Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Letní teploty lákají ke konzumaci chlazených nápojů. Pokud ale máte rádi víno a chcete si ho opravdu vychutnat, nesmíte ho bezhlavě chladit ani v tom největším horku.

Víno do mrazáku nepatří ani v létě aneb Jak zajistit správnou teplotu vína

Víno
zdroj: Profimedia Víno
aktualizováno 27.08.2016, 00:24 | 27.08.2016, 00:24 | doma.cz

Letní teploty lákají ke konzumaci chlazených nápojů. Pokud ale máte rádi víno a chcete si ho opravdu vychutnat, nesmíte ho bezhlavě chladit ani v tom největším horku.

Správná teplota vína je totiž pro rozvinutí jeho chuti zásadní. Podchlazená vína jsou uzavřená a ztratí svoji specifickou chuť i vůni. Ideální ovšem není ani konzumace příliš teplého vína.

 

Teplé červené a ledové bílé – největší chyby při podávání vína


Obecná poučka, kterou se řídí většina amatérských milovníků vína, říká, že bílé víno se podává vychlazené a červené víno do lednice nepatří. Výsledkem ale často bývá, že se bílá vína podávají příliš studená a červená zase až moc teplá, což není dobře. Podchlazení vína totiž brání uvolnění chutě i vůně vína a nápoj se zdá fádní. Může se tak stát, že víno vás v horku sice příjemně zchladí, ale zcela ztratí chuť. V případě příliš vysoké teploty zase vystupuje do popření alkohol, víno tak chutná hořce a pálí na jazyku. Chuti vína také velmi ublíží tepelný šok. Uchovávat by se tak mělo ve sklepě nebo v chladicí skříni. V případě, že nemáte možnost víno takto skladovat, můžete pro jeho zchlazení využít i lednici. Víno v ní ale neskladujte příliš dlouho, chlazení v mrazáku se pak raději vyhněte úplně.

 

Bílá vína konzumujte studená, s chlazením to ale nepřehánějte


Ideální servírovací teplota vína se liší podle jednotlivých druhů. Plnější a sladší vína nesmíme příliš zchlazovat, aby neutrpěl buket vína. Lehčí a sušší druhy naopak mohou být chladnější. „Suchá bílá vína je ideální konzumovat při teplotě 8 až 10 stupňů Celsia, plnější a polosuchá vína pak mohou být zhruba o 2 stupně teplejší. Jakostní bílá vína je nejvhodnější servírovat při teplotě 10 až 12 stupňů. Při nižších teplotách jsou totiž tato vína neharmonická a vonné látky se nemohou dostatečně uvolnit,“ uvádí Jitka Pomykalová, obchodní ředitelka vinařství Víno Blatel. Bílé víno je tak sice vhodné konzumovat studenější, nikdy ale nesmí být podchlazeno pod 6 °C. Dlouhý pobyt v mrazáku nebo v lednici tak může vínu velmi uškodit. Teplota přesahující 12 °C však bílému vínu též neprospívá. V tomto případě zase dochází k nežádoucímu vystoupení alkoholu, víno se zdá silné a chutná příliš ostře.


Červená vína mají nejraději pokojovou teplotu


Zatímco bílá vína nesnesou teplotu vyšší než 12 °C, pravidla servírování vín červených jsou podstatně jiná. Červená vína zchlazená pod 12 °C jsou totiž zcela uzavřená, chutnají kysele a hrubě. Ideální servírovací teplota těžkých červených vín se tak pohybuje mezi 16 – 19 °C. „Mladá červená vína ale snesou i nižší teplotu. Například Modrý Portugal nebo Svatovavřinecké mladé víno doporučujeme servírovat při teplotě mezi 13 a 16 stupni Celsia, zvýrazní se tím příjemná ovocná chuť vína,“ doplňuje Jitka. I červené víno tak podle Pomykalové může v létě příjemně osvěžit. Horní teplotní hranice by pak u červeného vína neměla přesáhnout 20 °C, v takovém případě totiž působí až příliš těžkopádně.

 

Tip: Chcete na to v létě jít zlehka?

Alkoholické nápoje
(Foto: Archiv firem)

 

Avanti Hugo (79 Kč) osvěžující nápoj, který si zamilujete po prvním doušku! Čeká na vás jedinečná kombinace perlivého vína, sirupu z černého bezu, šťávy z limetky a máty. Oblíbený drink, ze kterého Avanti vychází, byl poprvé namíchán v roce 2005 v Jižním Tyrolsku a od té doby se stal hitem především v Německu a Rakousku. Chuť tohoto nápoje z rodiny Avanti vás vždy příjemně překvapí a přenese do pohodové dovolenkové nálady. Třeba i na sněhu!

 

Potěšte se koktejlem Avanti Spritz, který charakterizuje hořko-sladká chuť a barva zapadajícího slunce. Přeneste se na chvíli do Itálie a vychutnejte si tento míchaný nápoj z perlivého vína se svěží chutí zralého pomeranče! Nejvíce vám zachutná dobře vychlazený a s plátkem pomeranče ve větší vinné sklence.
 

Novinka novozélandského vinařství Villa Maria je Savignon Blanc (299 Kč, dostupné na www.global-wines.cz), který je před lahvováním podpořen jemným perlením. Toto lehce perlivé bílé víno má aroma angreštu, mučenky, čerstvým citrusů a melounu. Chuť je živá, čistá a svěží s dlouhotrvající dochutí. Jemné perlení tohoto vína, které je ve stylu frizzante, jen podtrhuje celkově ovocný a odrůdově typický projev. Ideální je samozřejmě jako aperitiv, ale dobře doprovodí například i mořské plody.

 

Frazaneto bílé - jemně perlivé Víno Blatel (79 Kč). Cuvée vybraných odrůd Müller Thurgau a Muškátu moravského vyniká velmi příjemnou vůní a svěžestí. Mírné perlení tohoto vína působí velmi osvěživě. V gastronomii se toto víno hodí k letním zeleninovým salátům, k jemným úpravám ryb a k těstovinám se sýrovou omáčkou. Doporučujeme podávat při teplotě 7 - 9°C.

 

Víno Blatel Rulandské modré (95 Kč). Víno intenzivní rubínové barvy, plné, s vůní jahod, ostružin, červených třešní a bobulového ovoce jak ve vůni i chuti, s jemnou tříslovinkou. Doporučujeme podávat k pečeným masům, jemným úpravám zvěřiny, houbovým pokrmům a tvrdým sýrům.

 

Na teplotu vína myslete i během jeho konzumace


Pokud si chcete vychutnat chuť vína se vším všudy, musíte myslet nejen na teplotu nápoje, ale i na teplotu vzduchu v místnosti. Víno ve skleničce se totiž rychle přizpůsobí pokojové teplotě, v letních měsících pak může velmi rychle zteplat. Bílé víno tedy podávejte o 2 °C podchlazené a na stůl připravte chladicí nádobu, která udrží teplotu vína na přijatelné úrovni. Ani u červeného vína ale nezapomínejte na včasné temperování. To, že se červené víno podává v pokojové teplotě, totiž neznamená, že ho stačí vzít z poličky a ihned podávat. „Pokojovou teplotou při podávání vína se myslí teplota mezi 16 a 18 stupni, teplota v domácnostech ale bývá obzvláště v létě mnohem vyšší, červené víno tak rozhodně není vhodné skladovat na poličce v kuchyni nebo v obýváku,“ upozorňuje Pomykalová.


Mikrovlnná trouba nebo mrazák – nejčastější chyby při přípravě vína


Ať už ale potřebujete víno zchladit nebo oteplit, musíte to dělat šetrně. Žádnému vínu totiž nesvědčí teplotní šok. Ke zchlazení proto můžete využít lednici nebo kyblík na sekt s chladnou vodou. Pro zchlazení ale nemusíte ani v létě nechávat víno v lednici dlouho. U plných bílých vín a sladkých vín postačí zhruba 45 minut. Aromatická vína či vína perlivá, která se podávají nejchladnější, a to při 7 - 9 °C, pak vychladíte do hodiny a půl. Vložit víno do mrazáku nebo podávat ho s ledem se naopak nedoporučuje. Pokud skladujete červené víno ve sklepě, na pokojovou teplotu ho přivádějte pomalu. Rozhodně víno nedávejte do vroucí vody nebo mikrovlnné trouby, tím by došlo ke znehodnocení vína ještě před jeho podáváním.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře