Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Když se rodiče ocitají v situaci sdílení dětí o vánocích poprvé, často mají zúženou představu o možnostech, jak se dají vánoční svátky v takové situaci strávit různě. Často pochybují, že v nich mohou konflikty a hořkost ztichnout a ustoupit lásce.

Vánoce poprvé bez dětí? Jak bojovat s emocemi po rozvodu

Vánoční deprese
zdroj: Getty Images Vánoční deprese
aktualizováno 24.12.2018, 00:00 | 24.12.2018, 00:00 | / doma.cz/Šárka Weberová

Když se rodiče ocitají v situaci sdílení dětí o vánocích poprvé, často mají zúženou představu o možnostech, jak se dají vánoční svátky v takové situaci strávit různě. Často pochybují, že v nich mohou konflikty a hořkost ztichnout a ustoupit lásce.

Už je to zase tady, úžasný čas Vánoc. Máte-li děti, těšíte se jistě o něco víc. Na rozzářené dětské oči pod prskavkami, svítícím stromečkem, kouzlo Ježíška, radost z dárků a pohádky. 
Pravidelné návštěvy, kdy se celá široká rodina sejde pohromadě u jednoho stolu. Jenže – co když si letos zrovna vůbec nejste jistí, jak budou Vánoce a obzvláště Štědrý den vypadat, protože jsou to první vánoce, kdy nebudete jako rodina pohromadě, protože jste se rozešli?

 

Bojíte se, jak to děti prožijí, jestli jim místo slz radosti nepotečou slzy smutku. Nevíte, jak zvládnout víc těch nadělení pod stromečkem a posvátných chvil. Možná se obáváte, jak bude celá rodina reagovat na novou situaci. Rozpačitě, nemotorně, nebo naopak se bude rodina chtít chovat, jakoby se nic nestalo?

 

Většinou jsme šťastni, že nikdo ze starších členů rodiny neubyl a přejeme si společně, abychom se opět napřesrok ve stejném počtu sešli. Jenže vás bude letos méně. Alespoň o vašeho partnera či manžela… Přestaňte panikařit, otevřete srdce, máme pro vás pár tipů. V rodinách, kde vánoce rozděleně tráví už poněkolikáté, je možno najít inspiraci na mnoho způsobů. O své rady se podělila Šárka Weberová, kterou letos čekají dvoudomové vánoce již pošesté. O životě s dětmi po rozvodu sepsala i průvodce Dva domovy.

 

Jak trávit Štědrý den?


 

V některých rodinách mají intenzivní Štědrý den – nikdo z rodičů nechce přijít o kouzlo Štědrého dne a rozhodli se, že s jedním rodičem je nadílka dřívěji na Štědrý den (dopoledne, odpoledne) a s druhým rodičem večer. Někde si udělají vánoční nadílku o den dopředu, jen těm malým dětem vyprávějí kouzla, jak je možné, že Ježíšek přišel dřív.

 

 

"Znám rodiny, kde i po rozchodu tráví Štědrý den společně. To je samozřejmě možné pouze tehdy, pokud nikdo z rodičů nemá ještě nového partnera," popisuje Šárka Weberová. "My jsme s mým bývalým partnerem udělali dohodu, že se ob rok střídáme. Jeden rok je syn na Štědrý den s tátou a poté na další vánoční svátky s námi a mou novou rodinou, další rok je to opět obráceně," popisuje vlastní nastavení. "V naší sešívané rodině, kde s mým mužem máme dohromady 4 děti a 3 z nich mají 2 domovy, má každé dítě jiný vánoční režim. Naše vánoční logistika vyžaduje velkou pružnost a hromadu lásky. Jde to a stojí to za to. Učí nás prožívat lásku v přítomném okamžiku, nikoli v předem daných představách a plánech," dodává Šárka.


ČTĚTE TAKÉ:

Jarda (36): Po rozvodu má syn dvoje Vánoce. NÁVOD jak to zvládnout
Má smysl udržet manželství jen kvůli dětem?
Věřit na Ježíška je pro děti zdravé, neberte jim ho
Na Vánoce do práce! Kdo si svátky s rodinou moc neužije?

 

Zeptejte se dětí, co chtějí ony

 

Jsou-li děti starší, můžete je do rozmýšlení a plánování přibrat, kde chtějí být a jakých rodinných setkání se chtějí účastnit. Máte-li ve vaší nové sešívané rodině i další děti,“ptáčata z vícero hnízd”, může hrát roli i sladění všech různých dětí dohromady.

 

Mějte na paměti, aby se děti nestaly rukojmími vašich svátečních potřeb a představ. Abyste je taktéž nepřehltili vším tím znásobeným vzrušením, obdarováváním a zážitky. Vždyť když k těm dvěma domovům přičteme ještě vánoce u prarodičů a širší rodiny, je to jak na Matějské pouti. "I dobrými zážitky, když je jich příliš, mohou být děti zahlcené, rozjívené, ztracené. Neberte si osobně, když děti nereagují na vaše skvělé vánoční plány nadšeně, nepředhánějte se navzájem, kdo udělá dítěti lepší vánoce," radí odbornice. My jsme dospělí a je na nás, abychom podrželi pro děti zdravý prostor, který je pro ně laskavý a přiměřený, ve kterém mohou i jen tak spočívat.

 

Dnes je nejdepresivnější den vánoc
(Foto: Profimedia)

 

Jste sama? Nejde přeci jen o Vánoce

 

Pokud nebudou ty letošní vánoce s dětmi podle vašich plánů, zkuste i tak zůstat v láskyplné přítomnosti. Vaše láska nemusí být nikterak v srdci menší jen podle toho, s kým je vaše dítě právě na Štědrý den.

 

PSALI JSME:

VÁŠ PŘÍBĚH: Moje nejsmutnější Vánoce
VÁŠ PŘÍBĚH: O Vánocích zazvonila jeho milenka
VÁŠ PŘÍBĚH: Milenky mají osamělé Vánoce, chlapi jsou u manželek

 

Zkrátka, zkuste pojmout vánoce jako velký okamžik vděčnosti za život, jaký je. Za naše děti, kterým můžeme být rodiči. Za chvíle, které s nimi můžeme trávit i mimo vánoce. Přijměte vánoce za velkou zkoušku vaší pružné rodičovské lásky. Dovolte dětem milovat oba své rodiče stejně, dovolte jim mít i láskyplné vztahy s dalšími členy jejich rozšířené, sešívané rodiny. Přijměte, že dítě smí prožívat radost a náklonnost k nové partnerce vašeho bývalého a smí se radovat z dárků a pozornosti své “nevlastní mámy”. Láska není soutěžní disciplína.

 

Zkuste vnímat situaci rozdělené rodiny jako cestu, na které budou vaše děti moci prožívat dvakrát tolik lásky, ve dvojnásobně velké široké rodině. Když se přidají ještě i “nevlastní prarodiče”, je ten rodinný kruh opravdu velikánský. Mějte tedy na paměti, že ta láska pro naše děti není jen na nás.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře