Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Máte doma prvňáčka? Nakoupila jste mu krásnou aktovku, spoustu sešitů, připravujete denně svačinku? To všechno ale nemusí zajistit to, že dítě všechno zvládne a nebude pro něj přechod do školy stresující. Co všechno se v jeho životě najednou mění ...

Přestala po prvním týdnu vašeho prvňáčka škola bavit? Odhalte, CO HO DOOPRAVDY STRESUJE

Psaní
zdroj: Thinkstockphotos Psaní
aktualizováno 12.09.2017, 00:25 | 12.09.2017, 00:25 | doma.cz / sim

Máte doma prvňáčka? Nakoupila jste mu krásnou aktovku, spoustu sešitů, připravujete denně svačinku? To všechno ale nemusí zajistit to, že dítě všechno zvládne a nebude pro něj přechod do školy stresující. Co všechno se v jeho životě najednou mění a jak to dětem usnadnit?

Pro dítě je v této době nejdůležitější se zvládnout přizpůsobit, zmobilizovat své adaptační mechanismy. Najednou je delší dobu odloučeno od rodiny, nemůže si celý den hrát, ale musí sedět v klidu, přijímá autoritu učitele, když chce něco říct, musí se přihlásit, a tím zažádat o svolení ke slovu, dostává úkoly a dokonce se musí škole věnovat i doma. Do toho všeho je kolem něho nový kolektiv, který ho hodnotí a srovnává.

 

Všechny tyto změny jsou pro prvňáčka mnohdy obtížné a markantně se podílí na utváření jeho indenty. Pozitivní je, že většinou se děti do školy těší a těší se i na změnu, kterou s sebou škola přináší. Připadají si najednou dospělejší, důležité. Těší se na to, že bude nosit aktovku, že bude důležitě sedět v lavici a dozvídat se nové věci. Pro dítě to je vlastně takový výlet, neví, co ho tam čeká. Zná pouze to, co se doslechlo nebo vidělo v televizi.

 

Psaní
(Foto: oficiální zdroj)

 

Je tedy důležité, abyste to prvňáčkovi co nejvíce ulehčili a i to, že mu koupíte pěknou tašku, penál, pastelky a všechno ostatní, ho ještě více utvrdí v tom, jak moc se těší. Je to taková předškolácká naivita. Ta ale může postupně vyprchávat, když dítě zjišťuje, že přístup dospělých je jiný a zvýšily se na něho nároky.

 

Právě proto je kladeno rodičům na srdce, aby nedávali své děti do školy předčasně, dítě se bude akorát trápit. Nestačí, že je dítě nadané a umí už v 5 letech psát. Musí být zralé psychicky, fyzicky i sociálně.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Aby váš prvňáček nezaostával: Co při vývoji předškoláka nepodcenit?

Školková pravidla pro rodiče začátečníky: Jak si to nerozházet už na začátku

S dětmi hurá do přírody: Využijte ji jako bezpečnou tělocvičnu

 

Možná vás překvapí, co vše může prvňáčky stresovat:

* vyžadovaný řád

* nemožnost jíst a pít, nebo si odskočit, kdy se jim zachce

* nedostatek soukromí, například při převlékání nebo na WC

* přílišná záplava nových informací

* nutnost se denně setkávat s lidmi (spolužáky, učiteli, kuchařkami v jídelně apod.), z nichž ne každý mu sedl, nebo z nich může mít dokonce strach

* srovnávání - někdo může být silnější, vtipnější, oblíbenější, chytřejší, mít hezčí aktovku nebo mobil

  

NA CO TEDY NEZAPOMEŇTE

 

1.Mluvte s prvňáčkem o změně, kterou prochází. Vysvětlete mu, že škola má trošku jiná pravidla, než školka. Toto nenásilné povídání a vysvětlení je velmi důležité. Dítě pak ví, co je správné a co ne a není to pro něho takový šok.

 

2. Postupně ho navykejte na režim spojený se školou. Stanovte mu doma řád. Po škole by si mělo udělat úkoly, potom si hrát, jít ven, odpočinout si a večer chodit spát ve stejnou dobu. Naučte ho se do školy připravovat den předem – ořezat si pastelky, přichystat učebnice na druhý den. Zpočátku dítěti pomáhejte, ale postupně to omezujte, až se to naučí dělat automaticky.

 

3. Věřte mu a nesrovnávejte ho se spolužáky. Pokud se mu hned nedaří, nepředhazujte mu, že Pepíček odvedle má samé jedničky. V tomto věku ještě není utvořená osobnost dítěte a může ho to poznamenat tak, že si nebude věřit i nadále. Určitě vždycky rádo uslyší věty jako: “To zvládneš!“ nebo “Neboj se, ono ti to půjde.“

 

 

4. Odhadněte své dítě. Holt to už tak bývá, že ne každý jsme genius a ne každému jde všechno. Uznejte, když vašemu dítěti dělají problém počty a oceňte ho za každou snahu, kterou projeví právě v nich. Nezapomínejte ho neustále chválit za úspěchy. Dítě bude mít i větší motivaci pro to, aby příště bylo znovu pochváleno.

 

5. Kroužky. V tomto věku už dítě může projevovat zájem k určitým činnostem. Všimla jste si, že si rádo kreslí? Nebo že rádo běhá? Zkuste ho přihlásit na nějaký kroužek, kde se dítě nejenom seznámí s dalšími dětmi, ale zábavnou formou si od školy odpočine. Pozor ale na to, aby jste dítě nepřetížili. Školu stavte pořád na první místo.

 

6. Maličkostma mu dělejte školu lepší. Stačí i to, že mu budete denně připravovat dobré svačiny. I na takovou maličkost se dítě může denně těšit. To, když budete podporovat utváření jeho nových kamarádství tím, že ho za novou kamarádkou či kamarádem odvezete, nebo dovolíte, aby si hráli u vás doma. Když se budete ptát, jak se dnes ve škole mělo - i když to děti pak začně rozčilovat, stejně jim to podvědomě dokazuje, že se o ně pořád zajímáte.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře