Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Stovky českých rodin vyrážejí každoročně na letní dovolenou autem. Mnohahodinová cesta je náročná nejen pro řidiče, ale obzvláště pak pro děti. Před cestou se proto hodí důkladně naplánovat, jak děti v autě zabavit.

Už tam budeme? 4 tipy, jak zabavit děti po cestě na dovolenou

Cestování s dětmi
zdroj: Getty Images Cestování s dětmi
aktualizováno 30.07.2018, 00:00 | 30.07.2018, 00:00 | doma.cz

Stovky českých rodin vyrážejí každoročně na letní dovolenou autem. Mnohahodinová cesta je náročná nejen pro řidiče, ale obzvláště pak pro děti. Před cestou se proto hodí důkladně naplánovat, jak děti v autě zabavit.

Připravte jim třeba pracovní sešitek s mapou cesty, vymyslete jim pozorovací hru a pro chvíle pasivnějšího odpočinku jim dejte k dispozici tablet, na němž mohou koukat na nejrůznější filmy, hrát hry či vyplňovat různé kvízy.

 

Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu cestuje na zahraniční dovolenou vlastním autem téměř 74 % Čechů. Jedním z nejčastějších cílů dovolenkářů cestujících autem bývá Chorvatsko či Itálie. Cesta do Chorvatska zabere dobrý půl den, a to ještě za předpokladu, že neuváznete někde v koloně. Do Itálie je cesta kratší, asi kolem 9 hodin.

 

Jak vám uteče cesta do Chorvatska? Podívejte se na inspirativní video:

 

V autě tak strávíte notnou dobu, představte si ale, jak dlouhá bude jízda připadat vašim dětem, které mají vnímání času ještě přece jen jiné. Jestlipak máte své osvědčené postupy, jak četnost dotěrného „Už tam budeme?“ snížit na minimum? Pokud hledáte inspiraci, jak děti v autě po cestě na dovolenou zabavit, přečtěte si následující článek.


Zabavte je pracovním sešitkem


Spolehlivými pomocníky pro klidné cestování s dětmi jsou nejrůznější knížky s aktivitami. Pro menší děti vyberte ty s převahou omalovánek, pro starší dítka můžete zvolit různé pracovní sešity s úkoly, křížovkami, osmisměrkami a jinými kvízy. Pokud jste tvořivější povahy, můžete jim podobné knížky vyrobit sami, a to třeba tak, aby se týkaly přímo vaší cesty a místa dovolené.


Vhodné je připravit dětem i mapu cesty, do níž si mohou samy „čmárat“ – značit si ujetou trasu nebo kroužkovat názvy měst, kterými jste již projeli. Jednak se tak zabaví, jednak budou mít i lepší představu, „kdy tam budete“. Ke knížce je vhodné dodat i pár prázdných stránek, kam si děti mohou samy zapisovat své zážitky z cesty a třeba i celé dovolené.


Tip: Děti budou k „pracovním sešitkům“ potřebovat tužky a jistě i plno pastelek. Pořiďte jim na zadní stranu předních sedadel praktický organizér či kapsář, kde budou mít vše po ruce.

 


Pusťte jim televizi


I na ty nejaktivnější děti ale jistě během cesty přijde chvíle, kdy si chtějí od her odpočinout a bavit se o něco pasivněji. V takové chvíli je neocenitelným praktickým pomocníkem tablet, na němž dětem pustíte oblíbený film či seriál.


Tip: K tabletu dětem určitě pořiďte sluchátka, nejlépe bezdrátová, která je neomezí v pohybu. Tablet můžete v autě připevnit k zadní straně přední sedačky speciálním držákem.


Nechte je číhat


Pozorovací hry jsou ověřenou klasikou. Připravte dětem předem kartičku se seznamem, čeho si mají po cestě všímat: značek aut, jejich barvy, různých druhů obchodů, stromů, zvířat, hlídkujících policistů… možností je spousta. Položky ať si postupně odškrtávají a za každý předem určený počet „úlovků“ jim nachystejte odměnu, nějakou sladkost či malou hračku. Zahrňte i bonusové položky, například vzácnější druh zvířete nebo značky auta, za které dětem připadne odměna navíc.
 

Tip: Jsou-li vaše děti starší a umějí zacházet s fotoaparátem, nebojte se jim ho svěřit, ať mohou své pozorovací úlovky zaznamenávat. Vy stejně po cestě většinou ještě nefotíte a může vzniknout pěkná série momentek z cesty i vaší rodiny přímo z auta. Bude se jim hodit i na vlastní obrázky do cestovního deníku.


U moře už za pět hodin?

Víte o tom, že nejkratší cesta k moři může trvat jen 5 hodin? Místo na jih ale musíte zamířit na sever: do Německa nebo do Polska. Jaké jsou nejkratší a nejlevnější cesty autem
za sluníčkem k moři, poradí odborník Petr Vomáčka v následujícím videu:

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Lékárnička na cesty. Víte, co vám nesmí chybět?
Poprvé pod stan s malými dětmi? Tyhle tři věci nepodceňte
Nemoc na dovolené? Co dělat KROK ZA KROKEM


Nezapomínejte na přestávky


Je to samozřejmost, ale je to tak důležité, že to raději připomeneme i zde: nepodceňujte únavu z dlouhé cesty, důsledně dbejte na to, abyste si po cestě dopřáli dostatek přestávek. Naplánujte je dopředu, a to nejlépe takové, které kromě nutného protažení skýtají pro děti i nějakou tu zábavu či zajímavost. Nachází se podél vaší trasy třeba zoopark, dětský zábavní areál nebo jen zajímavá vyhlídka? Oželte hodinku navíc a využijte toho. Dětem dopřejete povyražení a minimálně si aspoň budou mít o čem novém v autě povídat. A rozhodně dětem o všech přestávkách řekněte dopředu. Pomyslně jim tak cestu rozdělíte na menší úseky a dáte jim možnost na něco se těšit. Uvidíte, že jim pak bude čas v autě utíkat mnohem rychleji.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Lenka 22:40 12.04.2019
Tak takové tipy se nám určitě budou letos hodit. Poprvé se totiž chystáme vzít naši malou autem k moři a trochu mám strach z toho, aby během cesty nezlobila. Ale snad vše dopadne tak, jak má. Manžel prý ještě před odjezdem nechá naše auto překontrolovat v servise a objedná na něj nové pneumatiky z https://www.pneuok.cz/ aby nás na cestě nepotkalo nějaké nepříjemné překvapení v podobě nejaké poruchy nebo něčeho podobného.