Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pečivo bychom při dietě rozhodně neměli vynechávat. Koupit to správné však může být pěkně složité.

Pečivo při dietě: Které škodí a jak si chleba zdravě užít?

Pečivo
zdroj: Thinkstockphotos Pečivo
aktualizováno 13.08.2014, 00:00 | 13.08.2014, 00:00 | / Doma.cz

Pečivo bychom při dietě rozhodně neměli vynechávat. Koupit to správné však může být pěkně složité.

Pečivo je důležitou součástí redukční diety. Neměli bychom na něj zapomínat nebo se ho snažit vědomě vynechávat s vidinou, že tím hubnutí urychlíme. Pečivo bychom měli jíst k snídani nebo dopolední svačině, může být i součástí oběda. To v případě, že nemáme možnost sníst v poledne teplé jídlo.

 

Avšak v odpoledních a večerních hodinách bychom si ho již při hubnutí raději měli odpustit. Jiná situace je při následném udržování váhy, kdy můžeme množství pečiva pomalu zvyšovat a zkoušet ho přidat i k večeři.

 

Co sledovat při nákupu?

 

Pečivo je převážně zdrojem sacharidů. Bílkovin obsahuje jen relativně málo, proto je vhodné jej kombinovat s potravinami bohatými na bílkoviny - sýry, tvarohy, vejci, šunkou, tofu a podobně. Vysoký příjem tuků nám z pečiva rozhodně nehrozí.

 

1) Energetickou hodnotu a vlákninu


Sledovat energetickou hodnotu pečiva má sice smysl, ale musíme mít na paměti, že trvanlivé pečivo má energetickou hodnotu vyšší než klasické pečivo. Ovšem jako ekvivalent k 50 gramům čerstvého pečiva ho stačí méně (průměrně 30 gramů).

 

 

Důležité je sledovat množství vlákniny, protože nerozpustnou vlákninu potřebujeme kvůli zachování správného fungování střev. Na etiketách bychom si tedy měli všímat údaje o množství vlákniny a porovnat ho s množstvím vlákniny u bílého pečiva. Bílé pečivo, o němž víme, že nepatří mezi vhodné druhy, obsahuje maximálně 1 gram vlákniny na 100 gramů. Jestliže se tedy pečivo “tváří” jako zdravé a přitom u něj vláknina nepřevyšuje tuto hodnotu, není pro nás vhodné. Nejvyšší obsah vlákniny v pečivu může být 24 gramů na 100 gramů, velice dobrý průměr je 7 gramů na 100 gramů.

 

2) Typ použitých surovin a glykemický index (GI)


Čím nižší má pečivo glykemický index, tím déle nám vydrží pocit sytosti, pak sníme méně během následujícího jídla. Bohužel, údaj o glykemickém indexu zatím mnoho výrobců neposkytuje, protože k jeho zjištění je potřeba provést poměrně náročné testování.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Největší mýty o zdravé stravě: Celozrnné pečivo je zdravější než bílé! Ano či ne?
Konec mýtu! BÍLÉ PEČIVO je pro naše tělo nezbytné
Nejezte chleba, rohlíky a ani těstoviny! Kila půjdou dolů!

 

Můžeme se tedy spolehnout jen na údaje z tabulek, v nichž jsou uvedeny glykemické indexy velmi podobných výrobků nebo odhadnout glykemický index podle použitých výrobních postupů. Hodně nám prozradí složení pečiva: žitná mouka má vždy nižší glykemický index než mouka pšeničná nebo rýžová či kukuřičná. Je tedy lepší, když je ve složení žitná mouka na prvním místě (to znamená, že je jí ve výrobku nejvíce) nebo ještě lépe, pokud je výrobek stoprocentně žitný. Vyjádření ohledně GI najdete v dalším textu k jednotlivým výrobkům.

 

3) Množství přídatných látek


Ze zdravotního hlediska jsou nejvhodnější různé nebalené druhy pečiva, nejlépe z malých pekáren, kde používají skutečně celozrnnou mouku a nemusí si vypomáhat různými látkami zlepšujícími mouku nebo pečivo přibarvovat karamelem.


Další rady najdete v rozhovoru s nutriční terapeutkou Věrou Boháčovou.

 

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře