Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Kdo by se nebál zubaře. Problémy se zuby bolí a zvuk vrtačky je nepříjemný pro nejednoho dospělého. Své o tom ví Radek Mastný z Ulice, který si v zubní ordinaci svoji image drsňáka rozhodně neudržel.

Zvládněte návštěvu zubaře i s dětmi na jedničku

Ulice - Mastný u zubaře
zdroj: TV Nova Ulice - Mastný u zubaře
aktualizováno 08.10.2019, 00:00 | 08.10.2019, 00:00 | doma.cz

Kdo by se nebál zubaře. Problémy se zuby bolí a zvuk vrtačky je nepříjemný pro nejednoho dospělého. Své o tom ví Radek Mastný z Ulice, který si v zubní ordinaci svoji image drsňáka rozhodně neudržel.

Radkovi Mastnému se líbí Blanka a hodlá ji získat pro sebe. Aby na ni zapůsobil, rozhodne se nepřijmout před zubním zákrokem anestezii. To se mu ale krutě vymstí a další ponížení na sebe nenechá dlouho čekat. Po zákroku totiž přímo před Blankou omdlí!

 

I dospělým občas zubař nažene pěkný strach. Zvlášť jestli už vás zuby někdy pěkně pozlobily. Co dělat, pokud začnete panikařit pokaždé, když se vám blíží termín návštěvy zubaře? Díky těmto trikům se vám uleví a všechno proběhne v klidu.

 

Triky pro dospělé, jak se nebát doktora:

- Do čekárny si vezměte vtipnou knížku nebo sluchátka. Pokud se z vyšetření stresujete, není nic horšího než sedět v čekárně, poslouchat zvuk vrtačky a trápit se myšlenkami na to, co vás čeká. Raději odveďte svou pozornost tím, že si vezmete něco uklidňujícího a povzbuzujícího na čtení či na poslech.

  

- Svěřte se. Klepete se po vstupu do ordinace strachy? Nestyďte se a klidně to svému zubaři řekněte. Uklidní vás a bude s vámi jednat citlivěji.


- Řekněte svému lékaři, ať vám poví o všem, co vám bude dělat. Jestli jste zvyklé v křesle útrpně čekat, kdy vám začne něco vrtat, změňte to. Požádejte lékaře, ať s vámi všechny kroky diskutuje a vy tak víte, co očekávat. Když na vás bude mluvit, tak také odvede vaši pozornost od stresu.

 

- Vezměte si amulet. Máte nějaký kamínek nebo předmět pro štěstí, který s sebou v těžkých situacích nosíte? Jestli vám to dodá lepší pocit, do zubní ordinace si ho s sebou vezměte.

 

- Mačkejte antistresovou pomůcku. Od paniky vám může pomoci také antistresová kostka nebo míček. Soustřeďte se během vyšetření na to, abyste předmět mačkaly. V zubařském křesle vám to takto uteče mnohem rychleji.


- Dýchejte. Nádech, výdech. Tohle vaše emoce zmírní pokaždé, když prožíváte něco, z čeho máte strach. Zabere to i u zubaře!


- Stop. Bojíte se při každé návštěvě zubaře, že vám něco provede? Pokud jste takto citlivé, domluvte si s doktorem signál, při kterém vyšetření pozastaví. Dodá vám to pocit kontroly a váš strach se tím zmenší.

 

- Správně pečujte o zuby. Nejlepším způsobem, jak se nebát zubaře, je čistit si zuby pořádně a nemít zubní kazy. Když budete mít díky správnému čištění pocit, že jsou vaše zuby zdravé, tak zjistíte, že se bojíte zbytečně. Do dobré péče o zuby spadají i pravidelné prevence!

 

Největší strach však zubař zpravidla nahání dětem. Jak na ně, aby byly u zubaře poslušné a všechno zvládly? A čeho se naopak vyvarovat? Tohle je motivuje, aby si do zubařského křesla sedly bez řečí. 


Připravte dítě na zubaře předem pomocí hry


Pokud vaše dítě čeká jedna z prvních návštěv zubaře, předem s ním nacvičujte, jak to v ordinaci probíhá. To ho na kontrolu zubů připraví a dítě bude vědět, jak se u tohoto lékaře chovat. Nebude si myslet, že ho čeká něco neznámého a zbytečně se toho kvůli tomu bát. Jak na to? Jednoduše si vezměte doma roušku, z obyčejného křesla udělejte zubařské křeslo a učte dítě, že musí mít celou dobu otevřenou pusu. Uvidíte, že to s ním pak bude v ordinaci probíhat lépe.

 

návštěva zubaře
(Foto: Getty Images)


Nestrašte zubařem


Rodiče se své děti často snaží přimět, aby dělaly to, co je potřeba, vyhrožováním. Například jim řeknou, že pokud si neuklidí pokojíček, tak za trest půjdou k zubaři. Zdá se jim to jako jednoduchý způsob, jak zařídit, aby dítě poslechlo. Pak se ale není čemu divit, když má dítě ze zubaře panický strach. Snažte se už od začátku, aby váš potomek neměl zubaře spojeného s trestem za zlobení nebo strachem. Jinak to s ním budete mít opravdu těžké.


Nechoďte k zubaři, až když nastane problém


Dítě by mělo chodit k zubaři už od nízkého věku. Spousta rodičů udělá chybu, že dítě do ordinace vezmou až tehdy, když se u nich objeví první kaz. Dítě už pak bude mít návštěvu zubaře na dlouho spojenou s bolestí a začne panikařit pokaždé, kdy se bude blížit termín další návštěvy. I kdyby mělo jít jen o prevenci. Mnohem lepší je nejdřív absolvovat pár bezbolestných kontrol a dětský strach tím odbourat.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zbavte se zubního kamene doma a bez bolesti
Bolí vás zub? Najděte úlevu HNED a v pohodlí domova
Děti jsou samý kaz. Jak je to možné?


Nelžete dítěti o tom, co se bude v ordinaci dít


Přestože dítě čeká u zubaře zákrok, přijde vám jednodušší vaší dceři nebo synovi nalhat, že o nic nepůjde? Myslíte si, že jinak byste dítě do ordinace vůbec nedostaly. Pokud mu ale slíbíte, že mu zubař nebude nic vrtat a nakonec se stane pravý opak, pro dítě to bude zrada a další návštěvy zubaře vám to hodně zkomplikuje. Přestože mu totiž příště budete opět tvrdit, že jde o prevenci, nebude vám věřit.


Radši dítěti šetrně vysvětlete, co ho čeká. Řekněte mu, že to nebude nic příjemného, ale věříte tomu, že bude statečné a zvládne to. Pokud ho chcete trochu motivovat, slibte mu něco za odměnu, kterou dostane, když bude hodné a všechno zvládne. Po zákroku ho pochvalte a hlavně svá slova o odměně dodržte.

 

návštěva zubaře
(Foto: Getty Images)


Nebuďte netrpělivé


Hodně žen je před první návštěvou zubaře víc nervózních než jejich děti. Ty však ze svých matek vycítí, že je něco v nepořádku a netrpělivost se na ně díky emočnímu spojení přenese. Přestože se tedy bojíte, jestli se váš potomek nebude na křesle moc vrtět a neudělá ostudu, zachovejte klid a zůstaňte optimistické.


Máte správného zubaře?

 

Prožívá dítě před každou návštěvou zubaře panické záchvaty, které mnohdy vyústí až k nevolnosti nebo střevním problémům? Přestaňte se domnívat, že máte neposlušné dítě nebo je chyba na vaší straně a naopak se zamyslete, jestli vám opravdu vyhovuje váš lékař. Někteří zubaři ještě nemusí mít s dětmi tolik zkušeností a jsou pak rozpačití, když dítě v ordinaci vytrvale odmítá otevřít pusu. Zubař, který bude mít pro vaše dítě dostatek empatie a pochopení, se vám možná osvědčí víc.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře