Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nemusíte počítat kilojouly. Jezte jídla, po kterých vás nebude honit mlsná.

Naučte se ovládat své chutě, zhubnete za pět dní!

pětidenní dieta
zdroj: Thinkstockphotos pětidenní dieta
aktualizováno 02.05.2015, 00:29 | 02.05.2015, 00:29 | doma.cz/raw

Nemusíte počítat kilojouly. Jezte jídla, po kterých vás nebude honit mlsná.

Možná dvě, ale možná až pět kilo dolů za pouhý týden slibuje těm, kdo vyzkoušejí její dietu, americká expertka na hubnutí Zoe Habercombeová. 

 


Zdravé výživě a bádání kolem diet se věnuje už více než dvacet let a tvrdí, že její dieta funguje a přitom vychází vstříc skutečným potřebám lidí. Základem je pětidenní dietní rozpis, kterým se můžete řídit klidně celý týden nebo dva, případně na něj navázat dalšími fázemi její diety.

 

 

Na druhou stranu se nehodí k tomu, abyste podle něj hubli celé týdny nebo měsíce, měl by vám jen nakopnout metabolismus a zkrotit vaše chutě, které vás nutí sahat po čokoládě nebo laskonkách. K dlouhodobému stravování se doporučit nedá, na to je v něm málo sacharidů, obejde se totiž bez příloh. Ty přibývají v dalších fázích.

 

Už v té první však navzdory omezenému příjmu potravy pocítíte díky jejímu lepšímu složení větší energii, kterou můžete využít například na cvičení, běh nebo alespoň rychlou chůzi venku. Čím dříve si na pohyv zvyknete, tím spíše si svou novou nižší váhu udržíte. 

 
Nepočítejte kilojouly, nejezte nízkotučné výrobky
Autorka nikoho nenutí počítat kilojouly, ani p nikom nechce, aby si na talíř nandaval nízkotučná jídla. Dokonce obojí důrazně nedoporučuje.

 

 

pětidenní dieta 2

 

Základem úspěchu je podle ní jíst tak, aby člověka nesužovaly nezvladatelné chutě na nevhodná jídla, k nimž se jinak po nevhodně zvolené dietě dříve nebo později vrátí. Její dieta by právě tomu měla zamezit.

 

Výsledkem tak bude to, že vás nebude trápit, když si nebudete moci dát větrník z cukrárny, protože si na něj ani nevzpomenete. Bude tomu však předcházet poměrně radikální omezení příjmů tučných a sladkých jídel, ovšem za pomocí vyváženého jídelníčku.

 
Pomeranče ano, kupovaná pomerančová šťáva ne
A ještě jednu radu autorka má – jezte potraviny v jejich co nejpřirozenější podobě. Pokud se například rozhodnete pro pomeranče, dejte si je. Ale průmyslově zpracovanou pomerančovou šťávu si odepřete. Podobně dejte vždycky přednost rybám před rybími prsty a doma dělané pizze před tou z mrazáku.

 
Zastánci této diety jsou rovněž přesvědčeni o tom, že za nadváhou či obezitou většiny lidí jsou nezvladatelné výkyvy chutí, nikoli psychické problémy, kterými se jinak vysvětluje vzestup kil.

 

Jinými slovy, čokoládu podle nich jíme proto, že nám na tolik kolísá hladina krevního cukru, že si ji musíme dát, abychom se cítili lépe, protože nás k tomu nutí instinkt. Nikoli proto, že bez ní budeme depresivní.

 

ČTĚTE TAKÉ:

15 potravin, po kterých zhubnete! Vejce, fazole a skořice!

Tipy a diety celebrit, které skutečně fungují

Jíst méně nestačí! Vždycky budete muset cvičit.


Pětidenní rozpis - dvě až pět kilo dolů.
Následující jídelníček vás provede pětidenní dietou. Autorka záměrně neudává přesné množství, platí ale, že přejídat byste se neměli. Snad s výjimkou čerstvé zeleniny, tam na množství nezáleží.

 
1. den
Snídaně: slanina a vejce
Oběd: steak z lososa, jako příloha vařená brokolice a zeleninový salát s jogurtovou zálivkou, žádné brambory, vynechte také houby, to platí pro všech pět úvodních dnů
Večeře: 50 gramů hnědé rýže (váha před uvařením), zelenina restovaná na olivovém oleji

 
2. den
Snídaně: 100 gramů celozrnných cereálií s vodou, bez mléka
Oběd: salát Nicoise (tuňáková konzerva na listovém salátu, natvrdo uvařené vejce, olivy, případně ančovičky, olivový olej, pepř)
Večeře: maso (steak, vepřová žebírka, jehněčí a podobně) s libovolným mnžstvím zeleniny


3. den
Snídaně: omeleta ze dvou až tři vajec, pouze vaječná nebo se šunkou, u ní si zkontroluje složení, aby neobsahovala přidaný cukr, oříšek másla, půl lžičky bylinek, pepř
Oběd: kuřecí nebo hovězí nudličky restované na olivovém oleji se zeleninou
Večeře: plněné papriky, na náplň dejte vařit 50 gramů suché celozrnné rýže, přidejte pokrájenou zeleninu s olivovým olejem, pečte asi půl hodiny, dokud nejsou plněné papriky měkké.

 
4. den 
Snídaně: až 75g ovesných vloček s vodou (dejte vločky do misky a zalijte vařící vodou, nechtě změknout tak, jak vám vyhovuje)
Oběd: Chef salát (velká talíř s mixem listových salítů, strouhaná mrkev, červená řepa a k tomu libové maso nebo vařené vejce, olivový olej a pepř na dochucení.
Večeře: jedna ryba jako je pstruh nebo makrela, spousta zeleniny.

 

 

 
5. den
Snídaně: Míchaná vejce (bez toastů) nebo vejce naměkko, syrová zelenina nakrájená na tenké špalíčky
Oběd: pečené nebo grilované kuře a zeleninový salát nebo pokrájená zelenina
Večeře: 50 až 75 g suché rýže nebo těstovin (váha před uvařením), rajčatová omáčka (na oleji osmahněte cibuli a stroužek česneku, přidejte plechovku rajčat, bazalku a pepř).

 
Nakonec si můžete dát i pečivo a čokoládu
V další fázi můžete během dvou až tří týdnů přidávat více příloh a pečiva, ale nepřehánějte to s nimi. Dávejte přednost tmavým a cereálním výrobkům, lépe vás zasytí. Až si na nový jídelníček zvyknete, můžete občas zhřešit něčím sladkým. Nemělo by vás to nijak rozhodit ani ve vás vyvolat touhu dát si ještě další čokoládu a podobně.

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

ellie 16:35 12.09.2013
http://on.fb.me/1d7lrET