Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vztah matek a dcer je někdy náročný. Jedna o druhé si myslí své, a zatímco v dětství dcera svou matku nejspíš zbožňovala, v dospělosti už si od ní nenechá nastavovat pravidla. Zvlášť pokud jde o její vlastní domácnost. I když to tak mezi nimi obča...

Svátek matek jako den usmíření?

matky a dcery
zdroj: Getty Images matky a dcery
aktualizováno 11.05.2019, 00:00 | 11.05.2019, 00:00 | doma.cz

Vztah matek a dcer je někdy náročný. Jedna o druhé si myslí své, a zatímco v dětství dcera svou matku nejspíš zbožňovala, v dospělosti už si od ní nenechá nastavovat pravidla. Zvlášť pokud jde o její vlastní domácnost. I když to tak mezi nimi občas pořádně zaskřípe, svátek matek je dnem, kdy by dcera měla matce ukázat svou lásku.

Matky si často myslí, že svými radami a různým poučováním z dcer udělají ještě lepší bytost. Berou to třeba jako předávání vědomostí o výchově a vaření z generace na generaci. Přitom zapomínají na to, že v dnešní době je mezi generacemi tak velký rozdíl, že si každá žena dělá věci po svém.


Bojíte se, že setkání na den matek bude kromě předání dárku zase plný vyptávání a obviňování? Nedovolte, aby se kvůli vašemu vzájemnému vztahu tento den pokazil. K čemu pak bude vaší mamince dárek, když se spolu stejně pohádáte krátce poté, co jste jí ho daly?


Zarazte ji, jakmile začne


Přijdete na den matek na obvyklou návštěvu a hned čelíte hromadě dotazů. Co je nového, co vaše děti, co manžel. Když ale řeknete, že děti se moc neučí, tak se toho vaše matka chytne a prohlásí, že to je kvůli tomu, že jsou pořád na mobilu. A ona by to zakázala. Je to vlastně vaše vina, neměly jste jim telefon vůbec pořizovat, ona se bez toho v dětství také obešla. Mimo to by měly vaše děti víc sportovat. Kromě toho byste si měly také víc hlídat manžela, aby se na těch svých firemních cestách s někým nespustil.

 

ČTĚTE TAKÉ:

TEST: Vztah matky a dcery: Jak vycházíte s dcerou?
Trpíte syndromem ideální matky?
Podle jeho matky poznáte, jaký je doopravdy!


Ve vás to začne vřít, přijde vám, že už matka zase jenom vyčítá a nevidí na vaší rodině nic dobrého. Chvatně se s ní tedy raději rozloučíte, aby už nemohla pokračovat dál.


To ale vůbec není nutné! Svátek matek je dnem vaší maminky, tak proč byste se spolu měly bavit o vás? Nenechte ji vyptávat se a raději si poslechněte, co se teď děje v jejím životě. Mějte trpělivost, až vám bude vyprávět několikrát vyslyšené historky z jejího mládí nebo co se stalo v té nové telenovele. Hned jak bude chtít přetočit hovor zase směrem k vám, řekněte jí, že to můžete vyřešit kdykoliv jindy a dnes tu jste proto, abyste se mohly bavit o ní.

 

matky a dcery
(Foto: Getty Images)


Proberte společné zážitky


Na den matek byste měly trochu oživit vztah s vaší maminkou. Neseďte spolu doma, vezměte ji na procházku nebo do divadla. Udělejte si dámskou jízdu a užijte si ji. Proberte hezké zážitky z dětství, které jste s ní prožila. Vyhněte se všem negativním vzpomínkám a raději se spolu zasmějte tomu, jaké věci se vám dvěma přihodily.


Svátek matek jen jako povinnost?


Hlavně tento ten neberte jako nutné zlo, které se musí vyřídit. Květiny matce sice dáte, ale víc už nehodláte investovat? Nic takového! Radši se na tento den připravte už předem a popřemýšlejte, jak byste mohly vztah s vaší matkou vylepšit. Kde se stala chyba? Pojměte tento svátek také jako příležitost k odpuštění. Omluvte se navzájem, pokuste se o usmíření a o to, aby se dál váš vztah vyvíjel mnohem lépe než doposud. Nerozebírejte křivdy, ani co vám vadí, ale slibte si, že k sobě odteď budete tolerantnější.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře