Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Americká dietologická asociace a Sdružení Dietitians Association of Austria potvrdily, že veganství je vhodné v jakémkoliv stádiu života, v těhotenství, při kojení i v dospívání. Je však velmi důležité být opravdu svědomitá a stravu mít pestrou a ...

Těhotenství a veganská strava - nešidíte své miminko?

tehotna
zdroj: Thinkstockphotos tehotna
aktualizováno 14.09.2014, 00:39 | 14.09.2014, 00:39 | Doma.cz/trm

Americká dietologická asociace a Sdružení Dietitians Association of Austria potvrdily, že veganství je vhodné v jakémkoliv stádiu života, v těhotenství, při kojení i v dospívání. Je však velmi důležité být opravdu svědomitá a stravu mít pestrou a ve všech ohledech vyváženou. Jedině jako zodpovědná maminka můžete zajistit vše potřebné pro vás i pro vaše miminko.

Dbejte na všechny potřebné živiny pro zdravý vývoj plodu. Budoucí maminky by si měly obzvlášť hlídat zvýšený příjem bílkovin, vitaminu D, vápníku, železa, jódu, zinku, kyseliny listové, omega mastných kyselin a zvýšit příjem potravin obohacených o vitamin B12.


Při nevolnostech se snažte jíst jak nejvíce můžete, zkuste jídla s vyšším obsahem sacharidů, ty jsou tráveny rychleji a zůstávají v žaludku kratší dobu. V těhotenství se doporučují hojně ořechy, ořechová másla, obohacené sójové výrobky, čočka, sušené ovoce, čerstvé ovoce a zelenina a celá zrna. Dopřejte si tofu, tempeh, sójové boby, zkuste domácí mandlové máslo, zařaďte do jídelníčků hnědou rýži, celozrnnou pšenici, celozrnné obiloviny, kukuřičné tortilly (nesolené, nekořeněné), celozrnné pečivo, ovesné vločky, piniové oříšky, para ořechy nebo vlašské ořechy. Zde uvádíme jen stručný seznam potravin, je opravdu mnoho dobrot, které prospívají vám i dítěti.


Velmi důležitou součástí stravy nejen pro těhotné jsou tuky. Některé mohou podle výzkumů předejít předčasnému porodu nebo nízké porodní váze.


Mononenasycené tuky - olivový olej, řepkový olej, avokádo, ořechy, arašídové máslo. Jsou nejlepší na snižování hladiny cholesterolu v krvi.


Polynenasycené tuky - jsou taktéž prospěšné. Dělíme je na omega 3 a 6 polynenasycené mastné kyseliny. Obsah omega 3 mastné kyseliny ALA. Z kyseliny ALA si tělo samo vytváří kyselinau DHA, ta je velmi důležitá pro vývoj mozku a očí. Omega 6 mastné kyseliny najdeme v sójovém oleji, slunečnicovém oleji a kukuřici. Je velmi důležité hlídat vyváženost mezi příjmem omega 3 a 6 polynenasycených mastných kyselin. V naší stravě je prý průměrný poměr omega 6 ku omega 3 mastných kyselin zhruba 15:1. Americká kardiologická asociace doporučuje poměr zhruba 5:1.
Oba druhy tuků obsahují vitamin E.

 


Nasycené tuky - konzumujte v co možném nejnižším množství.
 

Hydrogenované a částečně hydrogenované tuky - známé také jako trans tuky. Je potřeba se jim vyhnout. Vyskytují se ve smažených potravinách nebo některých margarínech.
Strava vysoká na nasycené tuky podle výzkumů může zvýšit riziko vysoké hladiny cholesterolu a rizika onemocnění srdce. Nasycené a hydrogenované tuky jsou spojovány s rakovinou, mrtvicí či diabetes.


Dobrá volba tuků


Mononenasycené tuky obsah 5 g tuku/ 45 kalorií


6 ks mandlí
10 ks arašídů
8 ks velkých černých oliv
10 ks velkých zelených oliv
16 ks pistácií
1 lžíce sezamových semínek


ČTĚTE TAKÉ:

Vegetariánství svědčí štíhlé postavě!
Proč nejsou všichni vegetariáni hubení?
Holdujete vegetariánské kuchyni? Víme, kde si pochutnáte!


Další vhodné Polynenasycené tuky 5 g tuku/ 45 kalorií


1 polévková lžíce dýňových semínek
1 polévková lžíce piniových oříšků
1 čajová lžička slunečnicového oleje
1 polévková lžíce lněného semínka
1 lžička margarínu (neobsahující trans tuky).

 

Co se týče kalorií, v prvním trimestru není úplně nutný zvýšený příjem kalorií, ale doporučuje se přidat k dennímu příjmu přibližně 90 kcal. Za to už v druhém trimestru se doporučuje zvýšit kalorie o cca 320 kcal na den a ve třetím trimestru navýšit denní příjem kalorií o cca 450 kcal. Při podvýživě matky může dojít ke vzniku vrozených vývojových vad, předčasnému porodu nebo narušení nervové soustavy plodu.


Vysokou pozornost si zasluhuje kyselina listová. Kyselina listová je důležitá pro formování mozku dítěte a pro správný nervový systém. Přirozeným zdrojem kyseliny listové je listová zelenina, ale najdeme ji i v luštěninách nebo avokádu. Denní dávka v těhotenství se odhaduje na 600 g/denně.


Autorka knihy Výživa pro zdravé těhotenství Elizabeth Somer doporučuje:


- jíst každý den čtyři porce vařených fazolí nebo hrachu, jsou plné železa, zinku a bílkovin
- jíst denně ořechy a semena
- mít denně čtyři porce potravin bohatých na vápník
- dopřát si pět až sedm porcí zeleniny, tři až pět porcí ovoce a zařadit do jídelníčku hnědou a divokou rýži, ovesné vločky, celozrnný chléb a potraviny obohacené o vitamin B12.

 


Shrnuto


Během těhotenství postupně zvyšujte počet kalorií.
Jezte pestrou stravu bohatou na všechny živiny.
Vyberte si potraviny s vysokým obsahem škrobu a vlákniny.
Mějte minimálně čtyři porce vápníku na den.
Dostatečné množství vitaminu D, denně se vystavte slunečnímu záření na 10 - 15 minut.
Jezte denně tři porce potravin bohaté na železo.
Každý den si dopřejte alespoň jednu dávku vitaminu C.
Zvolte alespoň jeden zdroj kyseliny listové denně.
Každý druhý den zvolte potravinu bohatou na provitamin A.
Zvolte denně alespoň jeden zdroj vitaminu B 12.
Vyhněte se alkoholu a kouření během těhotenství.
Omezte kofein, maximální množství je 300 mg denně, i tak je to podle nás vysoké.
Vyhněte se umělým sladidlům.
Solte ve zdravé míře.
Obohaťte svůj jídelníček o čerstvé zeleninové či ovocné šťávy anebo smoothies.


Rozhodně se obraťte na svého lékaře, výživového poradce či dietetickou společnost, pokud máte jakékoliv pochyby. Vaše zdraví a zdraví vašeho dítěte je na prvním místě.

Článek napsala blogerka Cookie z webu veganmind.cz.

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Viktor 09:23 02.02.2017
Doporučuji si přečíst o veganství zde na webu https://www.svobodavsem.cz/
Je tam opravdu vše, co byste potřebovali vědět.