Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Den matek slavíme v České republice druhou květnovou neděli, stejně jako je tomu v USA. Ve světě se tento svátek slaví v různých termínech, ale patří mezi jeden neuznávanějších a nejrozšířenějších svátků vůbec.

Jak maminku potěšit na její svátek? Víc než dárek ocení společně strávený čas

Svátek matek
zdroj: Thinkstockphotos Svátek matek
aktualizováno 07.05.2019, 17:18 | 07.05.2019, 17:18 | doma.cz

Den matek slavíme v České republice druhou květnovou neděli, stejně jako je tomu v USA. Ve světě se tento svátek slaví v různých termínech, ale patří mezi jeden neuznávanějších a nejrozšířenějších svátků vůbec.

Den matek má dlouhou tradici a vzdává úctu všem matkám a jejich lásce k dětem. Jeho oslavy u nás se datují již k roku 1923, kdy jeho propagátorkou byla Alice Masaryková. Tento svátek byl v Čechách pojat po vzoru USA, kde se myšlenka oslavy vzdávající poctu matkám zrodila již v roce 1907 a od roku 1914 je zde považován za svátek oficiálně.

 

Nicméně svátek uctívající mateřství je oslavován po celém světě již po staletí. Již ve starověkém Řecku slavili den na počest úcty Rhey, bohyně plodnosti a mateřství. Nejedná se tedy o svátek komerční, za což by jej mnozí mohli dnes považovat.


Tipy na dárky, které potěší:

 

Tipy na dárky
(Foto: Archiv firem)


* Batoh Bessie London, 1399 Kč, prodává zoot.cz
* Diamantový šperk – andělíček, D.I.C., 7950 Kč
 

Tričko pro maminku
(Foto: Archiv firem)

 

* Tričko Mama Fatale, 490 Kč, littlerockstar.cz
* Bílé dámské tričko Super máma, Zoot Originál, 349 Kč, zoot.cz

 

Tipy na knihy
(Foto: Archiv firem)


* Kniha Láska pro samouky, Barbora Šťastná, 229 Kč, albatrosmedia.cz

Jak se liší randění v osmnácti a ve čtyřiceti? Vlastně skoro nijak. Ve čtyřiceti jste pořád stejně nejistí a zmatení jako v osmnácti, jenom už to nevypadá tak roztomile. Klára se o tom přesvědčí, když ze dne na den skončí její manželství a ona se znovu ocitne ve světě nezadaných. Zažije pár katastrofických schůzek, zjišťuje, jak vypadá seznamování přes Tinder, Facebook, Messenger a Instagram, a že trapasy online jsou stejně trapné jako ty skutečné.

 

* Kniha Tiché roky, Alena Mornštajnová, 289 Kč, martinus.cz
Nový román Aleny Mornštajnové je jiný než ty předchozí. Nejedná se o velké historické téma, nýbrž o intimní rodinné drama, kde hlavní roli nehrají velké dějiny, ale náhody a lidské charaktery. Stejně jako u románu Hana však jde o silný, strhujícím způsobem vyprávěný příběh, který si čtenáře podmaní od první do poslední stránky… Bohdana je uzavřená dívka žijící jen s mrzoutským otcem a dobrosrdečnou, leč poddajnou Bělou. Trápí ji napětí v domě a tajemství, které jí nepřestává vrtat hlavou: Proč ji těžce nemocná babička při poslední návštěvě v léčebně oslovila „Blanko“? Vedle toho se odvíjí příběh Svatopluka Žáka, oddaného komunisty, který celý svůj život zasvětil budování socialismu, lásce ke své ženě a dceři, jejíž budoucnost měla být stejně zářivá jako hvězda na rudém praporu. Ale jak se říká: Chcete-li Boha rozesmát, povězte mu o svých plánech. A tak se v jednom okamžiku oba příběhy slijí do jednoho a ukáže se, že nic není takové, jak se doposud zdálo, a už vůbec ne takové, jaké by to být mělo.

 

Den matek napříč světem


Tradice oslavy dne matek jsou v každé zemi velmi různorodé. Většina zemí jej slaví dle tradic USA, kde svátek vychází na druhou květnovou neděli. Jsou ale také státy, kde pojali svátek jinak a datují jej k oslavám různých žen, například narozenin královny, či jiné významné ženy, anebo podle tamních náboženských svátků. Pokud se podíváme například do Thajska, zde je tento svátek oslavován až v srpnu na počest narozenin tamní královny Sirikit. Jiná tradice je zase ve Španělsku, kde připadá svátek první květnovou neděli a většinou je zde pojat společným rodinným obědem v tamních restauracích. Prostě jiný kraj, jiný mrav, ale podstata zůstává všude stejná, vzdát matkám poctu a potěšit ji milým dárkem.


Užijte si společně strávený čas


Pokud nemáte na maminku moc času, věnujte jí především společně strávené chvíle. Zajeďte k ní na návštěvu, jděte na procházku, dobrý oběd (aspoň nebude muset trávit svůj svátek v kuchyni) nebo kávu, nebo třeba relaxovat na společnou masáž či kosmetiku.


Dejte si lehký oběd


Společný oběd bude příjemně strávený čas, maminka nebude muset vařit a ochutnat můžete třeba dobroty, které si běžně doma nepřipravujete. Dopřejte si klidně degustační či několikachodové menu. Vymezte si čas jen pro sebe, nepospíchejte a užijte si oběd nebo večeři v příjemném podniku. Využijte třeba aktuální sezony chřestu.

 

Chřestové menu
(Foto: Vapiano)


* Odlehčené jarně-letní menu, kterému vládnou chřestové speciality, představuje Vapiano (v pobočkách v OC Quadrio, v Centru Chodov a v Nákupní galerii Myslbek). Na jídelníčku až do 14. 6. najdete 3 chřestové speciality: salát s chřestem, pizzu s chřestem a těstoviny s chřestem v krémové bílé omáčce s troškou dobrého vína. Po celou chřestovou sezonu si můžete objednat také krémovou chřestovou polévku!


* Sezóna chřestu se promítla i v květnovém menu restaurace V Zátiší. Šéfkuchař Igor Chramec chřest zakomponoval do všech čtyř chodů. Vaši degustaci můžete začít chřestovou polévkou se sýrem a mandlemi či chřestovým salátem s houbovo-ricottovými kroketami. Dalším chodem jsou vejce s chřestem a brioškou a celé menu vrcholí vyzrálým Rib Eye s bramborami a chřestem.

 

* Chřest obohatí květnové menu také v restauraci Mlýnec. Na menu naleznete jemnější chřest bílý, stejně jako chuťově výraznější zelený. Jako předkrm mohou hosté vyzkoušet uzenou makrelu s chřestem a risottem či bio vejce s bílým chřestem a tapiokou. Jako hlavní chod se podává hovězí steak s chřestem a žampiony. Jarní královna nebude chybět ani v dezertu a sáhnout můžete po chřestu se sezamem a rebarborou.


Překvapte ji kyticí


Znáte nějakou ženu, kterou by nepotěšila hezky svázaná kytice? Ohromte svou maminku klidně i na dálku, pokud nemáte možnost navštívit ji osobně, a nechte jí kurýrem doručit květiny přímo domů. Přiložíte-li k voňavé zásilce i osobní vzkaz, úspěch z překvapení je zaručen.

 

Kytice
(Foto: Prefere Fleur)


Kytice v dárkové krabičce, Prefere Fleur 1590 Kč, k dostání na preferefleur.com.

 

Nechte se společně opečovávat


Zajít si můžete na masáž nebo kosmetiku, nebo se připravit na letní sezonu na pedikúře. Kromě praktické stránky dárku potěší i odpočinek a relaxace při ošetření.

 

Pedikúra
(Foto: aquapalace.cz)


Pedikúra Deluxe v krásném prostředí SPA&Wellness Aquapalace Praha, 1290 Kč, objednávky na aquapalace.cz
 

Večer u vínka


Naplánujte si společně večerní pokec, u kterého nesmí chybět lahvinka dobrého vína a něco příjemného k zakousnutí. Na den matek přichystat nápadité pohoštění. Zkuste třeba sýrová srdíčka, která snadno vytvoříte pomocí vykrajovátka na cukroví.
 

Sýrová srdíčka
(Foto: La Formaggeria Gran Moravia)

 

Pro dobroty můžete vyrazit do jedné z 20 prodejen La Formaggeria Gran Moravia po celé ČR, vyberete si z široké nabídky špičkových sýrů, uzenin, nakládaných lahůdek, vín a dalších gastronomických specialit. Zkuste třeba červené italské víno Montepulciano d´Abruzzo Zaccagnini (297 Kč) a k němu sýr Gran Moravia (129 Kč/250 g) a Salsiccia Calabra piccante (199 Kč/ks), tradiční pikantní kalábrijskou sušenou klobásu z vepřového masa.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře