Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Rodiče děti často zaplavují špatnými hračkami, nechápou totiž dobře význam, který pro děti mají představovat.

Tohle VŽDYCKY ZKONTROLUJTE, než dítěti koupíte novou hračku

Dítě a kačenka
zdroj: Getty Images Dítě a kačenka
aktualizováno 22.04.2019, 00:00 | 22.04.2019, 00:00 | doma.cz

Rodiče děti často zaplavují špatnými hračkami, nechápou totiž dobře význam, který pro děti mají představovat.

Každé dítě má svého oblíbeného plyšáka, autíčko nebo panenku. Hračky jsou neoddělitelnou součástí dětského světa, řada rodičů si však dostatečně neuvědomuje jejich význam. Své děti pak zásobují špatně vybranými a nekvalitními hračkami, které mohou děti nejen frustrovat, ale mohou pro ně být i nebezpečné.

 

Pro děti je hračka základní pomůckou k poznávání světa kolem sebe. Hračky reprezentují objekty, které děti ve skutečnosti potkávají, jen ve zmenšené verzi. „Hračka pro dítě znamená mnohem více, než si uvědomujeme. Dítě se identifikuje s jejím příběhem, buduje si k ní hluboký vztah. Není to pro ně způsob, jak zabít čas,“ říká Jana Víchová, psycholožka na Klinice dětské hematologie a onkologie Motolské nemocnice.


Proč by si s tím dítě mělo hrát?


Rodiče často tímto způsobem neuvažují. „Hračka je pro ně prostě předmět. Neřeší, proč by dítě mělo chtít zrovna tuto nebo jak by měla dítě rozvíjet. Hračka má v dítěti podporovat fantazii a kreativitu, spolu s dovednostmi, které jsou pro něj aktuální,“ vysvětluje Kristýna Křížová ze společnosti Agátin svět. Tyto dovednosti pak mohou představovat u menších dětí například jemnou motoriku či trpělivost, u větších pak počítání, poznávání barev nebo volbu strategie.

 

Hračky
(Foto: Getty Images)


Nedáváte jen hračku, ale i lásku


Při výběru hračky je také třeba mít na paměti, co pro dítě symbolizuje. „Hračkou říkáme dítěti, že ho známe a víme, co má rádo. Pokud o tom rodič neuvažuje a vybírá jen, aby dítě zabavil a měl od něj pokoj, dítě to velmi dobře pozná,“ vysvětluje Jana Víchová. V takovém případě se pak dítě snadno může cítit odmítnuté, což se může negativně promítnout do jeho psychiky a vztahu s rodiči.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Hračky na baterky? Myslete na možná rizika
7 nejběžnějších chyb, kterých se dopouští nevlastní rodiče
Jaká jste matka? Dítě na obrázku ohrožuje 11 věcí - najdete je všechny?


Kvalita je důležitá nejen kvůli riziku zranění


Důležitým faktorem je též kvalita samotné hračky, použitý materiál a provedení. „Ta dobře vyrobená s dítětem stárne a proměňuje se její role podle vývojových potřeb,“ vysvětluje Křížová. Ztráta milované hračky rovněž může dítě poměrně hluboce zasáhnout. „Pokud se rozbije oblíbená hračka, je to mnohdy pro dítě pocit, jako by umřel domácí mazlíček nebo člen rodiny. Proto je od výrobců přímo nefér, když hračku vyrábějí vědomě nekvalitně,“ dodává Jana Víchová.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře