Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Děti mají s přechodem na letní čas ještě větší problémy než dospělí. Naše tipy vám pomohou nastolit nový režim hravě.

Změnou času trpí nejvíc ti nejmenší: Jak přivyknout děti na nový režim?

Vzbuzená holčička v posteli
zdroj: Profimedia Vzbuzená holčička v posteli
aktualizováno 22.03.2018, 13:59 | 22.03.2018, 13:59 | doma.cz

Děti mají s přechodem na letní čas ještě větší problémy než dospělí. Naše tipy vám pomohou nastolit nový režim hravě.

Čas se mění předposlední březnový víkend ze soboty 24. na neděli 25. března, ve dvě hodiny se ručičky hodin posunou na třetí.


1. Začněte se změnou hned
Je to jako na dovolené, během níž překračujete časová pásma. Se změnou začněte hned, neodkládejte ji.


2. Zkuste to po minutách
Pokud se i po pár dnech jiného buzení mění váš potomek v nevrlého morouse (a váš režim to umožňuje), zkuste změnu postupnou. Každý den ho buďte o pět minut později než v den předchozí. Do 14 dnů se dostanete na správný čas. Tato postupná změna „sedne“ i milovníkům rituálů a řádu. Můžete ji i urychlit a postupovat po 15 minutách.


3. Unavte je
Na sobotu před změnou času vymyslete dobrodružnou výpravu nebo aktivitu jako je herna či aquapark. Cokoliv, co děti spolehlivě unaví. Dejte je spát ve stejný čas, ale dopřejte jim o hodinu spánku více.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Skřípání zubů u dětí ve spánku kazí prospěch
Spaní dětí s rodiči: Známe největší problémy i výhody
Maminky, pozor! Dobou spánku můžete ovlivnit postavu vašeho dítěte


4. Zkuste to s novým budíkem
Na batole to ještě neplatí, ale šikovné tříleté dítě či předškoláka už může motivovat tréninkový budík. Naučte ho, jak se nastavuje a jak funguje.

 

Náš tip:

 

Hračky pro dětský spánek
(Foto: Archiv firem)


* Budík ZAZU s ovečkou Sam (1199 Kč, prodává Feedo.cz) můžete používat před spaním jako uklidňující noční světlo. Před nastaveným časem ke vstávání se displej ovečky rozsvítí oranžově, což je pro dítě signál, aby ještě chvilku zůstalo v posteli. Zelené světlo je znamení, že je správný čas ke vstávání.
 

* Usínací lampička růžový medvídek s projektorem Playgro (399 Kč, prodává bambule.cz). Projekce trvá cca 30 minut, pak se automaticky vypne. Noční medvídek pomáhá rozvíjet koordinaci a vizuální vývoj a pomáhá miminku uklidnit se a v klidu usnout.

 

5. Nastavte pomalé buzení a kvalitní usínání


Pomalé probuzení evokuje změna tmy na přirozené světlo. Nastavte stmívač světla tak, aby se začal před časem buzení pomalinku rozsvěcet, dítě tak nebudete budit za tmy, což je pro jeho vnímání daleko přirozenější. Večer před spaním dětem dopřejte pořádnou tmu. Dětem dopřávejte stále stejné rituály, mění se jen čas, kdy je budou vykonávat.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

PetrS 17:29 14.08.2018
Nedaří se celý odkaz, zde je zbytek:
331959-po-zavedeni-letniho-casu-pribyva-o-...
PetrS. 17:24 14.08.2018
K počtení:
http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/...
PetrS. 17:23 14.08.2018
A o tom to celé je - proč si mají děti a mládež dvakrát ročně zvykat na jiný čas? Zvláště když tohle prokazatelně ničí zdraví, narušuje spánek. Farmacprůmysl jásá, optejte se v lékárnách - po zavedení LČ se zvyšuje prodej psychofarmak...dvakrát ročně!
PetrS 17:20 14.08.2018
Máte pravdu, pane Petře, když uvádíte - Jde jen o to, nemyslet na to a nepřipouštět si to. Takové nemyslící stádo politici potřebují, aby nás lépe ovládali, o to jde, víte? Není to nic osobního, časem dojdete k jinému názoru. Třeba když si počtete níže uvedený odkaz. Dokonce někteří tvrdí, že ..."Oni by letní čas nezaváděli, kdyby to nic nepřinášelo"! Svatá ty prostoto.
K počtení:
http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/...
Petr 21:50 25.03.2018
Mluvím o celé rodině... Nikdy mi změna času nevadila a to jak dětem, tak rodičům a prarodičům. Jde jen o to, nemyslet na to a nepřipouštět si to. Problémy s tím mají jen lidé, co to neustále řeší a jsou z toho zbytečně nervozní. Není to jen můj názor, ale názor většiny lidí v mém okolí a to jak pracujících, dětí a i lidí v důchodu. Někomu vadí cokoli a ani nevědí proč.
Eva 17:50 25.03.2018
Mě se taky střídání času nelíbí. A je mi líto dětí, které jsou ve školce. Jdou třeba v 9 hodina na procházku, je ve skutečnosti 8 hodin. Je ještě mlha, zima. A to vstávání. Je to blbost.