Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Klářině rodině se otočil život naruby v momentě, kdy jim lékaři oznámili, že jejich syn trpí akutní leukémií. Z pracující maminky dvou zdravých synů se ze dne na den stala rodičem, který se bojí o život svého dítěte.

VÁŠ PŘÍBĚH: Synova leukémie nás jako rodinu semkla

Nemocné dítě
zdroj: Getty Images Nemocné dítě
aktualizováno 30.04.2019, 00:00 | 30.04.2019, 00:00 | doma.cz

Klářině rodině se otočil život naruby v momentě, kdy jim lékaři oznámili, že jejich syn trpí akutní leukémií. Z pracující maminky dvou zdravých synů se ze dne na den stala rodičem, který se bojí o život svého dítěte.

Mladší syn Vilík byl naprosto zdravý chlapeček. Když mu ale bylo asi 3,5 roku, na krku se mu objevila zvětšená uzlina. Tento problém jsme konzultovali s řadou lékařských specialistů, až jsme skončili v nemocnici, kde mu měli odstranit nosní mandle. Po předoperačním vyšetření jsme ale zůstali v šoku. „Váš syn má leukémii a musí okamžitě podstoupit intenzivní léčbu, odhadujeme, že to bude trvat šest až osm měsíců,“ řekl nám lékař. S tím pro nás z ničeho nic nastalo období plné chemoterapií, strachu a beznaděje.

 

Naši rodinu čekala velká zkouška. Manžel chodil do práce a staral se o staršího Vašíka, já musela skončit v práci a zůstala jsem s nemocným Vilíkem v nemocnici. Účastnila jsem se všech vyšetření a náročné léčby. Během ní se střídala období, kdy jsme museli zůstávat v nemocnici se světlejšími týdny, během kterých jsme mohli být doma. Byli jsme rádi, když jsme nemuseli trávit čas v nemocničních zařízeních a mohli jsme být všichni spolu, přestože jsme kvůli možnému riziku nákazy byli izolováni a nemohli jsme chodit ven. Starší Vašík byl mladšímu bráškovi během složité situace velkou oporou. Oba kluci se zabavili společným hraním a čas trávený doma utíkal mnohem rychleji.

 

Váš příběh: nemoc syna - 2
(Foto: Archiv čtenářky)


Smutné Vánoce


Společně s očekávaným koncem léčby se blížily Vánoce. Všechno vypadalo dobře. Vilík léčbu zvládal a i průběžné výsledky krevních testů naznačovaly, že léčebná procedura zabrala. Mysleli jsme si, že si tedy vánoční svátky užijeme a konečně nastane čas klidu. Během Štědrého dne ale bylo jasné, že Vilíkovi není úplně dobře. První svátek vánoční naplnil naše nejčernější obavy. Vilík se probudil s ochrnutou půlkou obličeje. V nemocnici nám oznámili, že léčba nezabrala a leukémie se vrátila. Vyhlídky na úplné uzdravení byly mizerné.
 

Poslední šancí byla rychlá transplantace kostní dřeně. Měli jsme strašně málo času na to, abychom našli vhodného dárce. Proto ihned celou naši rodinu poslali na krevní testy, abychom tak zjistili, zda ideální dárce není mezi námi. „Příliš s touto možností ale nepočítejte, pravděpodobnost shody je zhruba dvacet procent,“ bylo nám upřímně řečeno v nemocnici. Kromě toho začali hledat také v Registru dárců kostní dřeně.


ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Nemocná dvojčátka. Ten strach si neumíte představit!
VÁŠ PŘÍBĚH: Moje holčička trpí nemocí, kterou má pouze 10 lidí na světě
VÁŠ PŘÍBĚH: Konečně jsem otěhotněla, ale s tím přišla i ZÁHADNÁ nemoc


Mladší bratr jako zachránce


Asi za dva týdny přišla první dobrá zpráva. Vašík, starší bratr nemocného syna, byl stoprocentně shodný s Vilíkem. Byl tedy ideálním dárcem kostní dřeně. „Snad to všechno utrpení a strach konečně skončí,“ pomyslela jsem si. U sourozenecké transplantace je navíc celý průběh jednodušší a rekonvalescence se tak zkrátí až o několik měsíců. Tyto prognózy se potvrdily i u nás. Vašík se po darování rychle zotavil a i Vilík se rychle zlepšil. Po několika dnech bylo jasné, že kostní dřeň přijal a léčba dopadne dobře. Momentálně jsou oba kluci zdraví a na protrápené dny už ani nepomyslí. U nás s manželem ovšem i nadále přetrvává strach o oba syny, který zřejmě jen tak brzy nezmizí.

 

Váš příběh: nemoc syna - 3
(Foto: Archiv čtenářky)

 

Vilík a Vašík jsou nejen bráškové, ale také velcí kamarádi


V momentě, kdy se člověk dozví tak nečekanou a špatnou zprávu, tak se mu ze dne na den otočí život vzhůru nohama. Zorientovat se v neznámé situaci nám pomohl skvělý tým odborníků. Od lékařů, sester, psychologů až po různé organizace jako například Dobrý anděl, Kapka naděje a další. Jenom díky jejich informacím a nezištné podpoře jsme se s touto životní kapitolou sžili. Za veškerou pomoc jsme s manželem velmi vděční a snažíme se ji momentálně vracet. Proto jsme se stali Dobrými anděly a tvářemi kampaně Hery na podporu Nadačního fondu Kapka naděje, díky které pomohli vybrat milion korun na pomoc dalším nemocným. Vilíkova zákeřná nemoc nám hodně vzala, ale také jsme si díky ní uvědomili několik důležitých věcí. Všechny nás to semklo a naučili jsme se radovat z každodenních maličkostí.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře