Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

I když se nám každoroční reklamní masáž prodejců snaží vnutit, že dárek je esencí vánočních svátků a je samozřejmost obdarovat každého v užším i širším kruhu, není to tak. Pravá podstata Vánoc tkví v něčem jiném a dárek pro každého rozhodně není s...

Vánoční dárky z povinnosti? Koho musíte obdarovat a koho už nikoliv

Nejhorší vánoční dárky
zdroj: Profimedia Nejhorší vánoční dárky
aktualizováno 28.11.2017, 14:05 | 28.11.2017, 14:05 | doma.cz

I když se nám každoroční reklamní masáž prodejců snaží vnutit, že dárek je esencí vánočních svátků a je samozřejmost obdarovat každého v užším i širším kruhu, není to tak. Pravá podstata Vánoc tkví v něčem jiném a dárek pro každého rozhodně není samozřejmostí, i když jsme to v posledních letech přijali za své. Místo zběsilého honu na dárky pro někoho, koho ani obdarovávat nechcete, si raději dopředu promyslet, komu jaký dárek koupíte.

Vždy samozřejmě záleží, jak se k oslavám vánočních svátků přistupuje v tom kterém rodinném kruhu. Zatímco v některých rodinách probíhá sešlost u štědrovečerní tabule a později i u vánočního stromečku v nejužším kruhu, jinde se Vánoce slaví ve velkém stylu v přítomnosti příbuzných a rodinných známých. To s sebou samozřejmě nese i jinou „obdarovávací povinnost“ pro všechny zúčastněné. Za každých okolností se vyplatí ujasnit si už na začátku vánoční sezóny, s kým si budete letos dárky vyměňovat. Nejenže se tak vyhnete trapným situacím, kdy pro druhého nemáte žádný dárek, ale zároveň vás letošní svátky nepřijdou na celé jmění.


Anketa
Kolika lidem zhruba kupujete vánoční dárky?
32 hlasů
Do deseti lidí.
Hlasovalo 54 lidí
 

 

Kam letos přijde Ježíšek?

 

Obvykle každý rok bez přemýšlení nadělujeme dárky dětem, rodičům a partnerovi. To je základní sestava, kterou by měl Ježíšek navštívit i letos. Zvláště naše ratolesti nechceme připravit o radost z překvapení a nových hraček. Za tu nezištnou radost v rozzářených dětských očích to jistě stojí. Pokud máte navíc ještě sourozence, myslete i na ně. Pokud nedáte ruku do ohně za jejich vkus nebo nesdílíte stejné zájmy, raději se předem pobavte o tom, jaký dárek by druhé straně udělal největší radost. Vyhnete se tak rozpakům a peníze vynaložíte účelně.

 

Dárek
(Foto: Profimedia)

 

Jak je to ale u širší rodiny, přátel, známých a kolegů z práce? U této kategorie se vyplatí ujasnit si předem, zda si budete dárky vyměňovat. Ani jedné straně se možná tuto otázku nechce vyslovit nahlas, ale věřte, že v duchu si ji stejně každý položí. Naopak, kolikrát se i druhé straně uleví, když navrhnete, že letos si dárky odpustíte nebo stanovíte cenový limit na symbolický dárek do 100 Kč.

 

Anketa
Jak hodnotný dárek od vás dostanou vaše kamarádky?
 

 

 

Dávat dárky přátelům je nadstandardní záležitost. Hodnota přátelství není o tom, dostat luxusní parfém nebo poukaz na wellness. Jistě se nikdo nebude zlobit, pokud si na něj vzpomenete s pěkným dárkem, ale pečlivě zvažte vaše finanční možnosti. Na základě toho se rozhodněte, zda si můžete dovolit obdarovávat i přátele, případně v jakém cenovém rozpětí. Máte-li partu přátel, efektivnější způsob než kupovat dárek pro každého zvlášť je vylosovat si, kdo obdaruje koho. Stejným způsobem se dají řešit dárky v kolektivu na pracovišti. Tím bude zajištěno, že každý dárek dá a zároveň i dostane. Společně si pak můžete užít chvíle rozbalování a bavit se nad tím, komu se povedlo vymyslet vtipnější a originálnější dárek.

 

Vánoční dárky
(Foto: oficiální zdroj)

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ty nejlepší tipy na dárek PRO NĚJ!
Omezený rozpočet na vánoční dárky? NÁVOD, jak chytře nakoupit ve slevách
Hledáte vánoční dárky, které skutečně potěší? Máme tipy pro manžela, děti i nejlepší kamarádku

 

Ne bezhlavému utrácením a nepromyšleným půjčkám

 

Dát někomu dárek je hezké gesto a většina z nás ocení, když dostane nějakou milou pozornost. Zároveň však jako dospělí máme rozum a víme, že každý má jiné finanční možnosti a omezený rozpočet. Nikdy nedopusťte, abyste kvůli sezónní dárkové mánii spadli do dluhových problémů a nerozumnou půjčkou si zatížili rodinný rozpočet na dlouho dopředu.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Nataša 12:56 31.03.2019
Dárky z povinnosti rozhodně nedávám. Snažím se vždy obdarovat prostě ty, které mám ráda. To znamená rodinu a dvě mé nejlepší kamarádky. Třeba právě jedna z mých kamarádek má šíleně ráda takové ty skleněné dekorace, takže jí každý rok koupím něco hezkého z https://www.krasne-sklo.cz/ a nemusím si lámat hlavu s vybíráním dárku. :-)
Lenka Laskavá 23:10 20.10.2018
Malé budeme kupovat první zlaté náušničky. Krásný výběr: https://www.briline.cz/Detske-zlate-nausnice určitě mrkněte :)
Kamila 09:38 15.12.2017
Obdarovat nemusí nikdo a nikoho, nesnáším, když se někdo snaží dělat z vánoc strašáka a nějakovou povinnost. Vánoce jsou krásné a každý si je může udělat dle sebe. My jsme si s manželem letos vzájemně pořídili lekce tance u Cool Dance <a href="https://www.cooldance.cz">cool dance</a> a opravdu se toho nemůžu dočkat až začneme :)
Lenka 18:10 03.12.2017
Obdarovat nemusí nikdo a nikoho, nesnáším, když se někdo snaží dělat z vánoc strašáka a nějakovou povinnost. Vánoce jsou krásné a každý si je může udělat dle sebe. My jsme si s manželem letos vzájemně pořídili lekce tance u Cool Dance - https://www.cooldance.cz a opravdu se toho nemůžu dočkat až začneme :)