Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Břišní tanec má nezanedbatelný vliv na zdraví. Posiluje záda, uvolňuje pánev a prokrvuje svaly. Je také dobrý při potížích s početím.

Naučte se břišní tance. ZÁKLADNÍ KROKY

Vložit video na:

aktualizováno 13.08.2010, 09:23 | 13.08.2010, 00:00 | doma.cz / Centrum Tance / kor

Břišní tanec má nezanedbatelný vliv na zdraví. Posiluje záda, uvolňuje pánev a prokrvuje svaly. Je také dobrý při potížích s početím.

Letos je to přesně patnáct let, co se v Česku objevila první výuková hodina orientálního tance. Začátky byly pomalé. Tanec to byl pro středoevropany nezvyklý, kostýmy lehce šokující a taneční prvky neznámé.

Avšak tento exotický a krásný taneční styl za tu dobu dobyl srdce mnohých žen, které na něj nedají dopustit a jsou mu vděčné nejen za krásu, kterou do jejich života přinesl, ale také za blahodárný vliv na zdravotní stav. Pozadu nezůstává ani mužské oko, které se při tanečním projevu orientálních tanečnic přímo pase na svůdných pohybech.

ČTĚTE TAKÉ:
Hýbejte se v rytmu zumby. VIDEOLEKCE
Naučte se tančit v rytmu zumby. ZÁKLADNÍ KROKY
Protančete se ke štíhlé postavě

O málokterém tanci bylo napsáno již tolik superlativů. Orientální tanec, často nazývaný také břišní tanec, má skutečně blahodárný vliv na páteř, držení těla a jeho zpevnění. Pokud celý den sedíte u počítače, například kroužky v hrudníku, které se nacvičují již od úplných začátečníků, vám uvolní hrudní páteř a rozhýbete dosud netušené malé svaly, které ji obklopují.

Asi nejvýraznější oblastí, kam se nácvik na hodinách orientálního tance soustředí, je pánev a bříško. Při pravidelném tanci postupně dochází k uvolnění pánve a napětí, které se v ní může skrývat. V kroužcích, osmičkách a třasech - takzvaných shimmy, dochází k výraznému prokrvení a posílení veškerých svalů, které se vyskytují v oblasti spodní části trupu. Při správném provedení tanec uvolňuje bederní páteř a zvyšuje její pružnost.

Ze zmíněných důvodů má orientální tanec blahodárný vliv při potížích s ženskými orgány, otěhotněním, močovou inkontinencí, ale také s trávením.

Na videu pod titulkem článku najdete ukázkovou lekci pro začátečníky. Můžete si doma u počítače vyzkoušet základní prvky, které vám vysvětlí a předvede momentálně jedna z nejlepších orientálních tanečnic u nás - Katka Krejčová.

Katka se v roce 2007 stala vítězkou Soutěže profesionálních orientálních tanečnic, která se koná v rámci festivalu Let's Dance v Praze. Dále v roce 2009, jako historicky první Češka, získala 1. místo na Oriental Dance Competition, nejznámějšího egyptského festivalu Nile Group v Káhiře a také 1. místo na soutěži Raks Sharqi Contest v Berlíně v kategorii Professional.

Katka natočila několik výukových DVD a působí jako hlavní lektorka v Centru Tance v Brně.

Pokud vás orientální tanec zaujal a přemýšlíte o návštěvě opravdové lekce, je důležité správně vybrat taneční školu, ale i oblečení. Na hodiny si vezměte dlouhou sukni nebo legíny a top, který odhaluje bříško. Přes boky je vhodné uvázat šátek.

Pokud vlastníte speciální šátek s penízky, určitě si jej přibalte. Cinkání penízků je příjemné a navíc podle jejich pohybu lépe poznáte, zda taneční prvky provádíte správně. Obujte si taneční piškoty nebo ponožky. Tančit ale můžete také bosé.

Při výběru lektora buďte obezřetní. Učitelek orientálního tance je obrovské množství a ne vždy se vám dostane kvalifikovaného přístupu. Navíc vzniká riziko, že jinak blahodárné orientální pohyby mohou mít při nesprávném provedení nepříznivý zdravotní dopad. Doporučujeme volit spíše taneční školu než lekce soukromého lektora. Ptejte se po tradici taneční školy, zkušenostech lektorů, referencích, zázemí tanečního sálu a podobně.

Doporučit můžeme určitě lekce v Centru Tance, jehož pobočky najdete po celé republice. Seznam všech lokalit, aktuálních kurzů a seminářů je k dispozici na: www.orientalnitanec.cz. V Česku také existuje certifikace akreditovaná ministerstvem školství s názvem Lektor orientálního tance. Její držitelky vás jistě nezklamou.

Tento článek byl připraven ve spolupráci s Centrem Tance.
 

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Eva 21:49 22.02.2011
Uzasne pohyby, teprve zacinam, tak lovim na netu zakladni kroky, ale tohle video je pro mne nejlepe srozumitelne a prechod pohybu lehce sokujici, jakoby se s tim uz narodila. Urcite si poridim DVD.
Iva 10:01 04.11.2010
Můžu jen souhlasit, Katka umí vše perfektně vysvětlit. Sama mám tři její dvd: pro začátečnice, středně pokročilé a techniku shimmy. Katka má svoje stránky: http://www.katerinakrejcova.cz/o-me
Marion 14:45 23.08.2010
Káťa je strašně milé stvoření a navíc velice dobrá lektorka. Nacpat tolik prvků do 7 minut a ještě je dobře vysvětlit, je myslím, umění:-)
kiki 16:39 14.08.2010
Veliké plus + :-) Něco podobného jsem hledala na netu hodně dlouho:-) takže jsem ráda za toto video. Už jako malá jsem toužila toto umět a jsem z toho nadčená, už teď se těším na další lekci. Slečna je velice milá a příjemná.
V. 16:20 13.08.2010
Jojo, břišní tance jsou vážně zázrak, tančím už asi dva roky a cítím se skvěle...Jsou hrozně zábavné a jednoduché, všem ženám vřele doporučuju...