Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

S dospělými dětmi je to někdy těžší než s těmi malými. Mají vlastní hlavu a chtějí si jít svou cestou, mnohdy si od vás nechtějí nechat do ničeho mluvit. A když se jim snažíte poradit, tak se tak akorát urazí, že jim nedůvěřujete. Argumentují pak ...

Od kdy nechat dítě, aby se rozhodovalo samo?

Seriál Ulice: Jaké báječné novinky má Rozina?
zdroj: TV Nova Seriál Ulice: Jaké báječné novinky má Rozina?
aktualizováno 15.10.2019, 00:00 | 15.10.2019, 00:00 | doma.cz

S dospělými dětmi je to někdy těžší než s těmi malými. Mají vlastní hlavu a chtějí si jít svou cestou, mnohdy si od vás nechtějí nechat do ničeho mluvit. A když se jim snažíte poradit, tak se tak akorát urazí, že jim nedůvěřujete. Argumentují pak tím, že chtějí žít svůj vlastní život a ne pořád dělat jen to, co po nich chcete vy, přestože to myslíte dobře.

Své o tom ví i Veronika z Ulice. Její dcera Rozina se rozhodla, že nepůjde na vysněnou vysokou školu. Místo toho hodlá cestovat ze svým přítelem, který je navíc cizinec. Mezi matkou a dcerou, které spolu dřív měly velmi vřelý a přátelský vztah, tak okamžitě nastal problém.

 

Přestože by se obě rády usmířily a aby to mezi nimi bylo tak jako dřív, tak si Rozina i Veronika stále stojí za svým. Zatímco matka svou dceru nechápe, Rozina by zase byla ráda, kdyby se o ni Veronika kvůli tomuto rozhodnutí tolik nebála. Co dělat, pokud se svými dětmi prožíváte podobný spor i vy?


Odhoďte hrdost


Pro mnoho rodičů je těžké si najednou přiznat, že jsou jejich děti samostatné a svéprávné bytosti. Dvacet let se o své potomky starali, radili jim a jejich děti je skoro ve všem poslechly, jenže najednou je to všechno jinak. Spousta matek a otců chce své děti stále ovládat a směřovat jejich život tak, jak je to podle nich nejlepší, což jejich děti nechtějí přijmout.

 

matka a dcera
(Foto: Getty Images)


Snažte se vzájemně pochopit


Hodně rodinných sporů vzniká kvůli nedorozuměním a neschopnosti si všechno vyříkat. Vaše dcera například nechápe, proč jste na ni nevrlá, když nechce pokračovat na vysokou školu a připadá si kvůli tomu pořád jako malá holka. Čím víc odmítá udělat to, co po ní chcete, tím víc na tom vy lpíte.


Přitom by stačilo nechat ji domluvit, třeba vám vysvětlí, že se ve škole nedokáže soustředit, raději by začala pracovat nebo získala zkušenosti jiným způsobem. Vy jí pak můžete oponovat, v čem vám to přijde nerozumné a proč se o ni bojíte. Takhle spolu také můžete najít vhodný kompromis, například studium na dálku.


Řekněte svým dětem, proč jim chcete mluvit do života


Většině dětí nedojde, že jim chcete radit, aby se v životě vyhnuly nepříjemnostem. Že ve skutečnosti chcete, aby to měly jednodušší než vy a nemusely si projít tolika těžkými situacemi. Lidé se ale většinou potřebují spálit, aby si některé věci uvědomili. I když to s vašimi dětmi myslíte dobře, proberte s nimi své rady jednou a pak je nechte, ať s nimi naloží, jak chtějí. Když budete své požadavky opakovat pořád dokola, tak stejně ničeho nedosáhnete a akorát je to omrzí. Také svá poučení podložte argumenty a příklady ze života. Například jim neříkejte, ať jdou na vysokou školu, protože to tak dělají všichni, ale proto, aby si studium nemusely dodělávat v pozdějším věku, kdy už jim to učení tak snadno nepůjde.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chcete být dokonalou mámou? Tohle musíte udělat pro svou dospívající dceru
Přijde vám, že dcera nesplňuje vaše nároky? Kritika bolí i po letech!
Co udělat proto, aby se vám NEZTRATILO DÍTĚ


Neříkejte dětem, že jsou nevděčné


Velký počet rodičů se rozčílí, když je děti neberou vážně. Zpočátku klidný rozhovor tak skončí hádkou a sdělením, že jsou nevděčné a neváží si toho, co jste jim do života daly. To ale nic neřeší. Když se dítě třeba rozhodne pro jiné zaměstnání, než ve kterém jste ho chtěly mít vy, zeptejte se ho, proč se takhle cítí lépe. Když se vám to bude zdát rozumné, smiřte se s tím a popřejte mu hodně štěstí, místo abyste mu říkaly, že vás to mrzí. Stejně by to neudělalo podle vás a akorát by se cítilo hůř kvůli tomu, že ho nepodporujete.


Najděte prostředníka


Některé děti víc dají třeba na svou babičku než na rodiče. Občas jim totiž přijde, že je babička lépe chápe a vyslechne je. Navíc tato žena všechno vidí z trochu jiného pohledu, má zase víc zkušeností než vy. Není proto od věci, abyste jejím prostřednictvím své dítě a jeho rozhodnutí lépe pochopily i vy. Zeptejte se jí, jestli nemá víc informací a z jakého úhlu vidí spor mezi vámi a dítětem ona.

 

matka a dcera
(Foto: Getty Images)


Odkdy byste měly respektovat rozhodnutí vašeho potomka?


Mnoho rodičů si není jisté, od jakého věku by měly nechat dítě rozhodovat úplně samo. Nejrozumnější je nechat dítěti svobodu poté, co si najde zaměstnání. Díky tomu zároveň uvidíte, že už je zodpovědné a umí se o sebe postarat. A co teprve když už začne bydlet samo, to byste ho měly začít brát jako rovnoprávného dospělého člověka.


Pokud ale stále bydlí u vás a živíte ho, je na vás dítě pořád závislé. Pak je jasné, že budete chtít na jeho životních rozhodnutích podílet a občas to odnese i vaše peněženka. Jestli by se tak chtělo v něčem rozhodnout jinak, například začít cestovat místo vysoké školy, mělo by si na to většinu financí zajistit samo než si užívat za vaši výplatu.


Čím později budete váš spor řešit, tím to bude těžší


Pokud jste se s dítětem kvůli něčemu rozhádaly, snažte se to srovnat spíš dřív než později. Jestliže váš spor bude trvat déle, tak si na hádání zvyknete a váš vztah se začne celkově ochlazovat. Pak už bude o dost těžší zase si najít cestu k sobě. Proto neváhejte a snažte se svému dítěti zase přiblížit.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře