Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Nevěřte tomu, že meloun obsahuje jen vodu. Je v něm také spousta cukru. Stejně jako v dalším ovoci.

Ovoce si dopřejte jen dopoledne. Na meloun večer zapomeňte!

Muž, žena, ovoce
zdroj: Thinkstockphotos Muž, žena, ovoce
aktualizováno 02.08.2013, 00:00 | 02.08.2013, 10:58 | doma.cz/raw

Nevěřte tomu, že meloun obsahuje jen vodu. Je v něm také spousta cukru. Stejně jako v dalším ovoci.

Člověk, který sní za večer kilo melounu, což není zase tak těžké, přijme tolik energie, jako kdyby si dal více než dvě velká piva.

 

A těm se nejspíše každý, kdo chce zhubnout nebo si udržet přijatelnou váhu, vyhýbá. Jenže s ovocem je to jiné, je přece zdravé, myslí si spousta lidí. 

 

 

V zelenině je vitamínů mnohem více
Ano, pokud ho jíte jen přiměřené množství a dáváte si ho v první polovině dne. Odpoledne natož před spaním už se jeho konzumace kvůli množství obsaženého cukru doporučit.

 

Nemá smysl vymlouvat se na to, že vše vyváží přínos vitamínů z ovoce: ty samé, mnohdy dokonce ve vyšším množství, najdete i v zelenině, která je kaloricky méně vydatná. Zatímco zeleniny byste měli sníst nejméně pět kousků denně, u ovoce se držte maximálně dvou nebo tří. 

 

Ovoce jako zákusek pro potěšení
Stačí porovnat – jedno větší rajče má asi 80 kilojoulů, jedno středně velké jablko asi 240. Sto gramů melounu, a to skutečně není velká porce, 140 kilojoulů.

 

 

Převedeno na kostky cukru, rajče obsahuje jednu, kousek melounu dvě, jablko tři. Z otho je jasné, že byste si měli jeho množství hlídat, zvláště, pokud jinak pečlivě odvažujete každý kousek čokolády a kávu nesladíte, ačkoli vám hořká nechutná. 

 


Z toho je jasné, že nejlépe udělá ten, kdo se bude držet zeleniny,  u níž platí, že čím více, tím lépe. S ovocem zacházejte jako s dezerty. Užijte si je, ale kroťte se. 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak nám prospívá ovoce?
Zhubni se sladkou letní dietou
Ovoce, s kterým rozhodně NEZHUBNEŠ

 

Když ovoce, tak jen ke svačině
Jablko ke svačině si dejte, půl kila meruněk za odpoledne, které sníte jen tak mimochodem, ne. Mají tolik energie jako lehký oběd a vy už jste přece jeden měli. 

 


Mimochodem, když si dáváte jablko ke svačině, dejte si k němu kus sýra nebo libové šunky, protože bílkoviny v nich obsažené způsobí, že občerstvení zažene hlad na dobu delší než by to dokázalo samotné ovoce.

 

 

Ovoce totiž kvůli množství obsaženého cukru moc dobře hlad utišit neumí, zasytí jen na krátkou dobu. Poté se vám rozkolísá hladina krevního cukru, na což tělo zareaguje falešným pocitem, že potřebuje další jídlo. Vlastně je to podobné, jako když si dáte kus čokoládové tyčinky. 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nezadělávejte si dobrovolně na celulitidu: 7 nejhorších jídel!

Top 10 letních potravin: shodíte s nimi i tři kila!

Pět bylinek, které si určitě musíte nasušit do zásoby

 

 

Není to však tak, že byste neměli jíst ovoce vůbec. Na to je přece jen příliš zdravé a vždycky bude lepší volbou, než sladkost plná rafinovahého cukru a tuků. Jen s ním zacházejte opatrně a učiňte z něj především dopolední záležitost. Ovocný džus k snídani si dát můžete, stejně jako vám neublíží dopolední miska jahod. Na odpoledne si však raději pokrájejte papriky a u televize místo jablka chroupejte mrkev. 

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Eva 04:05 02.08.2018
Já jím denně 1,5 kg melounu v 19 h, krásně si tím udržuji váhu , nevěřte prosím všemu co se píše na internetu , zkuste a uvidíte !
wavy 09:54 15.11.2016
Článek je špatný - např. (1) spočítejte si KJ melounu, piva a porovnejte s uvedenými tvrzeními - nesedí; (2) melou má v průměru méně cukru než např. jablko nebo pomeranč, (3) proč by proboha někdo jedl kilo melounu? Lidi, myslete kriticky! Zajímali jste se např. o to, jak vznikají takové články, jak se shánějí lidé, kteří takové články píšou? Přepíšou sem nesmysly, které si jedno kde přečetli s cílem udivit čtenáře = zvýšení čtivosti. Díky za pozornost :-).
sharp 17:43 02.08.2013
Nebudu opakovat starší komentáře, ale jak jsem dočetl k tomu jak píše autor meloun jako další ovoce, tak jsem dál číst už nemusel a šel jsem se hned vyjádřit k důvěryhodnosti onoho článku a to už tu někdo zmínil.... Ovoce jen dopoledne ? Nesmysl !!!! Když jdu večer trénovat, beru glukózu před a po tréninku a ovoce jsou především vláknina a monosacharidy, takže p*čovina na n-tou !!!!
veronika 10:46 02.08.2013
http://cs.wikipedia.org/wiki/Meloun
Lucka 09:56 02.08.2013
Trapné je, že dnes může na internetu publikovat opravdu každý a spousta lidí tomu věří...... Nechápu, že si autor/autorka dopředu nezjistí přesné info......
Dáša 09:02 02.08.2013
Přesně tak, meloun je zelenina.... Pokud chce někdo dávat ,,moudré" rady národu, člověk by předpokládal, že bude znát učivo 1. třídy základní školy.
Val 08:21 02.08.2013
Meloun je zelenina!