Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

K adventnímu období patří samozřejmě i návštěva čerta, Mikuláše a anděla. Odkud se ale tato dlouholetá tradice vzala a slaví se opravdu v ostatních zemích stejně mírumilovně, jako u nás?

Kde se vzal? Svatý Mikuláš k nám dorazil až z Turecka!

Anděl, čert a Mikuláš
zdroj: Profimedia Anděl, čert a Mikuláš
aktualizováno 04.12.2018, 00:00 | 04.12.2018, 00:00 | Karolína Šimečková

K adventnímu období patří samozřejmě i návštěva čerta, Mikuláše a anděla. Odkud se ale tato dlouholetá tradice vzala a slaví se opravdu v ostatních zemích stejně mírumilovně, jako u nás?

Začátek prosince je pro většinu dětí poněkud rozporuplné období, co se jejich nálady týče. Přehoupnutí z podzimu na chladnou zimu (alespoň pocitově) je rozhodně věc, nad kterou se raduje většina dětí, jelikož mezník měsíce je už opravdu za nimi a na ně čeká začátek vánočních radovánek v podobě cukroví a pohádek.

 

Zároveň s tím ale přichází i strach z návštěvy Mikuláše, čerta a anděla. Naděje v nadílku se pomalu rozplývá s výčtem všech lumpáren, které během minulého roku provedly a namísto nové dráhy pro autíčka od Mikuláše očekávají spíše uhlí či brambory od čerta.

 

Tradice sv. Mikuláše je v naší společnosti velmi zakořeněná, ale víte, jak vlastně vznikla? Proč naše domácnosti obchází tak nesourodá trojice, jakou jsou ti tři?


Svatý Mikuláš


Mikuláše všechny děti velmi dobře znají a mají ho z této trojice nejraději, protože od něj dostávají sladkosti a drobné dárky. Odkud ale pochází tento štědrý muž? Odpověď vás jistě překvapí, je totiž původem z Turecka!


Sv. Mikuláš se narodil v jihotureckém městě Myra někdy kolem roku 280. Navzdory jeho chudobě a faktu, že osiřel jako velice mladý, mu leželo na srdci hlavně blaho jiných, a tak rozdával potřebným. Za svou štědrost se stal velice známým a oblíbeným biskupem, který se mimo jiné zúčastnil i Prvního nikajského koncilu, kde se tvrdě postavil proti přívržencům ariánství. Zemřel 6. prosince, proto právě na tento den připadá jeho svátek.

 

Svatý mikuláš
(Foto: oficiální zdroj)


Proč s ním chodí čert a anděl?


Tradice Mikulášova zvláštního doprovodu je zakořeněna hluboko v srdci každého dítěte a je jedno, jestli kvůli strachu z pekelníka nebo kvůli touze po štědré nadílce a úsměvu od nadpozemského Anděla. Jak se ale ke sv. Mikuláši tahle bizardní dvojice dostala?


Při Mikulášových pravidelných návštěvách Evropy s ním jezdil i jeho černošský sluha, na znamení toho, že není zdejší. U nás byla ovšem černošská rasa tehdy neznámá, proto onoho muže evropská představivost přetvořila na pekelné stvoření, čerta. Tuto domněnku nepřímo potvrzovaly i legendy o sv. Mikuláši, ve kterých měl svou dobrosrdečností porazit samotného ďábla.


Aby se udržela rovnováha, musí se i zlo vyvážit dobrem. K doprovodu anděla se váže též hromada legend a povídek, mezi nejznámější ovšem patří ta s Mikulášovou smrtí. Když si ho k sobě po smrti povolal samotný Bůh, poprosil Mikuláš, jestli by pro něj nemohli přijít andělé.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Mikuláš očima psychologů: Nestrašit, chválit!
Čenský, Koranteng, Suchoň jako andělé na Mikuláše
MIKULÁŠ bez stresu: Zvládněte ho na jedničku


Ještě strašidelnější čert?


V Rakousku, Bavorsku, Chorvatsku nebo v Maďarsku se po Mikulášově boku objevuje strašidelnější obdoba čerta, zvaná Krampus. Samotný název Krampus vznikl z rakouského slova Krampas, což znamená cosi neživého. Na mnoha místech po celých Alpách se pořádají tzv. Krampuslaufy, které se každým rokem těší větší a větší oblibě. Tyto průvody Krampusů bývají doprovázeny krom cinkotu řetězů, kouřem a strašidelnou hudbou také projížďkami v pekelných vozidlech či ochutnávkou různých pálivých pokrmů, symbolizujících horko pekla.

 

Průvod čertů Krampus
(Foto: Profimedia)

 

Děsivé postavy Krampusů postupně pro svou oblibu pronikají i k nám. Průvod "rakouských" Krampusů si tak můžete užít i v Žatci (4.12.), v Praze na Staromáku (5.12.), v Chudenicích na Klatovsku (8.12.), v Jihlavě (8.12.), Sokolově (9.12.), v Kaplici (15.12.) a v Klatovech (15.12.).

 

Děsiví čerti nedávno zaskočili i zpěváka Josefa Vojtka při sté repríze muzikálu Mefisto, kde hraje a zpívá dvojroli Mefista a Fausta. Kontrolu z pekla na něj nachystali organizátoři představení, ale ač byli čerti pěkně děsiví, pro "kolegu" měli jen slova chvály. Aby ne, za titulní dvojroli si odnesl dokonce prestižní divadelní Cenu Thálie.

 

Mefisto 100. repríza
(Foto: oficiální zdroj)


Kam letos na Mikuláše?


Pokud ještě nevíte, kam vzít své děti letos na sv. Mikuláše, nezoufejte. Připravili jsme si pro vás několik tipů po celé republice, kam si můžete se svými ratolestmi zajet a zajistit jim tak krásného a kouzelného Mikuláše.


Mikuláš na hradě Houska (26.11.2018 - 05.12.2018)


V průběhu prohlídky hradem na vás bude čekat opravdu čertovská podívaná. Podíváte se do pekla, kde se kromě vykutáleného čertíka často objeví i sám Lucifer. V hradní kapli se setkáte také s hodným mnichem, který vám bude povídat o svatém Mikuláši a jeho svátku. Tajemné schodiště vás poté dovede doslova až do nebes s andělíčky a jejich dílnou.

 

Mikuláš na housce
(Foto: oficiální zdroj)


Mikulášská tramvaj Praha (5.12.2018)


Vyjížďka historickou tramvají s Mikulášem, čertem a Andělem trvá cca 40 minut, trasa vede z Vozovny Střešovice, přes Letnou dále přes Strossmayerovo náměstí, po nábřeží, přes Malostranské náměstí, Chotkovými sady, přes Pražský hrad a Hradčanskou zpátky do vozovny Střešovice. Během jízdy Mikuláš prochází tramvají spolu s čertem a Andělem. Pro každé dítě je připravena Mikulášská nadílka formou balíčku, ale i kárání nad Knihou hříchů, ve kterých má na každého malého účastníka Mikuláš připravenu stránku jeho hříchů i dobrých skutků.

 

Mikulášská tramvaj
(Foto: oficiální zdroj)


Mikulášská nadílka v Zoo Tábor (5.12.2018)


Pokud máte krom svátku sv. Mikuláše rádi také zvířátka, přijďte na Mikuláše do ZOO Tábor! Pro děti tu přichystali sladkou nadílku za básničku, během komentovaných krmení v 11.00 a ve 14.00.

 

Mikulášská nadílka
(Foto: oficiální zdroj)


Krampus show v Benešově nad Ploučnicí (7.12.2018)


Pokud jsou vaše děti už trošku starší a jen tak nějaký čert je nevyleká, přiveďte je na takový český Krampuslauf. Děti si zde budou moct projít pekelná zámecká sklepení, kde na konci dostanou od Mikuláše sladkou odměnu. Ale pozor! Pouze pro odvážlivce.

 

Jaké máte na letošního Mikuláše plány vy?

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře