Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

V redakci jsme se rozhodli prověřit takzvané krabičkové diety. Že nevíte, co to je? Zajímavý způsob, jak hubnout.

Testujeme krabičkové diety. 1. DÍL

aktualizováno 30.06.2010, 00:13 | 30.06.2010, 00:00 | doma.cz

V redakci jsme se rozhodli prověřit takzvané krabičkové diety. Že nevíte, co to je? Zajímavý způsob, jak hubnout.

Když chcete shodit nějaké to kilo, ale nemáte čas nebo chuť počítat kalorie a vyvářet zdravá jídla, měly by krabičkové diety být řešením právě pro vás. Dohlédnou vám totiž na obojí.

 

V krabičkové dietě dostanete připravené jídlo na celý den. To má v ideálním případě pomoci vašemu hubnutí hned několika způsoby: mělo by mít jen tolik energie, kolik k redukci hmotnosti potřebujete, ale zároveň být sestavené tak, aby člověk netrpěl hlady ani mu nescházelo nic důležitého.

 

V redakčním testu doma.cz jsme se rozhodli diety otestovat. V jednotlivých článcích najdete podrobnosti o tom, jak zdravá a jak chutná jednotlivá menu jsou.

 

Není dieta jako dieta

 

V Česku funguje víc než desítka firem, které krabičkovou dietu nabízejí. Lišit se přitom mohou v mnoha charakteristikách. Pokud je ve vašem regionu jen jedna firma, pochopitelně si nevyberete, je-li jich ale víc, můžou pro vás být podrobnosti důležité.

 

- Dovoz: Některé firmy jídlo distribuují denně (díky tomu je čerstvější, ale také dražší), jiné mají rozvoz týdenní. Liší se také časy a místa, kde si můžete dietu vyzvednout osobně (tím je možné hodně ušetřit).

 

- Počet dní: Některé firmy chystají menu na sedm dní v týdnu, jiné jen na šest a jeden vám nechávají volný. Někdy se také dá jídlo objednat na pětidenní týden (například když potřebujete dietu, když jste v práci, a o víkendech vaříte rodině).

 

- Podávání: Většina firem jídlo dodává chlazené, některá menu jsou také mražená.

 

- Nechuť či alergie: Firmy se liší v tom, jak reagují na situaci, kdy zákaznice některé jídlo nesmí, či nechce jíst. Někdy je třeba za úpravy jídelníčku platit.

 

 

 

Chuť prověřil redakční test

 

O tom, co je nebo není chutné, se asi žádní dva lidé neshodnou. Menu jednotlivých firem proto v redakci doma.cz a tn.cz ochutnávala vždy skupina pěti až osmi redaktorů, z jejichž názorů poté vzniklo celkové hodnocení. K posouzení vždy firma poskytla jedno svoje denní menu.

 

Kvalitu měří devět parametrů

 

To, jak vhodně je dieta sestavena, posuzovala pro doma.cz MUDr. Václava Kunová z Poradny pro snižování nadváhy Nutradit a byla konzultována s Ing. Ivanem Machem, CSc., výživovým poradcem serveru FITAHLL.cz. Jednotlivé jídelníčky se hodnotí podle devíti bodovaných kritérií, za něž může dieta dostat maximálně 25 bodů.

 

5 bodů: Režim 5 x denně a celková energetická hodnota nejméně 5 000 kJ za den

Pro úspěšné hubnutí je zapotřebí jíst často. To pomáhá tělesnému metabolismu i psychice, která je pak v menším pokušení sáhnout po vysoce kalorických laskomin. Jestliže krabičková dieta splňuje toto kritérium, získává 5 bodů.

Dietu dodávající méně než 5 000 kJ za den lze aplikovat jen ve speciálních případech a pod lékařským dohledem, nikoli formou krabiček. Pokud by některá z krabičkových diet měla nižší energetickou hodnotu, dostává 0 bodů bez ohledu na to, zda obsahuje nebo neobsahuje 5 porcí.

 

 

3 body: Zelenina v množství minimálně 400 g denně, ovoce maximálně 200 g

Podle nejnovějších doporučení bychom měli denně přijmout až 600 gramů zeleniny a ovoce (v poměru 2:1 ve prospěch zeleniny). Ovoce by mělo být nanejvýš 200 gramů a jíst by se mělo spíše dopoledne, zato v zelenině se nemusíme omezovat v podstatě vůbec: má málo kalorií a hodně vitamínů i dalších ochranných látek. Navíc zeleninové jídlo má na stejný počet kalorií větší objem, takže se člověk cítí sytější, což mu pomůže v dietě vytrvat.

Jestliže krabičková dieta oplývá zeleninou a šetří ovocem, získává 3 body.


3 body: Příjem bílkovin (proteinů) v množství minimálně 60 g denně

Při hubnutí je důležité dodržet denní doporučenou dávku bílkovin; jejich nedostatek škodí svalům a imunitě. Při nedostatku zdrojů bílkovin (maso, mléčné výrobky) se tělu mohou nedostávat i vápník a železo. Dnes se doporučuje při hubnutí minimálně 1 g čistých bílkovin na kilogram ideální váhy, optimální je však 1,5 – 2 gramy.

V případě krabičkových diet jsme neměli vždy k dispozici přesnou gramáž (velikost porcí), hodnocení tedy bylo provedeno kvalifikovaným odhadem.

Pokud krabičková dieta splňuje alespoň minimální doporučené množství proteinů, získává další 3 body.

 

3 body: Rozdílná dieta pro ženy a muže

Muži mají oproti ženám více aktivní tělesné hmoty, a proto jejich tělo v klidovém stavu spotřebuje o 1500 až 2000 kJ za den více. Pokud by muž jedl ženskou dietu, zhubl by pravděpodobně více než optimální 4 kila za měsíc a “odnesla” by to jeho svalová hmota.

Pokud má krabičková dietu různé varianty pro obě pohlaví, získává 3 body.

 

 

3 body: Vyrovnaná glykemická křivka

Energie a živiny by v krabičkové dietě měly být rozložené tak, aby během dne nekolísala hladina cukru, protože to způsobuje hlad, podrážděnost a větší chuť “porušit dietu”. Krabičková dieta by tedy měla využívat výhradně sacharidových potravin s nižším glykemickým indexem a v každém jídle by se měla vyskytovat potravina bohatá na bílkoviny. Nikoli tedy k svačině jen kedluben, ale vždy kedluben a k němu kousek sýra, a podobně.

Pokud dieta využívá převážně potraviny s nízkým glykemickým indexem (celozrnné pečivo, ovesné vločky, rýži basmati místo obyčejné apod.), získává 1 bod.
Pokud potraviny s obsahem sacharidů kombinuje vždy s bílkovinami, získává 3 body.

 

2 body: Ryby nejméně 1x týdně

Ryby jsou při hubnutí důležité pro vysoký obsah potřebných živin včetně omega-3 mastných kyselin. I když jsou některé z nich tučné, mimo své známé zdravotní přínosy ještě mírně zrychlují spalování a prodlužují pocit sytosti po jídle.

Jestliže je v krabičkové dietě na jídelníčku ryba minimálně 1x týdně, získává 2 body.

 

2 body: Denní doporučená dávka vápníku

Vyšší příjem vápníku je při hubnutí strategicky výhodný mimo jiné proto, že mírně urychluje metabolismus a podporuje spalování tuků. Mléčné výrobky jako nejdůležitější zdroj vápníku by měly být v jídelníčku přítomny v dobře vstřebatelné formě, nejlépe zakysané. Vápníku by mělo v dietě být minimálně 800 miligramů za den.

Pokud toto množství dieta splňuje a sýry nejsou ze skupiny tavených (narušují mineralizaci kostní hmoty), získává dieta 2 body.

 

2 body: Minimálně 30 různých jídelníčků

Pokud je zapotřebí, aby klient zhubl více než 4 kilogramy, potřebuje k tomu čas delší než jeden kalendářní měsíc. A aby se nenudil, je vhodné, aby dieta nabízela nejméně 30 různých denních jídelníčků. S více menu je také menší riziko, že by některé důležité živiny chyběly. V ideálním případě by měla dieta využívat sezónní potraviny: chřest nejlépe v květnu čerstvý, nikoli v prosinci mražený, a podobně.

Jestliže lze jíst déle než 1 měsíc jíst každý den něco jiného, získává dieta další 2 body.

 

 

2 body: Absence řepného cukru

Řepný cukr, ale i fruktóza, med nebo javorový sirup či jiné sirupy, bohužel hubnutí zpomalují. Je tedy výhodnější, pokud jídelníčky tyto druhy cukru neobsahují. Pokud by měly být pokrmy slazené, lze využít náhradních sladidel aspartamu nebo ještě lépe modernější sukralózy. Nejsou ale nutné, při vyrovnané glykemické křivce (viz bod 5) je hladina cukru ustálená a chuť na sladké je minimální.

Jestliže dieta cukr neobsahuje (nebo jen zcela minimálně), získává 2 body.

 

Hodnocení: 15 bodů je minimum

 

Podle získaného počtu bodů je pak možné diety zařadit do tří kategorií.

 

23 - 25 bodů: Zhubnete téměř stoprocentně a nemělo by vám ani nic důležitého chybět. Během dne byste neměli cítit hlad.

 

15 - 22 bodů: S touto dietou pravděpodobně zhubnete, nelze ale vyloučit nedostatek některých živin. Počítejte s občasným hladem.

 

méně než 14 bodů: Koupi takové diety si dobře rozmyslete. Může se stát, že nesplní vaše očekávání, a můžou vám i scházet některé živiny.

 

Hodnocení první krabičkové diety najdete na doma.cz už v pátek.

 
31 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Katka 21:32 20.11.2012
Vyzkousela jsem 3 ruzne firmy na krabickovou dietu a muj nazor na ně je pozitivní. Krabicková dieta mi po porodu pomohla zbubnout přebytečnych 13 kg, které jsem jinými způsoby shodit nedokázala a navic stravovaci navyky uz mi zustaly a ja i dnes pul roku po ukonceni diety jim male porce a nepribiram. Mezi jendotlivými firmami nabízejícími tzv. "krabičky" jsou ale veliké rozdíly. Shrnutí:
1) krabičky Credo: jidlo moooc dobre az tak ze jsem malem ty krabicky vylizovala. bohuzel ale prislo mi dost drahe. 280,-/den takze kvuli cene jsme presla na:
2)www.zdraves­travovani.cz.... tak tato dieta byla neudernejsi! Krabicky byly opravdu nepozivatelne! I kdyz toho bylo malo, pulku jsem nechala, nedalo se to. Možná to byla ale hubnoucí metoda této firmy, protože to se prostě nekdy nedalo sežrat! Predchozi Credo jsem si tak vychutnavala ze klidne bych si dala dvojitou porci. Po pozreni krabicky zdravehostravo­vani.cz jsme mela tak zkazeny zaludek, ze uz jsme nemela vubec chut na dalsi jidlo. Kdyz si vzpomenu na ty vodove omacky.... bleee. Ale za 200,-/den co bych chtela ze? Takze jsem zjistila ze mezi krabickami je opravdu velky rozdil.Pote co meli zmatek i v objednavkovem systemu kdy jsme jidlo odhlasila a stejne mi ho privezli a fakturovali tak jsme presla na:
3)www.Harmony­servis.cz! Tyto krabickovky osobne doporucuji. Cena super-stejna jako u zdraveho-stravovani, ale kvalita srovnatlena s Credo. Super sluzby nikdy se nestalo ze by zapomneli dovezt zasilku jidla jako se stalo u zdravehostravo­vani.cz nekolikrat.
Petra 02:37 19.03.2012
Vystřídala jsem a zkusila plno nabízených diet v Prze, ale nakonec jsem zůstala u krabiček s www.dietnicek.cz - jejich jídla jsou sice mražená, ale velmi chutná a pokaždé se těším, na čem si zase smlsnu. Navíc jsem se dočetla, že ta mražená jsou ve finále s více živinami - dle nějaké studie britských vědců, kde poronávali, jak si jídlo zachová dlouho živiny po uvaření. Dospěli k závěru že mražené potraviny a konzervované jsou výživově lepší, než jídlo ponechané v chladu déle jak 3 hodiny.
Jana 10:53 19.02.2012
Zajímalo by mne, jak jídlo z tzv. krabičkové diety chutná. Podle mne třeba rajčata s mozzarelou musí bagetu nechutně rozmočit, než se k Vám dostane na stůl. Nemluvě, že si nedovedu představit některá jídla ohřívaná. Například steak, kuře. Laškuju s tím již delší dobu, ale právě tohle mne odrazuje. Díky za Vaše zkušenosti.
Aleš 18:29 14.02.2011
Krabičkou dietu jsem opravdu vyzkoušel z "hecu", ale potřeboval jsem určitě "něco" shodit. Za 5 týdnů šlo dolů asi 6 kg a jsem zvědav, jaké to bude dál. Co je podstatné, upravily se mi pokřivené stravovací návyky a naučil jsem se pít (taky) dost vody, ale není to na škodu. nevím sice, jak jinde, ale u nás je to opravdu kvalitní a velmi chutné za příznivou cenu (235 Kč/den pro muže bez rozvozu).
Erchna 13:38 30.07.2010
Já krabičkovou dietu držím asi měsíc a zhubla jsem 7 kilo. Myslím, že je to výborný začátek pro lidi, kteří mají špatné návyky. A to já jsem měla. A myslím si, že je to právě dobrý rozjezd pro to, aby člověk potom pokračoval v tomhle směru dál i sám. Protože už bude mít v oku množství a skladbu jídla a také tělo už bude trochu navyklé na jiný režim. Jsem teprve na začátku, takže tohle je jenom má úvaha. Uvidíme jak to bude ve skutečnosti až přestanu krabičky jíst.....
monicca1004 10:12 30.06.2010
Urcite ty krabicky jsou vyborny system pro nekoho, kdo je zamestnany nebo doopravdy nema cas varit. Zhubla jsem skoro 18kg za rok diku tomu, ze jsem se naucila spravne jist a postupne jsem pridavala pohyb. To je zaklad. Doopravdy je narocne ze zacatku si zvyknout na to, ze je potreba premyslet co zitra budu jist atd. Ale zachvilku se to clovek nauci. Jednoduche pravidla jsou beztak ty co porad dokola cteme... Tj. velika snidane, dopo sacharidy, odpo bilkoviny, jist kazde 2-3 hodiny, pit vodu, nejist smazene a sladke a pohyb. Ale 75% uspechu je se naucit spravne jist.. A to me krabicky nenauci. A kdyz chci tak to proste dokazu! :)