Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Onemocnění horních cest dýchacích jsou nejčastější důvody, které plní ordinace dětských lékařů. Jedná se o komplikaci pro dospělého a pro děti ještě o to větší. Jak se takovému náporu na dětský nosík bránit a co dělat preventivně?

Triky, jak naučit děti smrkat a ulevit jim od rýmy

Nachlazení
zdroj: Getty Images Nachlazení
aktualizováno 24.01.2019, 16:23 | 24.01.2019, 16:23 | doma.cz

Onemocnění horních cest dýchacích jsou nejčastější důvody, které plní ordinace dětských lékařů. Jedná se o komplikaci pro dospělého a pro děti ještě o to větší. Jak se takovému náporu na dětský nosík bránit a co dělat preventivně?

Děti jsou schopné samostatně smrkat zhruba od dvou let věku. Některé však žijí spokojeně s plným nosíkem bez nutnosti smrkat i dalších několik let. Je však nutné jim nutnost smrkání vysvětlit a hlavně je to naučit. Ale jak?

 

1. Začněte tehdy, kdy je dítě zdravé a v dobré náladě. To je základ.


2. Nejdřív jej naučte foukat ústy. Osvědčené je foukání do píšťalky, odfukovat papírové kuličky po stole, sfoukávat svíčky a další.


3. Pokud zvládnete foukání ústy, zopakujeme bod č. 2, ale nyní již foukáme pomocí nosu. Případně můžete pro oživení přidat i troubení do kapesníku jako slon, funět jako ježek nebo foukat nosem na zrcadlo, které se zamlžuje.


4. V dalším kroku je ještě vhodné naučit je foukat i jen jednou nosní dírkou. I následné smrkání „na ostro“ se doporučuje pouze jednou dírkou, díky které se zaručí dostatečný tlak.
 

5. Nezapomeňte na malou odměnu! Buďte ale bdělí, aby dítě smrkalo doopravdy a nejen foukalo do kapesníčku pro uspokojení rodičů.


6. Pořiďte dětem barevné potištěné papírové kapesníčky. Uvidíte, že se jim bude hned smrkat lépe!

 

Děti a nachlazení
(Foto: Getty Images)

 

Proč vlastně chytneme rýmu?

 

Nos je sídlem čichu a pomáhá vnímání chuti. Zároveň ale plní i funkci „klimatizace“ – tedy vdechnutý vzduch otepluje či ochlazuje, zvlhčuje a čistí tak, aby měl ideální vlastnosti pro cestu do plic. A právě čistící funkce má zásadní vliv na prevenci vzniku onemocnění. „Pokud vše funguje jak má, dochází k transportu hlenu, který je produkován nosní sliznicí a pomocí hustého koberce řasinek neustále posouván do hltanu odkud je polykán. Tímto způsobem se veškeré viry, bakterie alergeny a další nečistoty přirozeně odplavují z povrhu sliznice,“ vysvětluje dětská lékařka MUDr. Jarmila Seifertová.

 

Rýma nastává v případě, že řasinky správně nefungují. Tím dochází k narušení ochranné funkce nosu, vysychání sliznice, hromadění hlenů a omezení průchodnosti nosu. Při rýmě u dětí je především důležité pečovat o zachování průchodnosti nosních cest. Zejména u kojenců je dýchání nosem důležité, protože do několika týdnů věku nedokáží dýchat ústy a navíc jim ucpaný nosík brání správně a dostatečně sát při kojení.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Klimatizace na plné otáčky vyvolává rýmu: babské rady pomohou
Rýma: co nám uleví + TEST Jaký typ rýmy máte?
Řešíte rýmu nosním sprejem? Závislost a potíže riskujete již po třech dnech!

 

Respirační onemocnění trápí až 60 % dětí


Podle statistik pediatrických ordinací se návštěvy malých pacientů z více jak jedné poloviny týkají nemocí dýchacích cest, nejčastěji se jedná o rýmu. Onemocnění horních dýchacích cest virového původu trápí až 30 % dětí ve věku 6 - 12 let. U předškoláků a ještě menších dětí se číslo zvedá na téměř 60 %.

 

Co nepodcenit při léčbě dětí?

 

Při rýmě zajdete do lékárny, koupíte sprej či kapky a máte vyhráno. U dětí to ale takhle jednoduché není. Sliznice u malých dětí je velmi jemná a běžně používané spreje či kapky by ji mohly spíše poškodit a problémy s nosní neprůchodností ještě zhoršit. V případě rýmy u malých dětí je ideální léčba v podobě kombinace aplikace solných roztoků nebo Vincentky a nosní sprchy. „Oxid uhličitý a soli ve Vincentce mají schopnost rozpouštění hlenů. Inhalace Vincentky má lokální antiseptický účinek, který způsobuje síra v oxidované i redukované formě. Dále voda snižuje množství hlenu při hypersekreci, působí i jako expektorans – hlen je řidší a snadněji se odkašlává. Jodobromové solanky obsahují jodidové ionty, které působí mukolyticky, expektoračně a protizánětlivě,“ vysvětluje vrchní lékař Lázní Luhačovice Jiří Hnátek.

 

Inhalace
(Foto: oficiální zdroj)

 

V případě, že trpíte v rodině na respirační choroby často, vyplatí se pořídit domů nosní sprchu kombinovanou s inhalátorem, který upotřebíte v rámci prevence i léčby dýchacích cest u dětí i dospělých. „Kromě mechanického očistění dochází i ke zvlhčení zánětem podrážděné sliznice a k jejímu zklidnění. Zároveň dojde k naředění sekretu, což je vhodné právě při následném použití sprchy, která hleny bezpečně odvede z těla ven,“ doplňuje dětská lékařka. Použití solných roztoků je velkým přínosem pro léčbu všech druhů rým – od infekční přes alergickou, akutní i chronickou.

 

Náš tip:

 

Úleva při nachlazení
(Foto: Archiv firem)


* Kompresorový inhalátor Omron C102 total (1399 Kč, prodává alza.cz). Inhalátor kombinovaný s nosní sprchou. Snadno se používá, jednoduše se čistí a dezinfikuje.

 

* Vincentka (700 ml, 25 Kč, koupíte v lékárnách). Minerální voda čerpaná z vrtů v blízkosti Luhačovic. Hodí se k běžnému popíjení, k inhalaci či jako ústní voda.

 

* Sirup Immune Akut (135 Kč, prodává benu.cz). Obsahuje kombinaci účinných látek, jako jsou extrakt z plodů aceroly a bezu černého, nukleotidy a zinek. Jeho užívání se doporučuje na akutní podporu imunity anebo v průběhu rekonvalescence.


Jak se bránit preventivně?

 

Náš dýchací systém se skládá nejen z nosu, ale i horních a dolních cest dýchacích. Při respiračních problémech i prevenci bychom se měli postarat o dýchací systém komplexně. Ideální pro prevenci je inhalace. Pozor však na klasické vdechování horké páry, u kterého hrozí popálení a navíc pročišťuje jen horní dýchací cesty. „Je to tím, že při napařování jsou vdechovány částečky mnohem větší než při inhalaci a ty se nedostanou hluboko do plic. Při inhalaci jde o velmi malé částečky ve formě mlhoviny, které zasáhnou i ty nejvzdálenější plicní oblasti – plicní sklípky (alveoly), čímž působí i na dolní cesty dýchací,“ zdůrazňuje Jiří Hnátek.


Chcete-li předcházet nemocem a dýchacím potížím, inhalujte klidně preventivně, jednou denně po dobu 10 - 15 minut, na jednu inhalaci postačí 10 ml Vincentky. Ideální čas je večer před spaním, protože je k tomu potřeba klid. „Navíc často urychluje léčbu běžných respiračních infekcí a snižuje tak riziko případných komplikací,“ vysvětluje lékařka. Zvlhčováním plic se zároveň zlepšuje obranyschopnost jemných sliznic a inhalování přináší úlevu při kašli.

 

Inhalace
(Foto: oficiální zdroj)


Nejúčinnější je inhalování pomocí speciálního přístroje – inhalátoru. Inhaluje se náustkem nebo maskou. Náustek je vhodný při intenzivní péči o hrtan, průdušnice a průdušky. Používá se při kašli, laryngitidě, astmatu apod. Maska je univerzálnější – při vdechování nosem mlhovina působí zejména na horní cesty dýchací, při vdechování ústy zase na dolní. U nejmenších dětí je lepší inhalovat pomocí masky.

 

Co hrozí, když se rýma neléčí?

 

Onemocnění horních cest dýchacích se může přesunout na dolní cesty dýchací. Často vede až k astmatu a alergické rýmě. Ale tím výčet strašáků v podobě komplikovaných nemocí nekončí. Banální onemocnění může vést až k infekci v tracheální trubici, zánětům průdušek nebo infekci hrtanu.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře