Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jestliže hubnete a chcete si nechat jediný stravovací prohřešek, ať je to čokoláda.

Čokolády se nemusíte vzdávat ani při hubnutí. Budete zdravější!

čokoláda 1
zdroj: Thinkstockphotos čokoláda 1
aktualizováno 16.09.2017, 00:04 | 16.09.2017, 00:04 | doma.cz/raw

Jestliže hubnete a chcete si nechat jediný stravovací prohřešek, ať je to čokoláda.

Je tučná a plná cukru, takže úplně nevhodná k tomu, abyste ji jedli, když vám jde o štíhlou linii. Řeč je o čokoládě. Přesto není nutné ji z jídelníčku úplně vyškrtnout, jen je potřeba se s ní naučit zacházet, abyste ovládali vy ji a ne ona vás. 

 


Tahle pochoutka skutečně zahání stres
Zkuste se nad tím zamyslet třeba zrovna dnes, kdy čokoláda slaví svůj svátek, protože je Mezinárodní den čokolády. Při té příležitosti rozhodně stojí za zmínku, že čokoláda znamená pro lidský organismus i mnoho kladů. Krom samotné příjemné sladké chuti je například prokázáno, že skutečně zahání stres.

 

 

Obsahuje hořčík, draslík, vitamin A, teobromin a flavonoidy. Hořčík například snižuje riziko křečí a zahání bolest hlavy, draslík působí proti únavě a flavonoidy redukují výskyt krevních sraženin a zabraňují ucpání cév. Další studie přišla se zjištěním, že čokoláda zvyšuje v krvi množství „hodného“ cholesterolu HDL a naopak redukuje množství „špatného“ cholesterolu LDL.

 


Musí vám stačit jen malý kousek
To zní skoro jako doporučení, abyste si pár čtverečků dávali pravidelně. A to je právě ono: musí to být nejvýše pár čtverečků. Krom toho je důležité jíst pravidelně a vyváženou stravu, v níž je dostatek bílkovin, tuků i sacharidů, díky tomu vás nebude přepadat vlčí hlad a nezvladatelná chuť na sladké pamlsky ve větším množství.

 


Takže, můžete jíst čokoládu, pokud dokáže splnit několik pravidel. Je jich jen pět a pomohou vám, abyste nesnědli tabulku na posezení. 

 

 

 

1. Nekupujte čokoládu do zásoby
I když stojí čokoláda ve slevové akci polovinu toho, co obvykle, polovinu kilojoulů nemá. Takže byste ji neměli jíst více než obvykle, jenže dodržet tohle pravidlo je těžké, jakmile víte, že na vás v kuchyni čekají čtyři výhodně koupené tabulky. Takže i když je čokoláda v akci, kupte jen jednu jedinou tabulku. 

 

2. Kupujte dobrou značku
Všechny čokolády obsahující kakao a cukr. Vy byste se měli zajímat o ty, kde je kakaa co nejvíce a cukru co nejméně. Popravdě řečeno, kalorický rozdíl mezi touhle čokoládou a tou, která v sobě má zejména cukr, nestojí za řeč. Trik je v něčem jiném.

 

Čokoláda s vysokým obsahem kaka je lepší, protože obsahuje více zdraví prospěšných látek a zároveň vaši chuť po sladkém uspokojí menší kousek. Jen si budete muset na její hořkou chuť zvyknout. Nemusíte se přitom nutit do čokolády s 85 nebo dokonce 99 procenty kakaa, stačí když sáhnete po nějaké s šedesáti procenty.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Naučte se ovládat své chutě, zhubnete za pět dní!

15 potravin, po kterých zhubnete! Vejce, fazole a skořice!

Tipy a diety celebrit, které skutečně fungují 


3. Berte si sebou jen malý kousek
Dáváte si kousek čokolády přes den, například po únavné pracovní poradě nebo během dlouhé směny? To rozhodně není na škodu. Ale připravte si doma předem kousek, který si vezmete, a u toho pak zůstaňte.

 

Je to určitě lepší, než když si půjdete koupit čokoládovou tyčinku, v níž bude kakaa jen zlomek, zato v ní mimo jiné najdete i ztužené tuky. A už vůbec si nekupujte takzvané čokoládové pochoutky a podobně, je v nich tak málo kakaa, že se ani jako čokoláda označovat nesmí. 

 

 

 

4. Naučte se odmítat
Láká vás kolegyně, abyste si s ní dali tabulku čokolády na půl, protože obě máte těžký den? S díky odmítněte – neurazí se a nejspíš začne obdivovat vaši pevnou vůli. Odolejte i otevřeným bonboniérám na oslavách nebo malé čokoládičce, kterou někde podávají spolu s kávou, pokud už jste si svůj dnešní díl už snědla. 

 

5. Nevyčítejte si čokoládu
Svůj kousek čokolády si dejte s radostí těšte se, vychutnejte si ho. Rozhodně si čokoládu nevyčítejte jako slabost, které se nedokážete vzdát. Koneckonců, je přece zdravá.

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

www.tukydolu.cz 10:57 14.09.2013
Zbavit se nadváhy jednou a navždy,
nebaví Vás už nosit ty kila navíc.