Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Přečtěte si příběh pěstounky Terezy, která se vám svěří s tím, jak probíhá přechodná pěstounská péče.

VÁŠ PŘÍBĚH: Jaký je život pěstounky?

Rodič a dítě
zdroj: Thinkstockphotos Rodič a dítě
aktualizováno 30.11.2017, 00:16 | 30.11.2017, 00:16 | doma.cz

Přečtěte si příběh pěstounky Terezy, která se vám svěří s tím, jak probíhá přechodná pěstounská péče.

Jsem trojnásobná matka (děti ve věku 13, 20 a 22 let) a pěstounka, která dostala do dočasné pěstounské péče postupně celkem sedm dětí. Jedno z dětí se podařilo předat do rodiny již do dvou měsíců, jiná čekají až rok. To je lhůta, ve které se pěstouni jako jsem já, mohou o dítě dočasně starat. V současné době pečuji o dítě, které je občanem země EU narozeným v ČR a jehož otec je neznámý.

 


Dítě do pěstounské péče na přechodnou dobu svěřuje vždycky soud, na návrh OSPOD (pozn. redakce: orgán sociálně-právní ochrany dítěte). Chlapce, kterého máme aktuálně v péči, jsme si odnesli z porodnice pátý den po jeho narození. Teď mu je přibližně půl roku. Ráda bych vás seznámila s pojmem přechodná pěstounská péče, protože mnoho lidí se domnívá, že je určená na rok. To je poměrně rozšířený omyl – PPPD není na rok, ale maximálně na rok, tedy na co nejkratší dobu, která je nutná k vyřešení krizové situace, v níž se ohrožené dítě ocitlo.

 

Ten rok zákon stanoví proto, aby bylo jasné, že se jedná o krizovou situaci, kterou je třeba řešit bez prodlení. Někdy se dá řešení najít rychle, někdy to trvá déle – stále ale platí, že by PPPD měla trvat jen nezbytně dlouhou dobu. Chtěla bych podotknout, že hledání rodiny pro dítě, které má cizí státní občanství, jiné není, liší se právě administrativní a právní kroky, které jsou v takovém případě složitější. Především je třeba získat vyjádření země, jejímž občanem dítě je, zjistit, jestli někde nemá příbuzné, kteří by o ně mohli a chtěli pečovat, a rozhodnout, v které zemi bude žít. Pokud zůstane u nás, je proces zprostředkování náhradní rodiny stejný, zejména jde-li o miminko.

 

Napište nám svůj příběh
Prožila jste něco zajímavého?
Vydal by váš život na knihu nebo film?
Prožíváte trápení a potřebujete se vypovídat a o své starosti se podělit?
Nevíte si rady a možná by vám pomohl nestranný názor - třeba našich čtenářek?

Napište nám svůj příběh a pošlete ho na redakce@doma.cz. Ty nejzajímavější příběhy píše sám život, nebuďte na ně sama.

 

Jak probíhá převzetí do péče
Převzetí dítěte do PPPD je většinou rychlá záležitost, protože se jedná o krizovou situaci – na návrh OSPOD na vydání tzv. předběžného opatření musí soud reagovat do 24 hodin. My jsme většinou děti přebírali z porodnice, jednou to bylo ze ZDVOP. Musím však říci, že nejnáročnější na přechodné pěstounské péči je to, když vidím, jak rychle malým dětem utíká čas a jak pomalé jsou oproti tomu ty právní procesy.

 

Lidí se domnívají, že nejhorší pro nás je, když k dítěti přilneme – ale to je přece potřeba! Musíte k němu přilnout, aby ono mohlo přilnout k Vám! To je přece ten důvod, proč je pro dítě lepší, aby bylo v náhradní rodině, než v ústavu – aby si mohlo vytvořit pevnou vazbu k pečující osobě. Tato vazba je nezbytně nutná pro jeho pocit bezpečí, pro správný vývoj jeho mozku, to je naprostý základ! Pokud si tuto vazbu vytvoří, může ji pak překlopit, nasměrovat i k někomu dalšímu, tedy k novým rodičům a později přátelům nebo životnímu partnerovi. Takže ano, děti u nás mají například svou postýlku, ale jakmile se zdá, že potřebují naši blízkost, bereme je spát k sobě. Ideální je dětská postýlka zbavená jedné boční stěny a přistavená těsně k posteli rodičů: tak můžete pružně reagovat na to, co dítě zrovna potřebuje – prostor, nebo náruč.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Moje máma mě psychicky deptá! Vydržím to?
VÁŠ PŘÍBĚH: Ve vzduchu visí výhružka... prý bych se měla bát
VÁŠ PŘÍBĚH: Nešťastná láska mě ubíjí!

 

Když se musíme rozloučit
V ideálním případě probíhá předání do adoptivní rodiny tak, aby to bylo pro dítě co nejpříjemnější a aby se minimalizoval jeho stres – takže pozvolně, od prvního seznámení po občasné návštěvy až do úplného převzetí péče novou rodinou, kdy už by mělo být dobře navázané na nové rodiče, a pak ještě pár setkání třeba na hřišti, aby pěstouni nezmizeli ze života dítěte moc rychle. Délka předávání samozřejmě závisí na věku dítěte a době, po níž bylo v přechodné péči. Je zároveň potřeba celý proces sladit s právními kroky – nelze předat dítě do nové rodiny, dokud o tom nerozhodne soud. Snažím se novým rodičům předat to, co vím – co má děťátko rádo, jaké písničky se mu líbí, jak je zvyklé usínat a co mu chutná. Jinak se snažím hlavně nepřekážet vztahu, který se mezi nimi rozvíjí.

 

O pěstounské a dočasné pěstounské péči panuje hodně mýtů, doufám, že vám můj příběh pomohl do něj nahlédnout a získat představu. Hodně informací najdete i na internetu nebo díky různým neziskovým projektům, třeba na ditearodina.cz.

 

Našla byste také odvahu, stát se na chvíli pěstounem?

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře