Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Třiadvacetiletá nastávající matka z Velké Británie se po dvanácti týdnech těhotenství vydala na vyšetření. Na ultrazvuku však lékaři zjistili, že se jí v břiše rozhodně nevyvíjí dítě. V útrobách jí místo něj vyrůstal nádor!

Žena si myslela, že je těhotná. V břiše jí ale rostlo něco úplně jiného!

těhotná žena
zdroj: Getty Images těhotná žena
aktualizováno 21.09.2019, 00:00 | 21.09.2019, 00:00 | doma.cz

Třiadvacetiletá nastávající matka z Velké Británie se po dvanácti týdnech těhotenství vydala na vyšetření. Na ultrazvuku však lékaři zjistili, že se jí v břiše rozhodně nevyvíjí dítě. V útrobách jí místo něj vyrůstal nádor!

Grace Baker-Paddenová si přitom před vyšetřením u doktora udělala čtyři těhotenské testy, které její rádoby těhotenství potvrdily. Ona i její o pět let starší partner byli z novinky nadšení a hned začali vymýšlet, jak se bude jejich miminko jmenovat.
Zanedlouho začala Grace každý den zvracet, přičemž se jí neustále zvětšoval břicho. Logicky se domnívala, že za to může domnělé těhotenství.


Po dvanácti týdnech očekávání si však všimla krvavých skvrn, které jí zůstávaly na kalhotkách. Byla poslána do nemocnice, kde lékaři provedli vyšetření a ultrazvuk. Během toho bohužel zjistili smutnou zprávu, a sice že má žena rakovinu.

 
Byl to pro ni šok. Předtím se těšila na narození miminka, teď se ale najednou nacházela v ohrožení zdraví. Chtěla, aby z ní lékaři ten nádor okamžitě vyndali.


Molární těhotenství


Jak to, že ženě těhotenské testy potvrdily požehnaný stav? Doktoři potvrdili, že šlo o případ takzvaného molárního těhotenství. To je stav, kdy začne zárodečná tkáň nekontrolovatelně růst. Jde o to, že se začnou na povrchu vajíčka tvořit puchýřkovité útvary, které jsou navzájem propojené a připomínají tvar hroznu. Tomuto útvaru se říká mola. Ta se pak rychle zvětšuje, přičemž embryo během jeho růstu zanikne. Existuje malá pravděpodobnost, že by se dožilo dalších pár týdnů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jste těhotná? TĚMTO POKRMŮM se obloukem vyhněte
Vítězstvím nad rakovinou boj nekončí? Co po uzdravení nepodcenit?
Co nevíte o rakovině prsu: Proč se jí říká nemoc jeptišek a skutečně víc ohrožuje levé ňadro?


Během maligního těhotenství se vám také prudce zvýší hladiny hormonů, kvůli čemuž se zdáte být opravdu těhotná. Hladina hormonu HCG je ale mnohem vyšší než při skutečném těhotenství. To ale těhotenský test nerozpozná a ukáže vám i tak dvě čárky.


Jak jde rychle poznat molární těhotenství od toho běžného?


Oba stavy sice zpočátku doprovázejí stejné příznaky jako je nevolnost či bolest prsou. U molárního těhotenství však „těhotenské“ břicho roste nepřirozeně rychle. Je až moc velké na to, že se zatím nacházíte třeba jen v šestém týdnu těhotenství. Časem se ale nevolnosti zhorší, začnete pociťovat bolest v podbřišku a přibližně kolem šestého týdne se objeví špinění.

 

těhotná žena
(Foto: Getty Images)


V normálních případech se útvar v břiše odstraní kyretáží, odstraní se obsah dělohy. Lékaři tyto ženy poté sledují, protože by kvůli tomu mohlo dojít k rozvoji rakovinových buněk, dokonce i zhoubných.


Také u Grace se molární buňky změnily ve zhoubný nádor. Naštěstí se ale začala ihned léčit, jinak by nádor tvořil rychlé metastáze. Navíc šlo o maligní, tedy zhoubné buňky, takže musela dalších šest měsíců od zjištění docházet na chemoterapii. Nakonec se ale úspěšně vyléčila. Podle lékařů měla takzvanou gestační trofoblastickou nemoc, což je celkem vzácná forma rakoviny. Když to ale nepodceníte a včas to začnete řešit, v 95 % případů máte šanci na uzdravení.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře