Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Je pravda, že pití oblíbené kávy s mlékem zatěžuje náš trávicí systém? Někteří poradci tvrdí, že může způsobovat potíže jako jsou střevní křeče. Jak to tedy je?

Škodí káva s mlékem zdraví? Přečtěte si názory odborníků

Káva
zdroj: Thinkstockphotos Káva
aktualizováno 05.04.2014, 00:00 | 05.04.2014, 00:00 | TN.cz / pet

Je pravda, že pití oblíbené kávy s mlékem zatěžuje náš trávicí systém? Někteří poradci tvrdí, že může způsobovat potíže jako jsou střevní křeče. Jak to tedy je?

Však i názory na samotnou kávu se různí. Většina odborníků ale dochází k závěru, že přiměřené množství kvalitní kávy nemůže uškodit, ba spíše naopak. Pro někoho je káva s mlékem rituál, který si nedokáže odpustit.

 

Podle některých odborníků ale může způsobit křeče dvanácterníku. "Tím se zavřou vývody a trávicí šťávy ze slinivky i žluč ze žlučníku nemohou postoupit do střev a přichází problémy se zažíváním," tvrdí Blesku manželé Patákyovi, odborníci na reflexní terapii. Ti k tomuto zjištění došli na základně pozorování svých pacientů.

 

A co na to jiní odborníci? "Dosud nikdo neprokázal, že by tomu tak bylo. Je to i hodně subjektivní. Když vám někdo řekne, že vám káva s mlékem škodí, tak existuje 30% pravděpodobnost, že mu vynechávání kávy s mlékem opravdu pomůže," řekl TN.cz Pavel Suchánek z Institutu dietologie a výživy a dodal: "Také hodně záleží na tom, jaké mléko si do kávy dáváme a kolik. Když si člověk dává do kávy tučné mléko a ještě k tomu velké množství, může mu to samozřejmě přinést nějaké problémy."

 

Sprcha Tajemství DLOUHOVĚKOSTI? Děti, káva, víno a další překvapivé rady

 

Káva s mlékem může podle Suchánka prokazatelně vadit pouze u osob, které trpí přecitlivělostí na mléčný cukr a mléčnou bílkovinu. 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Božský nápoj káva: 10 věcí, které jste o ní nevěděli

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

dante 18:07 10.11.2016
ve 40letech přímo ze střevatologii mně zakázali pít kafe, kvůli zažívaním. Teprve 9 měsíců piju Caro včetně s převařeným mlékem a nyní moje vnitřní chodby jsou čisté a vyvětrané.A dnes? Stále o kafí mě doktor zakazuje.
veverka 05:33 06.11.2016
Kafe jedině bez mléka s mlékem je to děs
Josef 19:28 06.06.2016
Kdepak kávu s mlékem,to je hnus.Lepší je kafe s rumem,ALE vypít každé zvlášť.
Dagmar 09:56 23.03.2015
Já si dávám do kávy mléko rostlinné, zajíce
Maruska 13:32 07.04.2014
Ať už máte obavy z kávy či její kombinaci s mlékem a jejich dopady na váš trávicí systém, existují zdravější varianty - cereální kávovinové nápoje (např. Caro). Na rozdíl od kávy kávoviny neodvodňují. Navíc pro vysoký obsah vlákniny jsou vhodné i pro osoby trpící žaludečnímu vředy. Látky v kávovinách pomáhají udržovat stálé pH v hrubém střevě, pročišťují organismus a obsahují velké množství vitaminu B.
Biorch 11:14 07.04.2014
Kvalitní káva a Jacobs nebo Nescafe rozpustné jsou protimluvy. Na rozpustné kávě nic kvalitního není.
Loodoo 10:28 07.04.2014
Nejlepší káva je bez ničeho, největší sajrajt je káva turecká, i když jsem si ji dříve hodně často dával, ale kvalitní káva s kávovaru, která je čerstvě pomletá, té se nic nevyrovná. Zkoušel jsem mléko, smetanu, sladit a je to fakt hnus, nechápu jak to s tím můžete chlemtat.....
teubujackova.blog.cz 08:44 07.04.2014
Já osobně patřím mezi ty, kteří si kafe bez mlíka představit nedovedou.
Samozřejmě kvalitní kávu, jako je Jacob, nebo Nescafe rozpustné a mlíko jen polotučné, nebo nízkotučné a v malém množství :) Ale kávu bez mlíka? To by nebylo nic pro mě :)
zdeny 20:20 05.04.2014
Kdepak káva s mlékem. Musí to být smetana, nebo aspoň kondensované mléko. Riziko je spíš taková káva s pečivem.