Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Hubnutí komplikuje i to, že neumíte nakupovat. Doma se držíte zkrátka, pamlskům ale neodoláte.

Proč nesmíte do obchodu hladoví aneb jak nakupovat a nepřibrat?

nakupování 4
zdroj: Thinkstockphotos nakupování 4
aktualizováno 26.10.2013, 00:00 | 26.10.2013, 00:00 | doma.cz/raw

Hubnutí komplikuje i to, že neumíte nakupovat. Doma se držíte zkrátka, pamlskům ale neodoláte.

Než se vydáte na další nákup, obrňte se pevnou vůli a rozhodnutím, že tentokrát koupíte jen to, po čem nebudete zbytečně přibírat. Poradíme vám, jakých pravidel byste se měli držet.

 


1. Běžte na nákup, když nemáte hlad
Možná vám to ani nepřijde, ale je dokázáno, že hladoví lidé mají tendenci kupovat více nezdravých potravin než ti, kdo do obchodu přicházejí najedení. Riziko je o to větší, že hladový člověk má pocit, že díky dosavadní střídmosti si může dát čokoládu nebo třeba vlašský salát, aniž by přibral.

 


2. Napište si nákupní seznam a důsledně se ho držte
Je skvělé trénovat si paměť tím, že si nebudete psát, co chcete koupit. Ale pokud chcete hubnout, nedá se to doporučit, protože si impulzivně nejspíše krom zeleniny během bloumání mezi regály vzpomenete třeba také na chipsy.

 

Proto na nákupy vyrážejte zásadně se seznamem napsaným doma. Nemusíte se stát úplnými askety, ale napište si na něj například pouze jeden jídelní hřích.

 

 

 


3. Nenakupujte nic do zásoby
Je možná praktické mít doma neustále něco malého sladkého, co kdyby přišla nenadálá návštěva? Jenže pokud je vaším problémem slabá vůle, neměli byste riskovat, že doma vždycky narazíte na něco nevhodného k snědku. Do zásoby kupujte pouze základní potraviny nebo třeba mraženou zeleninu.

 


4. Odolejte velkým a výhodným balením
Možná nejdříve ušetříte pár korun, ale jelikož u takových potravin, jako jsou třeba sušenky, existuje vysoká pravděpodobnost, že se velké balení sní stejně brzy jako malé, nakonec budete spíše v minusu. Neušetříte nic a ještě přiberete, protože za stejnou dobu sníte více nevhodného jídla než obvykle. Navíc velká balení nejsou často zase tak výhodná, jak se o nich snaží tvrdit obchodníci.

 

 

 


5. Vyhněte se nákupu potravin, které můžete sníst už po cestě domů.
Zatímco třeba maso po cestě domů sníte jen těžko, do párku se zakousnout můžete. Stejné je to se sáčkem oříšků nebo čokoládovými tyčinkami. Pokud máte takové sklony, kupte rizikových potravin jen tolik, kolik jich potřebujete například na večeři a pamlskům, sladkým stejně jako slaným, se raději rovnou vyhněte.

 


6. Pozor na lákadla kolem pokladen
Obchodníci dobře vědí, co dělají, když kolem pokladen, kde se člověk nudí ve frontě, umisťují malé pamlsky. Stojí pár korun, bývají tak na dvě tři sousta. Zkuste jim odolat nebo si vyberte pokladnu, u níž jsou k mání nejvýše sirky a baterky.

 


7. Choďte nakupovat tam, kde to znáte
Nový obchod vás lehce svede na scestí. Při hledání regálu s celozrnným pečivem člověk snadno zabloudí ke slaným krekrům, na které v ten moment dostane příšernou chuť. Krom toho stoupá riziko, že v neznámém obchodě najdete potraviny včetně zcela nedietních, které u vás nejsou k mání a budete mít tendenci si je dopřát. Nehledě na to, že můžete mít podvědomý pocit, že si za nákup složitější než jindy zasloužíte malou odměnu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sedm nejlepších podzimních večeří, po kterých nepřiberete

Deset nejlepších malých svačin na zahnání hladu. Ověřeno!

Deset největších chyb při hubnutí. Vyhněte se jim!

 

Vědci: nejhorší jsou průhledné sáčky plné malých dobrot!
Tím, co všechno ovlivňuje rozhodování zákazníků během nákupů se zabývají i vědci. Je jasné, že své dokáže udělat umístění zboží v obchodě i lákavost obalu. Nyní se ukázalo, že o tom, čeho a kolik sníme, rozhoduje i to, jak přesně jídlo vypadá.

 

 


Lidé mají například tendenci sníst větší množství nezdravé potraviny, pokud jsou to malé kousky. Když jsou navíc ke koupi v alespoň částečně průhledném obalu, tím hůře pro štíhlou linii. Typicky jde třeba o oříšky v čokoládě či jednotlivé čokoládové bonbóny, kterých si nakonec celkově dopřejí více, než kdyby jedli tabulkovou čokoládu nebo sušenky cookie.

 

Čím to je? Transparentní obal ukazuje, co je uvnitř a někdy je těžké takovému lákadlu odolat. Lidé však zároveň mají pocit, že jelikož je do sáčku vidět, nesní toho tolik. Ze začátku to skutečně může vypadat, že toho, co je v sáčku, moc neubylo. A vy přitom můžete mít dobrý pocit, že jeden, dva tři... oříšky vám přece nemohou nijak ublížit.

 

Bohužel, tenhle pocit často vede k tomu, že do sáčku saháme stále znovu, až nakonec zjistíme, že těch pár posledních kousků už nemá cenu v něm nechávat. 

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Zdravá snídaně 13:26 27.10.2013
Stává se Vám, že jste unaveni přes den a potřebujete kávu nebo dokonce spánek. Tohle souvisí s nevyváženou snídani. Více informací najdete na: http://www.snidejzdrave.cz/bezobtizi/