Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Tápete, co přesně má mít předškolák s sebou do školky?

Školková pravidla pro rodiče začátečníky: Jak si to nerozházet už na začátku

Rodiča a děti
zdroj: Thinkstockphotos Rodiča a děti
aktualizováno 28.08.2017, 00:46 | 28.08.2017, 00:46 | doma.cz

Tápete, co přesně má mít předškolák s sebou do školky?

Možná vás překvapí, jak málo těch věcí je. Nekupujte zbytečnosti a soustřeďte se na co nejkvalitnější základní výbavu.

 

Školková pravidla


1) Skříňku nezaplňujte zbytečnostmi


Až na výjimky (jako je třeba lesní školka) stačí malému předškoláčkovi ve skříňce náhradní oblečení, holínky a pláštěnka. V teplé dny přidáte opalovací krém a kšiltovku. Oblečení pořiďte z kvalitní bavlny, aby dlouho vydrželo a dítě se v něm cítilo příjemně.

 

„Domluvte se s učitelkou, do čeho dítě převlékne na ven, jestli potřebuje náhradní bundu, zda má být oblečení podepsané a kdy budete nosit čisté pyžamo,“ radí Eva Nemčková, produktová specialistka Feedo.cz. A do skříňky si připravte také kapesníky. Překvapivě často se hodí. Na slzičky, utření rukou i nosu.

 

Předškoláci - 2
(Foto: oficiální zdroj)

 

2) Jedna hračka stačí


Děti, obzvlášť ty úzkostlivější, s sebou rády nosí jakoukoliv hračku z domova. Zkuste třeba malou plyšovou hračku s hebkým kožíškem, ideální na mazlení i spaní po obědě. Jedna ale stačí. V některých školkách si ji navíc nesmí brát dítě do herny, ale musí zůstat v šatně.

 

„Pokud se dítě do nějaké hračky zamiluje, osobně doporučuji koupit ji hned ještě jednou. Ano, opravdu totožnou. Nebudete tak řešit problém, když se ztratí. Internet je plný inzerátů, kdy zoufalé maminky shání oblíbeného ztraceného plyšového slona jejich dcerky, kterého už výrobce přestal vyrábět,“ doporučuje odbornice Eva Nemčková myslet o krok napřed.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jít poprvé do školky není žádná legrace. MÁME VIDEO
Co je lepší: jesle, školka, nebo teta na hlídání?
Nevzali vám dítě do státní školky? Zkuste lesní, jsou levnější

 

3) Nenoste sladkosti

 

Alergie na ořechy, cukrovka, bio strava, nebo jen nechuť vykrmovat děti sladkým… Laciné bonbony už in nejsou. Pokud má váš potomek narozeniny, zkuste raději všem přinést balonky, bublifuky, samolepky a barevné papíry. Nebo pořídit nový set báboviček na písek.

 

Předškoláci - 5
(Foto: oficiální zdroj)

 

4) Doplňujte vitamíny

 

Podzimní střídání teplého a chladného počasí v kombinaci s dosud plně nevybudovaným imunitním systémem znamenají častější nemocnost. Obzvlášť v soukromých školkách není od věci domluvit přesný systém náhrad a omluv za zmeškané dny. Budete muset uhradit celý den, když teprve v osm ráno pošlete smsku, že má syn kašel? To často svádí k tomu, že rodiče dávají do školky i dítě nastydlé. Nasaďte proto preventivně vitamíny, třeba přírodní sirupy.

 

Předškoláci - 3
(Foto: oficiální zdroj)

 

5) Usnadněte si cestu


Pokud už z letních výletů víte, že potomkovi přece jen trvá, než ujde 800 metrů, zkuste mu cesty do školky a zpět zpestřit jízdou na odrážedle. Zvládne to za třetinu času. Jestliže vozíte ještě v kočárku miminko, starší dítě může jezdit na skejtíku, který se zahákne za kočárek.

 

6) Bačkorové přikázání


S trendem „barefoot“ alias bosých nožek vyvstávají požadavky maminek na povolení specifické obuvi i v hernách. Školky však preferují spíše bačkorky s pevnou špičkou a zadním uchycením nohy než kožené capáčky. Ve školce je přeci jen větší riziko, že někdo dítěti přišlápne prsty než doma v obývacím pokoji. A v capáčcích to bolí podstatně víc!

 

Předškoláci - 1
(Foto: oficiální zdroj)

 

PSALI JSME:

Třetině dětí boty zničí nohy! Odbornice radila, jak to změnit!
Metoda mačkání palce nefunguje! Pět pochybení rodičů při nákupu dětských bot

 

7) Batůžek hlavně na výlet


Málokdy potřebují předškoláci nosit každý den na zádech batůžek, však si ho ještě dost užijí ve škole,
přesto jim jeden pořiďte. Pro radost, pro pocit důležitosti – a hlavně na výlety. V kategorii předškolních dětí je velmi důležité určit správnou velikost batohu, aby se dítěti pohodlně nosil a aby nedocházelo k nevhodnému působení na páteř a vyvíjející se pohybový aparát dítěte. Ze stejného důvodu by se děti neměly přetěžovat přílišnou hmotností batohu.

 

„Správnou velikost poznáte jednoduše – batoh nesmí dole ani nahoře přesahovat záda dítěte. Při osobním zkoušení sledujte, zda pohodlně sedí, nikde netlačí a příliš se po zádech neposouvá. Pokud nemáte možnost batoh osobně vyzkoušet, přeměřte doma dítěti záda například krejčovským metrem a porovnejte je s údaji od výrobce. Co se týče objemu, batohy pro předškolní děti se pohybují v rozmezí přibližně dva až sedm litrů,“ říká Kateřina Princová ze specializovaných prodejen dětského zboží Skibi Kids s tím, že maximální hmotnost naplněného batohu nesmí přesáhnout 12–15 % hmotnosti dítěte.

Předškoláci - 4
(Foto: oficiální zdroj)

 

„Zádová část batohu pro předškolní děti by měla být vypolstrována a anatomicky řešena tak, aby vše odpovídalo anatomickému zakřivení páteře a fyziologické stavbě zad. Rozhodně není v pořádku, pokud má jen rovná záda bez jakéhokoliv polstrování,” varuje Kateřina Princová. Velkou pozornost věnujte i popruhům. Ty by měly být stavitelné a vypolstrované, aby neřezaly do ramen. Neměl by chybět stavitelný hrudní pás, který u lepších modelů umožňuje výškové nastavení, zabraňuje sklouzávání batohu z ramen a drží ho na svém místě. Bederní pás je v této kategorii batohů výhodou, nikoliv však nezbytností.

 

Na fotkách:

* Dětské holinky Reima Frillo (Prodává Skibi Kids za 630 Kč). Lehké botky do deště z materiálu, který je lehký, voděodolný a zcela bez škodlivého PVC. Vyjímatelné ponožky, které lze prát v pračce, vyjímatelné stélky Happy Fit.
* Růžový motýlí batoh Littlelife (koupíte na skibi.cz za 799 Kč) je zároveň hračkou.
* Dřevěné odrážedlo 2v1 Nicko (Prodává feedo.cz za 1699 Kč) je navrženo pro velmi malé děti. Je menší než klasická dětská odrážedla a má jedinečnou možnost přestavět také na tříkolku.
* Dětské botičky Dulis Go Play (Prodává Skibi Kids za 1 790 Kč) jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů a zaručují zdravý růst dětských nožek. Jsou netoxické, odlehčené a vhodné pro každou aktivitu, na procházky a hraní venku.
* Puntíkatý batoh LittleLife (prodává skibi.cz za 649 Kč) využijí děti od 1 do 3 let na procházky i učení jízdy na kole. Díky velkému uchu je pro rodiče jednoduché je přidržovat a udržovat balanc.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

berinka 10:39 03.09.2017
Každá školka to má nastavení trošičku jinak, ale v tom prvním bodě se píše, že skřínka se nemá příliš zaplňovat :) No nevím, u nás je plná dost :D Náhradní oblečení, pyžamko, ručník na saunování, tepláky, bunda a boty na ven, pláštěnka ... na to jak mrňavé skřínky ve školce bývají je toho opravdu hodně :D :D :D
Lenka 11:46 01.09.2017
Tady si asi někdo podle těch cen myslí, že kradu :-D Holiny za šest stovek je opravdu masakr a batoh za osm stovek, tak to už je pro předškoláka, který ho hned ztratí či poničí fakt zbytečné. Tyhle články jsou asi pro ty, co mají příjmy politiků