Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Lámete si hlavu co a kdy jíst při cvičení, abyste pracně spálené kilogramy nenabrali zpátky? Máme pro vás recept od dietoložky.

Co jíst po cvičení pro lepší spalování

aktualizováno 08.01.2012, 00:00 | 08.01.2012, 00:00 | / doma.cz/ina

Lámete si hlavu co a kdy jíst při cvičení, abyste pracně spálené kilogramy nenabrali zpátky? Máme pro vás recept od dietoložky.

Když už se do nějakého cvičení pouštíte, je třeba vyřešit také správné načasování i druh jídla, které si před ním i po něm dopřejete. Poradíme vám ty nejlepší tipy.

 

Kdy je náš metabolismus nejefektivnější

 

Než se ale pustíme do regulace jídelníčku, je třeba si vůbec vybrat ten nejvhodnější čas pro sportovní aktivitu. Cvičíte hned po ránu? "Ranním cvičením si nastartujete metabolismus na celý den. Rizikem ovšem je, že s nastartovaným metabolismem toho pak také během dne více sníte," konstatuje Pavel Suchánek, odborník na sport a výživu z Fóra zdravé výživy.

 

Dokážete si najít čas na pohyb kolem poledne? "Asi to stíhá málokdo, nicméně asi kolem 11. hodiny je naše tělo ve své nejvýkonnější fázi a dokáže tedy báječně spalovat,“ říká odborník. A jak se dívá na večerní cvičení? "Pokud se po něm dokážete dát k jídlu jen něco malého a půjdete třeba hned spát, je večerní cvičení nejúčinnější, co se hubnutí týče.“

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Povislé břicho: 7 nejrychlejších cest, jak se ho zbavit

13 nejúčinnějších TUKOŽROUTŮ: spalujte maximálně

Bleskové hubnutí bříška!

 

 

 

Podpořte vaše cvičení správným jídelníčkem

 

Zaměřte hlavně na aerobní aktivity – a udělejte si na ně čas třikrát týdně po hodině, lépe však po devadesáti minutách (vybrat si můžete aerobik, nordic walking, kolo, spinning, zumbu a jiné taneční hodiny).

 

 

Neuškodí vám ani posilovna, kde si nechte pětatřicet minut na posilování s malou zátěží, cvičte série po dvaceti opakováních a na závěr si dejte aspoň 40 minut rotopedu. Sledujte také hladinu tepové frekvence, která by se měla pohybovat okolo 65–75 % vašeho maxima.

 

 

Na talíř si dejte: "Po cvičení zaměřeném na hubnutí pak alespoň hodinu až hodinu a půl nejezte. Vaším prvním jídlem po cvičení by měla být zelenina doplněná bílkovinnou potravinou s nízkým obsahem tuku. Zkuste tedy restovanou zeleninu nebo zeleninový salát doplněný kouskem sýra, masa nebo zalité jogurtem. Přílohy vynechejte,“ doporučuje nutriční terapeutka Věra Boháčová.

 

Vytvarujte postavu k dokonalosti

 

Jestliže je vaším cílem spíše držet si formu a doladit křivky, můžete si vybírat z cvičení, která vám udrží tepovou frekvenci na 65-85 % vašeho maxima. Takto široký rozptyl vám pak umožňuje volit cokoliv z oblasti body and mind (jóga, pilates), můžete se věnovat i aerobním činnostem, ale už to nemusí být tak dlouho jako u hubnutí.

 

Stačí šedesát minut na in-line bruslích, či na kurtu. Při návštěvě posilovny věnujte asi čtyřicet minut posilování s většími zátěžemi, série držte po 15 opakováních a na rotoped si nechte tentokrát jen čtvrt hodinky.

 

Na talíř si dejte: "Co se jídla při udržování postavy týče, dejte si hodinku před cvičením malou sacharidovou svačinku - banán, piškoty, kousek celozrnného pečiva – doplněnou třeba jogurtem. Další jídlo po cvičení už bude mít klasické složení, tedy bílkoviny, sacharidy, zelenina - například rybí filet zapečený s cuketou a bramborem,“ doporučuje Boháčová s tím, že bílkovinná potravina by rozhodně měla být opět nízkotučná a přílohy vám bude stačit poloviční porce.

 

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře