Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

22. říjen je mj. světovým dnem ořechů. Dopřejte si je ale nejen v tento den.

Vlašský ořech prospívá pleti, vlasům i vašemu srdci

Vlašské ořechy
zdroj: Thinkstockphotos Vlašské ořechy
aktualizováno 21.10.2014, 17:24 | 21.10.2014, 17:24 | Doma.cz/trm

22. říjen je mj. světovým dnem ořechů. Dopřejte si je ale nejen v tento den.

Ořechy byly součástí lidské stravy už v roce 7000 př.n.l. a dosud jich bylo objeveno více než 50 druhů. Vlašský ořech pochází pravděpodobně z jižní Evropy. Dopřejte si je nejen jako chutné mlsání, ale i zdravou dobrotu pro vaše tělo i krásu.

 

Ořechy pro silné vlasy


Toužíte po pevných a silných vlasech. Zvyšte jejich vitalitu zobáním oříšků! Para ořechy jsou jedním z nejlepších přírodních zdrojů selenu a důležitých minerálů, které vyživují vlasovou pokožku. Vlašské ořechy obsahují alfa-linolenové a omega-3 mastné kyseliny, které zlepšují celkový stav vašich vlasů. Mají dokonce až pětinásobné množství omega3-mastných kyselin než ostatní druhy ořechů. Omega3-mastné kyseliny jsou zdraví prospěšné tuky, které snižují v krvi hladinu triacylglycerolů a LDL-cholesterolu (zlého cholesterolu). Tím zpomalují nástup aterosklerózy a poškození cév.

 

TIP: Nejen na dobrý a zlý cholesterol se můžete ptát v naší zdravotní poradně!


Zároveň vlašákům nechybí zinek, který zabraňuje předčasnému padání vlasů. Zinek najdete i v kešu, pekanových oříšcích a mandlí. Oříšky by rozhodně ve vaší "vlasové kúře" neměly chybět.


Kromě výše uvedených zdraví prospěšných látek obsahují vlašská jádra navíc také řadu vitamínů (především E a B), vlákninu a stopové prvky.

 


Ořechy pro krásu pleti


Odvar z listů se dle tradiční východní medicíny užívá zevně k léčení ekzémů a prospívá pleti. Teplý ořechový olej se zas užívá k tišení zánětů - stačí nanést na vatičku a potírat různé vyrážky a boláčky, prý ale pomůže i se zánětem středního ucha (užívat jen zevně).

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nasycené mastné kyseliny – bomba tikající na našem talíři
Chcete shodit po dítěti? Jezte jogurty a ořechy
Za vypadáváním vlasů může být i nemoc


Ořechy pro štíhlou postavu a fit srdce


Při dietě se obecně ořechy příliš nedoporučují, protože jsou tučné a kalorické. Ale vlašské jsou výjimkou. Dle posledních výzkumů se ukázalo, že vlašská jádra mají kromě vynikající chuti i prospěšný vliv na zdraví – snižují totiž hladinu cholesterolu, čímž blahodárně působí na naše srdce. Přesto nezapomínejte na poměrně vysokou kalorickou hodnotu vlašských jader – ve 100 g je více než 2 500 kJ, což představuje zhruba třetinu celodenního doporučeného kalorického příjmu pro dospělého člověka.

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře