Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Rajčata se hodí i při hubnutí. Jejich energetická hodnota je totiž velmi nízká.

Čerstvá rajčata chutnají, ale i zlepší vzhled letních jídel

aktualizováno 17.08.2010, 00:02 | 17.08.2010, 00:00 | doma.cz / ČTK

Rajčata se hodí i při hubnutí. Jejich energetická hodnota je totiž velmi nízká.

Zajímavou kulinářskou inspirací pro milovníky pokrmů z čerstvých sezonních surovin jsou rajčata, která právě dozrávají do své plné chutě. Jejich gastronomické kvality vybízejí zejména k tvorbě lehkých a chutných letních specialit.

"Vyzrálá rajčata mají jedinečnou chuť sama o sobě. Díky barvě se ale kuchařům také výtečně hodí pro kreativní sladění jídla," řekl šéfkuchař a majitel pražské restaurace Ristorane Prosecco Dušan Jakubec.

Lidem podle Jakubce rajčata chutnají díky tomu, že v sobě snoubí kyselou a sladkou chuť. Kyselost navíc vnáší do pokrmů svěžest a dobře připravený rajčatový pokrm člověka výborně osvěží. Dopřát si tak letní osvěžení mohou ve formě salátu caprese, zeleninového tataráku nebo studené tomatové polévky. Výtečná jsou ale v kombinaci s bylinkami také v tepelné úpravě."Ve studené kuchyni se používají dloubaná nebo loupaná rajčata nebo na kostičky krájená dužina. Chutná dužina se pak dobře zpracovává do omáček, těstovin, rizot nebo do masa," vysvětlil Jakubec, podle kterého jsou rajčata dobrá právě v sezóně. Naopak v zimě prý chutají jako polystyren.

Rajčata jsou vhodná i při dietě. Díky hutné dužině totiž zasytí, jeji kalorická hodnota je minimální. Rajče o velikosti 100 gramů, tedy průměrně velké rajče, které se u nás prodává, má pouhých 94 kilojoulů.

Zralé rajče neobsahuje skoro žádný tuk, naopak obsahuje beta karoteny a vitamíny A, C, D, F, K, celý soubor skupiny B a vysoký podíl vláknin.

ČTĚTE TAKÉ:
Hubnutí nám mohou zpříjemnit barevné potraviny
Dejte si v práci zdravou svačinku
Vláknina = výborný pomocník

Pro studenou kuchyni by se podle odborníků měla vybírat vyzrálá rajčata, která mají dokonalou sladko-kyselou chuť a sytou barvu. Hodí se klasické nebo masité plody, které mají minimální množství jader a bohatou dužinu. V teplé kuchyni se pak této surovině může pomoci, tedy přisladit či přikyselit. Najít kvalitní zeleninu je však podle znalců mnohdy problém.

Drobné vizuální vady podle šéfkuchaře Pavla Veltruského z pražské restaurace La Gare neškodí. "Důležité je pak spíše to, aby nebylo příliš vodnaté," uvedl. Chuť rajčete podle něj dobře vynikne v polévkách. Výborná jsou ale také pečená, sušená, konfitovaná nebo jako chutney, tedy hustá omáčka dochucená bylinkami. "Nejlépe chuť vynikne při pečení. Stačí kapka olivového oleje, dva tři stroužky česneku, větvička tymiánu, bobkový list a celý keřík rajčat. Po světě se to jí běžně. Češi však pečenou nebo dušenou zeleninu příliš v oblibě nemají. Je to pozůstatek komunistických jídelen ze škol a továren," uvedl.

Výběr koření pro kombinaci s rajčaty je velmi pestrý. "Hodí se tymián, bobkový list, bazalka, rozmarýn i česnek. Populární je poslední dobou také koriandr," řekl Veltruský. Připravené suroviny se pak před podáváním musí nechat dobře odležet, aby se uvolnily šťávy.

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře