Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

V současné době existuje nepřeberné množství diet, rad a produktů, které by měly ženám i mužům pomoci při shazování nadbytečných kil. U některých hladovíte, u jiných zase není jídelníček vyvážený, takže vaše tělo nedostává to, co potřebuje. Existu...

Diety nezabírají? S ketózou a pod dohledem odborníka zhubnete

Koktejl
zdroj: Thinkstockphotos Koktejl
aktualizováno 13.11.2015, 09:17 | 12.11.2015, 15:34 | doma.cz

V současné době existuje nepřeberné množství diet, rad a produktů, které by měly ženám i mužům pomoci při shazování nadbytečných kil. U některých hladovíte, u jiných zase není jídelníček vyvážený, takže vaše tělo nedostává to, co potřebuje. Existují ovšem dietní programy, jež navozují v těle metabolický proces ketózy, díky níž dochází ke ztrátě tuků, ale nikoli svalové hmoty.

Princip ketózy je přitom úplně jednoduchý. Tělu dodáte zvýšený příjem kvalitních bílkovin a zároveň snížíte přísun sacharidů a cukrů na minimum. Právě sacharidy potřebuje tělo jako zdroj energie, pokud mu je ovšem nedodáte, vyrobí si je samo. A to z vlastních zásob – rozkladem tuků. V těle se tak vytváří ketony, které nahrazují cukry. Ketóza tedy urychluje spalování tuků. Ty tělo začne vylučovat a my hubneme.

 

Ketóza však má i svoje kritiky, z nichž si ji valná část plete s diabetickým stavem ketoacidózou. Při ní vzniká v těle diabetika extrémní nedostatek inzulínu, zároveň je hladina cukru na maximu a stav ketonů je desetkrát vyšší než u běžné ketózy. Ta je pro lidské tělo přirozená a pro zdravý organizmus v případě hubnutí pod odborným dohledem má kromě hubnutí i příznivé účinky na zdraví. „U zhubnutých klientů máme výrazné zlepšení z hodnot biochemie. Dochází u nich k úpravě hodnot krevního tlaku, cholesterolu anebo jaterních enzymů,“ uvedla Nikol Hložková, nutriční terapeutka šestifázového dietního programu It´s my life!, jehož klienti se při hubnutí dostávají do stavu ketózy, spalují tuk. V první fázi klienti užívají plnou náhradu stravy ve formě kaší, koktejlů, omelet, polévek, nebo hotových jídel. Ketóza nastává kolem třetího dne, tělo spaluje tuky, přitom si ale zachovává svalovou hmotu.


Jak je to možné? „V plné náhradě stravy tedy v 1. fázi diety klient konzumuje 4 porce denně, čímž pokryje 100 % denní doporučené dávky nezbytných živin, vitaminů, minerálů a stopových prvků,“ uvedla dále nutriční terapeutka Hložková. Hubnutí je velmi individuální proces, ale v průměru lidé hubnou 1-3 kila čistého tuku týdně. Další výhodou - a nutnou podmínkou - programu je, že se klient pozvolně učí po požadovaném zhubnutí pomalu přejít na zdravou a vyváženou stravu tak, aby shozená kila opět nenabral. Právě to je totiž častý problém případného "neúspěchu" ketogenních diet. "Po skončení diety je jen málokdo schopen postupně navyšovat příjem sacharidů (pečiva, příloh, ovoce), většina lidí se na tyto potraviny doslova vrhne, protože si je museli dlouho odpírat, a jo-jo efekt je vítězem. Přibraná kila však představuje jen tuk," varuje MUDr. Václava Kunová, specialistka na problematiku zdravé výživy a garantka edukativního programu Vím, co jím.

 

Hubnutí
(Foto: oficiální zdroj)

 

Bohatý jídelníček

 

Ketodiety jsou často postaveny na náhražkové stravě formou proteinových produktů. Aby nebyl jídelníček stereotypní, mají klienti k dispozici hned několik produktů - kaší, polévek, koktejlů, omelet, ale i hotových jídel a řadu doplňkových dietních potravin a nápojů. „Na oživení našich pokrmů doporučujeme různé úpravy. Do polévek se mohou přidat čerstvé bylinky, z koktejlů lze udělat zmrzlina a porci sníst v této formě,“ doporučuje Nikol Hložková. Většinu produktů mohou klienti užívat i při potravinových alergiích na lepek, sóju a laktózu. Složení některých jídel ocení i vegetariáni a vegani.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Největší mýty o zdravé stravě: Čím více bílkovin, tím lépe! Jak to tedy je?
Omládněte díky dietě! Sedm dní proti vráskám
Snídejte bílkoviny, zhubnete!

 

Co se financí týče, cena proteinových produktů se pohybuje (v první fázi ketózy, která trvá zpravidla tři týdny) řádově v tisících, ale pokud v prvotní fázi konzumujete pouze tuto plnohodnotnou náhradu stravy, neutrácíte za běžné jídlo. Poté se částka snižuje stejně jako počet přípravků na den, až klient neplatí nic a je plynně za pomoci svého výživového poradce převeden na vyváženou, zdravou stravu a zabrání tak jo-jo efektu.


Během ketodiety je dobré využít konzultace s odborníkem a úspěšnost změny životního stylu kontrolovat nejen vážením, ale komplexnějším měřením, kdy se podrobně analyzuje hodnoty klientovy tělesné váhy, hmotnosti tuku i svalové hmoty v jednotlivých částech těla. Je totiž důležité kontrolovat, že k váhovému úbytku nedochází v důsledku ztráty vody nebo svalové hmoty.

 

Vyzkoušejte například:

 

Zeleninové špagety It's my life! (2x 200 g, dostupné na its-my-life.cz)
Super konjak špagety– žádný tuk, cukr, lepek a kalorie…


Diet BOX Nutrieta (42 ks, 2350 Kč, dostupné v lékárnách Dr.Max)
Výživový program až na 42 dní. V boxu Dr.Max NUTRIETA najdete pestrou kombinaci sladkých a slaných instantních potravin, ze které si vybere opravdu každý. Příprava jídel je velice jednoduchá a časově nenáročná. Návod k přípravě je uveden na každém balení.

 

Proteinové pokrmy
(Foto: Archiv firem)

 

Koktejl čokoláda It's my life! (balení po 20 ks, dostupný na its-my-life.cz)
Mléčný proteinový koktejl s příchutí čokoláda, se sladidly, v prášku, bezlepkový.


Proteinová dieta 10 porcí pórkové omelety se sýrem
(320 g/porci, 490 Kč, dostupné na ketofit.cz)
Zpestřete si účinnou proteinovou dietu chutnou pórkovo-sýrovou omeletou. Snadná a rychlá příprava. Vhodná na doma i na cesty.

 
10 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře