Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Sushi vypadá na první pohled jako ideální jídlo pro dietáře.

Dieta a sushi, jde to dohromady? RECEPT

aktualizováno 17.10.2010, 10:49 | 17.10.2010, 00:00 | doma.cz / kor

Sushi vypadá na první pohled jako ideální jídlo pro dietáře.

Sushi je považováno za zdravý pokrm, v současné době je i tak trochu módní záležitostí. Jak je to ale s konzumací sushi při hubnutí? Záleží na tom, o jaký typ se přesně jedná (maki, nigiri, sashimi), v jakém množství a kdy ho jíme.

Obecně se uvádí, že sushi má poměrně nízký glykemický index. Je to dáno přítomností řasy nori, kousků ryb nebo tofu, vajec nebo jiných zdrojů proteinů a v neposlední řadě i přítomností zeleniny, která se "přimotává“ do maki rolek nebo se servíruje ještě navíc.

ČTĚTE TAKÉ:
Připravte si SUSHI doma: ušetříte a pochutnáte si
Hnědá rýže jako příloha k jídlům nejen při dietě

Glykemický index pokrmu snižuje i fakt, že rýže se smíchává s rýžovým octem. Při hubnutí si tedy musíme dát pozor na to, abychom nesnědli moc rýže najednou (pozor hlavně na akce v restauracích "all you can eat“ nebo "sushi pásy“) a sushi raději konzumovat k obědu, nikoli k večeři. Výjimku tvoří sushi v podobě sashimi (nakrájené plátky ryby, bez nutnosti jíst rýži).Připravte si doma maki rolky

Na většinu druhů sushi je potřeba:
- bambusová podložka
- sushi rýže
- rýžový ocet
- řasa nori - pro přípravu maki rolek
- čerstvé ryby - ideálně loso nebo tuňák
- zelenina - stačí kavlitní salátová okruka

Maki rolky s minimálním množstvím rýže - 1 proce:
- 1 plátek řasy nory
- 125 g rýže (v uvařeném stavu( a smíchané s nálevem
- 40 g syrového lososa nakrájeného na proužky
- 40 g okurky zbavené semínek nakrájené na tyčky
- pasta wasabi
- sojová omáčka Kikkoman
- nakládaný zázvor

Příprava rýže:

1 hrnek sushi rýže smíchejte s 2 hrnky vody a dejte nejlépe na sklokeramickou desku. Přiveďte k varu. Poté ztlumte na minimum a nechte pod pokličkou (bez míchání) dojít. V momentě, kdy rýže vsákne veškerou tekutinu, odklopte pokličku a rýži vidličkou načechrejte. Připravte si marinádu svařenou ze 2 lžic rýžového octa, 1/2 lžičky soli a 1/2 lžičky cukru. Vmíchejte ji do chladnoucí rýže.

Příprava maki rolek:
Připravte si misku s vodou, do které přidáte trochu octa (na práci s rýží – do misky budete namáčet ruce, aby se vám na ně rýže nelepila). 1 plátek řasy nori podélně přepulte. Položte řasu na bambusovou podložku hladkou stranou dolů. Odvažte si 125 g vařené rýže a rozdělte jí na 2 části. Polovinu dejte navlhčenýma rukama na řasu a přimáčkněte ji. Spodní třetinu rýže lehounce potřete wasabi pastou a rozložte rybu a okurku. Okraj plátku nori pomocí podložky přehněte a přitom přidržujte všechny přísady. Plátek řasy úplně srolujte a stisněte. Stejně postupujte i v přípravě dalšího válečku.

Oba válečky dejte na prkénko vedle sebe a překrojte je napůl. Každou půlku pak ještě nakrájejte na 3 kusy. Celkem tedy získáte 12 malých úhledných maki rolek. Podávejte s nakládaným zázvorem a sójovou omáčkou. Talíř můžete doplnit krájenou okurkou nebo strouhanou bílou ředkví.

 

Nutriční hodnota maki rolek:
  12 maki 1 maki
energie (kJ) 1117 93
bílkoviny (g) 13,3 1,1
tuky (g) 5,6 0,5
sacharidy (g) 39,7 3,3


Z uvedných hodnot je patrné, že sacharidů je v pokrmu trojnásobné množství než bílkovin. Pokud byste chtěli zabránit brzkému pocitu hladu, můžete ubrat maki rolek – například na 8 kousků a talíř doplnit ještě kousky syrového krájeného lososa (v rolkách je ho 40 gramů, takže ideálně doplnit do 100 gramů).

Jak připravují sushi odborníci uvidíte v reportáži:Článek vznikl ve spolupráci se serverem rozumnehubnuti.cz.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

wellness 13:46 17.10.2010
Zhubněte, aniž byste se vzdali jídel, které máte rádi. www.zijwellness.info
GI 09:41 17.10.2010
Glykemický index potravin, ano to je to co by mělo každého kdo chce zhubnout zajímat. Více a lépe zhubne ten co jí potraviny s nízkým glykemickým indexem. Proč a jaké potraviny jsou to se dozvíte na stránkách www.idealni-dieta.cz v sekci "Glykemický Index"