Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Kreativita výrobců přípravků a pomůcek slibujících štíhlou postavu nezná mezí. Většina přípravků však nefunguje.

Zázračné hubnutí 2. díl: co vás tuků rozhodně nezbaví

aktualizováno 15.11.2010, 09:01 | 15.11.2010, 00:00 | doma.cz / kor

Kreativita výrobců přípravků a pomůcek slibujících štíhlou postavu nezná mezí. Většina přípravků však nefunguje.

Kdo by nechtěl zhubnout jako mávnutím kouzelného proutku. Naše snaha o sexy linii vede k tomu, že stále znovu a znovu věříme sladkým řečičkám v reklamách, které slibují zhubnutí i 20 kilo za měsíc, případně hubnutí bez námahy...

Dotyčný si však musí uvědomit, že ani nadváha nevznikla ze dne na den. Bylo to jaksi plíživé. Tu kilo, tam kilo a najednou je z toho 20. Hubnutí probíhá také pomalu a žádné zázračné recepty nefungují.

V minulém díle seriálu o zázracích v hubnutí jsme představili přípravky, které pomohou zhubnout vaší peněžence více než vám.

Zázračné hubnutí: vy nezhubnete, ale vaše peněženka ano. 1. díl

Dnes si posvítíme na další výrobky z této kategorie:

Myostimulátor tuky nespálí

Možná jste se již dočetli o myostimulátoru, který by vám měl údajně dopomoci ke štíhlé postavě bez hnutí prstu. Funguje tak, že si na problematické partie připevníte elektrody a necháte svaly stimulovat elektrickým proudem. Je to účinné?

"Myostimulátor by měl zůstat v rukou fyzioterapeutů, kteří tak pomáhají posilovat svaly oslabené důsledkem vážných onemocnění a úrazů. Pro hubnutí není vhodný. Aktivuje pouze malé množství kosterního svalstva a intenzita dráždění je nízká. Zdrojem energie pro tuto aktivitu je svalový glykogen, nikoli tuky,“ vysvětluje Kristýna Galová z brněnského Institutu kompliment, kde se hubne změnou stravování a přirozeným pohybem (u kterého se "dokonce“ zapotíte).

I kdybychom nechali působit myostimulátor dlouho, nedosáhneme spalování tuků. "Naopak, můžeme si způsobit nadměrné přehřátí až popálení různých tělesných tkání, podráždit svalové úpony a vnitřní orgány,“ varuje odbornice.

Žádný "pasivní pohyb“ nemůže nahradit cvičení. Raději se poctivě zapoťte, uděláte něco pro své zdraví, štíhlost a příjemně se uvolníte.

Light a dia výrobky: hubnutí paradoxně neprospívají

Kupujete si light výrobky s vidinou, že děláte něco pro své zdraví a že vám možná dopomohou i ke štíhlé postavě? Právě jste narazili na další trik výrobců. Podle odborníků se naopak light výrobky ani dia výrobky k hubnutí nehodí.

"Jde jen o snížení jedné živiny na úkor druhé, například méně tuků, ale vyšší obsah cukrů, v případě snížení cukrů se navyšuje obsah bílkovin a tuků. Do light výrobků se obvykle současně přidávají různá dochucovadla pro zlepšení chuti, protože redukcí tuků se snižují senzorické vlastnosti jídla,“ říká Kristýna Galová.

Pro ty z vás, kteří by rádi věděli, jaké výrobky jsou při hubnutí ideální, vytváří magazín doma.cz ve spolupráci s nutriční poradkyní Průvodce nakupováním pro štíhlou linii.

Průvodce nakupováním pro štíhlou linii: jogurty a tvarohy

Průvodce nakupováním pro štíhlou linii: jogurtové nápoje
Průvodce nakupováním pro štíhlou linii: nápoje
Průvodce nakupováním pro štíhlou linii: zmrzliny

Fólie vaše objemy „stlačí“, ale nezhubnete


V poslední době se můžete dočíst o hubnutí pomocí stahovacích fólií. V tomto případě však nejde o skutečné zeštíhlení, jen se vybrané partie zmenší tlakem ovinuté fólie, přičemž okolní partie na objemu zase naberou.

Představit si to můžete jednoduše, vzpomeňte si, co se stane, když se natlačíte do příliš úzkých džínů... Bříško vytlačíte nahoru. Stojí vám takové "zhubnutí“ za investici?

Jak „zázračné“ jsou enzymy v ananasu, papáji a grapefruitu?


Mnoho diet doporučuje sníst plátek ananasu nebo porci grepu před hlavním, nebo dokonce každým jídlem, aby díky obsaženým enzymům zrychlilo spalování tuků a výdej energie. Co je na tom pravdy?

"Aktivní enzymy se nacházejí v každém čerstvém ovoci a zelenině, jsou to katalyzátory, které napomáhají trávení potravy. Nejvíce jich obsahuje papája, vyšší množství enzymů je i v ananasu. Jejich činnost však souvisí s trávením potravy a štěpením nutrietů, ne se spalováním tuků. Enzymy nezvyšují výdej energie ani nezrychlují metabolizmus, proto se nedá říci, že by pomáhaly při hubnutí,“ říká Kristýna Galová z brněnského Institutu kompliment.

A jsme opět u toho. Jestliže nezměníme jídelníček a nezačneme se více hýbat, k ideální váze se nedobereme. Alespoň ne zdravě a natrvalo. Místo do kontroverzních prostředků, speciálních potravin a procedur doporučujeme investovat peníze i čas raději do odborné knihy nebo kvalitní sportovní výbavy.

Nejjistější je pak hubnutí v individuálním redukčním programu pod vedením specialistů na výživu a pohyb. Ti vám sice neslíbí zmizení patnácti kil za měsíc bez námahy, ale zato dovedou k vysněné váze jistě a bezpečně.

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

vlad_hord 20:35 18.11.2010
Zdravim, rad bych vedel vas nazor - jaky vliv na hubnuti ma VIBRO-MASAZNI STROJ.
Dekuji
mechanické hračky 18:05 15.11.2010
Souhlasím s tím, že myostimulátor a různé vybrační a s tukem třesoucí hračky nemůžou fungovat to není pohyb který by vytvářel aktivní a beztukouvou svalovinu, která je tím nástrojem pro spalování tuků. Svalovina se musí probudit pravidelným, přiměřeným cvičením podle věku viz sekce zdravé cvičení na webu www.stoptloustnuti.cz
hubnutí 17:12 15.11.2010
Jestli jste opravdu odhodlaní zhubnout, tak my Vám rádi pomůžeme a dovedeme Vás až k Vašemu cíly. Budeme Vaší oporou ve Vašem hubnutí až do okamžiku kdy dosáhnete svůj sen. Kontaktujte nás na www.tukydolu.cz