Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Před nedávnem Vendula z Ulice přišla o své nenarozené dítě, a to je rána, se kterou se hned tak nevyrovná. Bude ji to stát hodně síly, aby se zase vrátila do normálního života. Jak zůstat statečná, pokud žena svůj potrat neplánovala a na příchod m...

Velká bolest: Jak se vyrovnat s nechtěným potratem?

Seriál Ulice: Vendula chystá odvetu Mastnému...
zdroj: TV Nova Seriál Ulice: Vendula chystá odvetu Mastnému...
aktualizováno 16.04.2019, 00:00 | 16.04.2019, 00:00 | doma.cz

Před nedávnem Vendula z Ulice přišla o své nenarozené dítě, a to je rána, se kterou se hned tak nevyrovná. Bude ji to stát hodně síly, aby se zase vrátila do normálního života. Jak zůstat statečná, pokud žena svůj potrat neplánovala a na příchod miminka se velmi těšila?

Pocit ztráty, smutek a obavy z toho, jestli se to při příštím těhotenství stane zase. Ženskou psychiku samovolný potrat hodně zasáhne, zvlášť pokud se dotyčné třeba dlouho nedařilo otěhotnět. Také ji může zasáhnout pocit viny, jestli něco někdy neudělala špatně a potrat si svou nevědomostí nepřivodila. Negativní myšlenky ovlivňují i každodenní činnosti, protože žena nemůže spát a nemá ani chuť k jídlu. Je možné se s potratem alespoň trochu smířit?


Mělo to tak být


Příroda je mocná čarodějka, a proto si uvědomte, že potrat nastal z nějaké příčiny. Miminko by se třeba špatně vyvinulo, a tak tomu tělo samo zabránilo. Sice to může znít krutě, ale potrat by nejspíš přišel třeba v pozdějším stádiu těhotenství, a to by bylo ještě horší. Nebo by se dítě narodilo s postižením, takže byste se bolesti nevyhnuly.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nová pravidla pro antikoncepci a potraty!
Sex podle harmonogramu: kdy počít dítě?
Umí každý počít dítě? Neplodnost je nemoc, která je stále ještě TABU


Nezůstávejte na to samy


Abyste to zvládly, obklopte se lidmi a nebuďte se svými myšlenkami o samotě. Snadno byste tak propadly depresi. Dejte ostatním najevo, že se z toho všeho potřebujete vypovídat. Lidé totiž někdy mají tendenci utíkat od nepříjemných témat, které jejich blízké trápí. Nenechte ale zamluvit to, co ze sebe musíte dostat ven.


Upněte se na něco jiného


Šití, malování, návrat do práce. Najděte si cokoliv, abyste zaměstnaly mozek, nejlépe něco, při čem se unavíte. Dobrá je také dobrovolnická činnost, při které pomůžete nejen dalším lidem, ale i sobě. Důležité je nesedět a neanalyzovat vše dokola a dokola.

 

smutek
(Foto: Getty Images)


Nevyčítejte nic ženám, které se pro potrat rozhodly
Ženy, které dlouho nemohou počít miminko nebo zažily nechtěný potrat, se často dívají skrz prsty na ty, které se plodu chtějí zbavit dobrovolně. Uvědomte si však, že nikdy nevíte, v jaké situaci se dotyčná nachází. Vyhněte se tak uštěpačným poznámkám, které by té druhé ještě přitížily, i když by vám to přišlo na místě.


Kdy vyhledat psychologickou pomoc?


Je potřeba čas, aby to všechno přebolelo a rána po potratu se zcela zahojila. Je pochopitelné, že se vám na to stále budou vracet myšlenky a budete přemítat „co by bylo, kdyby bylo“. V rámci možností je normální, že tyto pocity po potratu přetrvávají dva až tři měsíce. Pokud se vám ale ani pak nebude dařit návrat do běžného života, vyhledejte odbornou pomoc. Jedině tak se zbavíte stresu, než se o miminko pokusíte zase a příště už se to určitě vydaří.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře