Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Přes den jsou děti zkrátka k nezastavení. Objevují, hrají si a poznávají svět. V noci je ale trápí bolesti nohou, zejména zepředu na stehnech, v lýtkách a pod koleny. Máte podobnou zkušenost? Mohou za to růstové bolesti!

Vaše dítě v noci trpí bezdůvodnou bolestí? Víme, co mu uleví!

Matka a dítě
zdroj: Getty Images Matka a dítě
aktualizováno 09.01.2019, 16:52 | 09.01.2019, 16:52 | doma.cz

Přes den jsou děti zkrátka k nezastavení. Objevují, hrají si a poznávají svět. V noci je ale trápí bolesti nohou, zejména zepředu na stehnech, v lýtkách a pod koleny. Máte podobnou zkušenost? Mohou za to růstové bolesti!

Přestože se nejedná o nic vážného, dokáží pěkně potrápit, protože na sebe upozorní obvykle právě v noci, kdy jsou nohy v klidu. Některé děti je neregistrují vůbec, jiné tím trpí celé dětství. Co bolest způsobuje a jak jim pomoci opět ke klidnému spánku?

 

„Rozpoznat bolest u dětí může být pro rodiče někdy těžké, důležité je všímat si odlišného a netypického chování dítěte. Dítě si může postiženou oblast držet, třít, ukazovat na ni. Dítě zažívající bolest bývá rovněž neklidné nebo naopak apatické, některé děti jsou spavé nebo naopak více nervózní. Mohou být zarudlé v obličeji nebo naopak velmi bledé,“ říká MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce.


Růstové bolesti u dětí


Přestože se jim říká „růstové bolesti“, neznamená to, že by doslova bolely rostoucí kosti. Přesná příčina není známá dodnes, ale jedním z důvodů může být nepoměr mezi růstem dlouhých kostí, svalů a šlach. Za nepříjemnou bolestí pak stojí nervová zakončení okolních měkkých tkání. Postihují stejně chlapce i dívky a mohou následovat i po nadměrném zatížení pohybového aparátu, často trápí děti, které hodně sportují.

 

Malá pacientka
(Foto: Getty Images)


Kdy a v jakém věku se projevují bolesti kostí?


Bolesti jsou různě intenzivní, obvykle po půl hodině odezní, ale často přicházejí v cyklech a vracejí se po několika týdnech či měsících. Obvykle trápí děti hlavně v období mezi 3 - 5 rokem a poté mezi 8 - 12 rokem, kdy nám děti nejrychleji rostou a prožívají období zvané „pubertální růstový výšvih“.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chřipka versus vaše děti: Do školy je neposílejte, musí ji vyležet
10 rad zkušených matek, jak posílit imunitu u dětí
Jak vyzrát na nemoci? Denně myslete na tento malý rituál


Co na ně zabírá?


Na růstové bolesti může pomoci nahřátý polštářek nebo zábal (např. zábaly Mamavis pořídíte i přímo na kyčle, záda, lýtka nebo kolena, s praktickými úchyty, aby v noci nepadaly), ale i chladivý gel nebo jemné masírování. Masáž dítě zároveň uklidní a pomůže mu znova usnout. Citlivější děti tyto bolesti obvykle prožívají o něco hůř, proto můžete sáhnout i po doporučeném množství uklidňujícího léku (např. Ibalgin Baby, Ibalgin Junior), ale určitě by to nemělo být pravidlo.


Ovšem všechna tato řešení jsou pouze krátkodobá, proto je dobré se zamyslet nad tím, jak bychom našim dětem zkusili pomoci dlouhodobě. Na kvalitu dětských kostí a chrupavek má podstatný vliv zejména kolagen, bílkovina tvořící základ pojivových tkání.


Zejména pro aktivní a rychle rostoucí děti jsou ideální i doplňky stravy, samozřejmě určené přímo pro jejich věkovou skupinu (např. Colafit Junior). Pro nejmenší mívá často ovocnou příchuť i atraktivní formu, třeba v podobě želé bonbonů.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře