Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Čeho se nejčastěji bojí děti? Co děsí holky a co vyleká kluky? A z čeho máme strach, když už jsme dospělí?

Věří dnešní děti ještě na čerty? Víme, čeho se opravdu nejvíc bojí

Mikuláš
zdroj: Profimedia Mikuláš
aktualizováno 03.12.2018, 15:22 | 03.12.2018, 15:22 | doma.cz

Čeho se nejčastěji bojí děti? Co děsí holky a co vyleká kluky? A z čeho máme strach, když už jsme dospělí?

Strašit čertem má ve zvyku stále spousta rodičů, a zatímco některým syčákům to přijde spíše k smíchu, jiní mají z pekelníků skutečný respekt, nebo i děsivý strach. Záleží, jak moc se vašimi výhrůžkami a strašením čertem podařilo nahlodat jejich bohatou fantazii. Hlavním zdrojem strachu, který pociťujeme v dětství, jsou totiž právě fantazie, rodiče a do třetice instinkt.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vychovávejte pozitivně, a vaše dítě nebude kňourat
15 rad, jak dítě zbavit strachu
Co dělat, když je malé dítě velký stydlín...

 

Pro vás legrace, pro děti trauma


Čeho se děti nejvíc bojí a čeho jsme se báli my jako malí? Po tom se pídil i průzkum, který provedla pro knižní vydavatelství Yinachi agentura Perfect Crowd. Nejvíce lidí odpovědělo, že se v dětství báli tmy a noci (21 %), druhé místo dětských strachů patří čertům, bubákům a strašidlům (20 %) a třetí příčka pavoukům (12 %). Tmy a pavouků se častěji bojí děvčata. Kluci mají větší strach z čertů a strašidel. Následuje strach ze smrti (9 %), hadů (7 %), samoty (5 %), rodičů (4 %), zvířat (2 %). Dále je zastoupen strach ze spolužáků, lidí, vody, školy, učitelů, ohně a chudoby.

 

Dospělí se nejčastěji bojí smrti, chudoby a samoty
Důvody strachu se samozřejmě v průběhu života mění. Postupně mizí strach z učitelů, rodičů, strašidel nebo spolužáků a nastupují strachy, které se bezprostředně týkají lidské existence. V dospělosti se začínáme bát smrti (43 %), chudoby (41 %), samoty (19 %), lidí (16 %), ohně (10 %), hadů a pavouků (9 %).


Zatímco vy berete návštěvu Mikuláše s divokými čerty jako příjemné rozptýlení, které doma na chvíli nastolí klid, pro děti může toto setkání představovat doživotní trauma. Chce to vždy citlivý přístup. Naslouchejte pocitům a názorům dítěte a respektuje je. Můžete ho setkáním vézt k obavám, zodpovědnosti, motivovat slibem k lepšímu chování, ale dítě by se nemělo rozhodně propadnout do hysterického záchvatového pláče, kdy racionálně nevnímá, co komu slibuje. I za rok si vzpomene spíše na děs, který v něm kostýmovaní čerti vyvolali.

 

Čert
(Foto: Mediafax)


Přestřelili jste?


Pokud se vám v minulosti něco podobného povedlo a vaše dítě má z čertů skutečně obrovský strach, nemusíte ho před nimi zavírat doma. Rozhodně ale pracujte s citem. Nechte čerta hrozit zpovzdálí, ať mluví je Mikuláš a anděl. Předem se domluvte, za co mají dítě pochválit, a za co mu vyhubovat. Když začnou něčím příjemným, pochvalou, příslibem odměny, dítě si získají, pak mohou vytasit ono „ale“, trochu postrašit čertem a připomenout, co by dítě mělo napravit.


Klidně přizvěte na pomoc oblíbenou hračku, které může čert s Mikulášem také naoko vyčinit a pak jí dát dáreček. Když v očích malého zlobiče obstojí jeho kamarád, zvládne to i on lépe.

 

Mikuláš na housce
(Foto: oficiální zdroj)


Tip na závěr: Jak vysvětlit strach dětem?


Nevíte si rady s malým strašpytlem a nechce se vám hned k psychologovi? Sáhněte po knize. Třeba bohatě ilustrovaná knížka Neboj, neboj! spisovatelky Milady Rezkové představuje čtenářům fenomén strachu nikoli jako nepřítele, ale jako jednu z lidských emocí, se kterou je v životě třeba počítat. Strach k dětem promlouvá v podobě malé černé koule, která dokáže měnit tvar i výraz. Umí se rozesmát na celou stránku nebo se dokáže rozklepat hrůzou z hadů jako Indiana Jones. Průvodcem postavě strachu bude v příbězích chlapec Jirka, který prožívá plno dobrodružství na vlastní kůži.Knihu čtěte od začátku, od konce či z prostředka, na pořadí nezáleží.

 

Neboj, Neboj!
(Foto: Archiv firem)

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře