?


Každý rok však řeší několik set českých žen problém, jak otěhotnět, když nemají partnera. Ať už proto, že žádného nenašly, nebo samy nechtějí, nebo nejsou na muže orientovány, česká legislativa pro ně řešení nenabízí. Naštěstí jinde ve světě takové podmínky neplatí, a tak i svobodné či homosexuálně orientované Češky mohou pomocí asistované reprodukce otěhotnět. Na území EU existuje 12 států, které tento zákrok umožňují, mezi ně patří Belgie, Bulharsko, Dánsko, Finsko, Litva, Španělsko či Velká Británie. Některé státy mají rozdílná stanoviska vůči lesbám a single ženám, například Rusko a Řecko, zde mají možnost počít dítě z umělého oplodnění pouze svobodné ženy.


Vedle stanovisek se též liší i ceny za zákroky. Například v Dánsku vás samotná inseminace vyjde na 770 EUR, IVF s vlastními oocyty až na 6000 EUR, IVF s darovanými oocyty pak stojí 7295 EUR. Pro srovnání, na Ukrajině za inseminaci zaplatíte 650 EUR, IVF s vlastními oocyty stojí kolem3500 EUR a s darovanými oocyty 4990 EUR.

 

Těhotná
(Foto: oficiální zdroj)


„Kromě rozdílných úhrad se ve světě také liší doba, po kterou musí pár na podstoupení IVF čekat. Třeba pacienti ve Velké Británii, v Německu nebo v Itálii čekají na svou šanci i více než rok,“ podotýká MUDr. Kateřina Veselá, PhD ., ředitelka brněnské kliniky Repromeda. Proto se často tito lidé uchylují k tomu, že přijedou na kliniku například i do Česka, a to i za cenu toho, že si budou muset všechny náklady uhradit sami.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Já chci dítě a on ne!
Nemůžete otěhotnět? Tyto DVĚ ČASTÉ PŘÍČINY můžete změnit vy sama
Ženy rodí čím dál později: Kdy už je žena na dítě opravdu stará?
Nemůžete mít děti? Adoptujte si je!


Pokud jste single žena či žena žijící v lesbickém partnerství a toužíte po dítěti, české zdravotnictví vám nepomůže, za vysněným potomkem bude třeba vycestovat. Nejde přitom o příjemnou zahraniční dovolenou, je třeba rozsáhlá administrativní i medicinální příprava v České republice, která trvá většinou 2-3 měsíce. V zahraničí pak pacientka stráví 1-10 dnů v závislosti na prováděném zákroku. V tuzemsku najdete organizace (např. Klinika SpermBank International), které se zaměřují na zprostředkování takové služby a pomohou vám s legislativou, jazykovou bariérou i výběrem ideální zahraniční kliniky. Celková cena, která zahrnuje přípravu a léčebné výkony v zahraničí, se pohybuje mezi 40 a 150 tis. Kč.

 

 


Ubývá bohužel vhodných dárců


Zvyšující se neplodnost ovšem nemá za následek pouze více pacientek na IVF klinikách, ale také problém s dárci. Těch vhodných ubývá, navíc je proces darování spermatu poměrně složitý. „O zvyšující se neplodnosti u mužů svědčí například výsledky zájemců o darování spermatu na klinickách – z pětadvaceti mužů splňuje kritéria pouze jeden zájemce,“ popisuje složité hledání dárců Jaroslav Hulvert, primář IVF klinického centra Iscare.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře