Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Přinášíme další videolekci orientálního tance. Tanečnice Kateřina Krejčová vás naučí jednoduchou choreografii na egyptský pop.

Orientální tanec se tančí tisíce let. VIDEOLEKCE

Orientální tanec
zdroj: Centrum Tance Orientální tanec
aktualizováno 09.09.2010, 10:14 | 09.09.2010, 00:00 | doma.cz / kor

Přinášíme další videolekci orientálního tance. Tanečnice Kateřina Krejčová vás naučí jednoduchou choreografii na egyptský pop.

Orientální tanec vznikl již tisíce let před naším letopočtem a jeho skutečný původ je zahalen tajemstvím. Až 9 000 let staré malby v Indii a Egyptě zobrazují tanečnice, které se mu věnují. Kolébku tance bychom našli zřejmě někde mezi Indií, starou Persií, Tureckem, Egyptem, jižní Afrikou (odkud se přivážely otrokyně - tanečnice do Egypta) a Marokem či Španělskem na západě. Podle každé lokality můžeme vysledovat specifický styl orientálního tance. Nejbohatší škálu stylů najdeme pravděpodobně v Egyptě a v Indii.

Prapůvodně se jednalo o tanec rodiček, který tančily ženy ve střední Africe a měl usnadňovat porod. Při porodu pak kolem rodičky tančily ostatní ženy a snímaly z ní tak bolest a podporovaly ji. Když měla žena otěhotnět, také se používal podobný tanec. Ženy odcházely na posvátná místa, kde například při určitých měsíčních fázích tančily a připravovaly tak své tělo i mysl na početí dítěte.

Existuje nepřeberné množství druhů orientálního tance, které se liší hudbou, kostýmy i jednotlivými tanečními prvky. Některé styly se také tančí pouze při určitých příležitostech.

Základní kroky najdete v článku - Naučte se břišní tance. ZÁKLADNÍ KROKY

V přiloženém videu najdete jednoduchou choreografii pro začátečníky tanečnice Katky Krejčové. Můžete si ji sami doma vyzkoušet. Jedná se o egyptský pop na píseň Ah Ya Albi (Ó moje srdce).Představme si teď nejznámější styly orientálního tance:

Raks Sharqi - jedná se o dnes nejobvyklejší klasický egyptský kabaretní styl. Tento velmi elegantní tanec vznikl ve 20. letech 20. století v Káhiře z egyptských folklórních tanců, jako je například saidi, baladi, khaleegy a najdeme v něm také prvky baletu. Vystoupení začíná většinou tancem se závojem, následuje tanec za rytmu nejčastěji saidi či baladi a dále folklórní část – často khaleegy či saidi a nakonec může být zařazeno tzv. drum solo aneb tanec pouze za zvuku bubnů.

Saidi
- hravý tanec s hůlkou, který pochází z jihovýchodní části Egypta zvané Saidi. Původně náležel pouze mužům. Ženy si jej převzaly a tančí veselou parodii na mužskou verzi – tedy ukázku síly a umění boje s holí. Užívá se hojně poskoků, bouchání holí o zem a různých prvků s holí. Hůlka, kterou užívají ženy, je často na jednom konci zakulacená. Tančí se v jednodílných kabaretních šatech nebo tradičním dlouhém úboru galabei s šátkem kolem pasu.

Baladi - opět zemitý folklórní tanec na 4/4 rytmus. Baladi znamená v překladu "ze země“. Tančí jej pouze sólové tanečnice, které obvykle začínají improvizací, pak přichází náročnější dynamická verze s výraznými pohyby boků, které později rozvinul Raks Sharqi. Tančí se v šatech s šátkem přes boky a také na hlavě. Pokrývka hlavy je ostatně součástí všech folklórních kostýmů.

Iskandarani - asi pouze 100 let stará odnož orientálního tance, která vznikla v Alexandrii. Jde o koketní tanec, při kterém si tanečnice oblékají krátké barevné šaty a jako rekvizitu používají melayu – široký šál ozdobený barevnými penízky.

Haggalla - jedná se o beduínský namlouvací tanec z Lybie. Při tanci se používá stejnojmenný taneční krok Hagalla. Tanečnice mají často volánové rukávy, nabíranou sukni a šátek na hlavě.

Khaleegy - aneb tanec vlasů pochází z Perského zálivu. Je to rychlý folklórní tanec na 2/4 melodie. Tanečnice nosí široké volné a hojně zdobené šaty, které se navlékají přes běžný oděv. Ke khaleegy patří rozpuštěné vlasy, kterými tanečnice při tanci pohazují ze strany na stranu nebo opisuje kroužky či osmičky.

Tribal fusion - momentálně nejmladší druh orientálního tance. Jedná se o fúzi, která vznikla v USA v 90. letech 20.století smícháním amerického tribal dance, orientálního tance, hip hopu, moderního tance, flamenca, khataku a dalších etnických tanečních stylů. Obsahuje mnoho hadích pohybů, záklonů a izolací. Tančí se většinou v temných barvách, širokých kalhotách a s množstvím masivních šperků. K tomuto stylu patří velká tetování, romantické květiny i kovové pásy.

Bollywood
- indický filmový tanec, který spojuje klasický indický tanec a moderní tanec. Přebírá choreografie, které jsou tvořeny pro indický film a patří k nejnápaditější taneční tvorbě světa. Čistě stylově nelze bollywood nikam zařadit, neboť je kompozicí téměř všech světových tanců. Typická pro tento tanec je filmová hudba, která vždy něco znázorňuje, má určitý energetický náboj a dle tohoto náboje se utváří celá choreografie.

Pokud se rozhodnete navštívit hodinu orientálního tance, vyzkoušejte Centrum Tance, kde se vám dostane kvalifikovaného přístupu. Najdete ho na několika místech v Praze, Brně, Plzni, Ostravě, Jablonci nad Nisou a Hradci Králové. Seznam všech lokalit, aktuálních kurzů a seminářů je k dispozici na: www.orientalnitanec.cz.

Tento článek byl připraven ve spolupráci s Centrem Tance.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

sportovní výživa 13:10 11.09.2010
www.vyzivaprosport.cz/bezobtizi