Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pole dance skvěle posiluje celé tělo, formuje bříško, stehna i zadeček. A navíc je to opravdu zábava.

ZPÁTKY DO FORMY: Zhubněte tancem u tyče. VIDEOLEKCE 2

Tanec u tyče
zdroj: Centrum Tance Tanec u tyče
aktualizováno 08.03.2011, 04:24 | 08.03.2011, 00:00 | Centrum Tance / doma.cz/ina

Pole dance skvěle posiluje celé tělo, formuje bříško, stehna i zadeček. A navíc je to opravdu zábava.

V minulém článku jsme si pověděli o tom, co to pole dance je a jaký vliv má tanec u tyče a na tyči na zdraví a psychiku ženy. Kde se ale vlastně pole dance vzal? Kdy se poprvé použila vertikální tyč pro taneční nebo sportovní účely?


Nejstarší kořeny tance u tyče najdeme v Indii, kde již od 12. století cvičili muži zvláštní akrobatickou disciplínu "Mallakhamb“ na vysokém dřevěném kůlu. Mnoho prvků, které svalnatí cvičenci na kůlu používají, se velmi podobá trikům, které najdeme v moderním pole dance.Také v číském cirkuse se akrobaté předváděli svými atletickými kousky u tyče. Dochované zmíňky pocházejí z 16 století!

 


Pole dance a erotický náboj nočních klubů


Tanečnice v nočním klubu poprvé dostala tyč jako tanečního partnera v 80. letech v kanadském Montrealu a tak začala historie erotického tance u tyče. Na sklonku devadesátých let se pak umění pole dance začíná přenášet mezi „obyčejné“ ženy, které si chtějí udržet krásnou postavu a sexappeal.

Tanec u tyče začalo vyučovat stále více tanečních studií a fitness center v severní Americe, Evropě i východní Asii. Z pole dance se stala obecně uznávaná taneční disciplína, která nyní dokonce apeluje na exhibiční sport na letních olympijských hrách v roce 2016.

 

 

Tanec u tyče – jak si vybrat ten správný druh?

 

V nedávné době se v České republice objevila desítka tanečních studií specializovaných na výuku tance u tyče. Kvalita výuky i postup v lekcích se může lišit, ale v zásadě se můžete setkat s následujícími typy pole dance.


Klasický pole dance neboli "art“ verze klade důraz zejména na taneční provedení. Tanečnice v těchto kurzech se naučí jednotlivé prvky tance u tyče, ale budou se učit zejména je spojovat a tančit v rafinovaných choreografiích.


Specifickou odnož tvoří pole dance light. Tanec u tyče je fyzicky náročná disciplína, proto tato odlehčená verze zpřístupňuje pole dance i ženám boubelkám či dámám, které si zatím úplně nevěří a takovým, které již nejsou úplně nejmladší. Lekce pole dance light je možné navštěvovat jako přípravu na klasický pole dance.

 

ČTĚTE TAKÉ:


ZPÁTKY DO FORMY: Zhubněte tancem u tyče. VIDEOLEKCE

ZUMBA S MÍŠOU: tanec v okovech. VIDEOLEKCE

 


Další varianta, se kterou se setkáte poměrně často je pole dance fitness neboli sportovní verze pole dance. Tyto lekce jsou zaměřeny na precizní a silové provedení prvků pole dance. Důraz je kladen na posilování a zpevňování postavy. Lekce pole dance fitness mohou navštěvovat také muži. Pokud se chcete pole dance věnovat opravdu intenzivně, je dobré zkombinovat sportovní verzi s klasickou taneční. Díky tomu budete postupovat rychleji vpřed.

 

 

Video ochutnávka:

Na přiloženém videu najdete krátkou choreografii pro mírně pokročilé ve stylu klasického tanečního pole dance. Pokud máte doma tyč nebo máte možnost se k ní někde „přitočit“, můžete si ji podle videa vyzkoušet.

 

 

Vše vysvětlí a předvede lektorka Růženka Halamková, která vede v Centru Tance kurzy latinskoamerických tanců, tance pro děti, flirt dance a pole dance, který vyučuje od roku 2009. Růženka je nyní v zahraničí, ale po jejím návratu můžete její lekce navštívit v Centru Tance v Praze.

Pokud vás pole dance zaujal a přemýšlíte o návštěvě opravdové lekce, je důležité správně vybrat taneční školu. Kvalifikovaný přístup je třeba u všech tanců, ale u pole dance toto platí dvojnásob. V některých tanečních školách jsme svědky ukvapeného probírání obtížných prvků, což často vede ke zraněním nebo špatnému zvládnutí základní techniky.

Mějte na paměti, že pole dance je taneční styl, u kterého je třeba postupovat důsledně a pomalu. Zajímejte se zejména, jak dlouho již pole dance příslušný lektor či taneční škola vyučuje. Účasti na soutěžích a exhibicích nejsou tak důležité jako schopnost vysvětlit prvky a předat svým žákům správnou techniku.


Doporučit můžeme určitě lekce v Centru Tance, které pořádá pravidelné kurzy pole dance v Praze, Plzni a v Brně, informace najdete na: www.centrumtance.cz/poledance. Centrum Tance je síť moderních tanečních studií zabývající se výukou tance pro každého. Najdete zde širokou nabídku tanečních stylů orientálním tancem počínaje, přes zumbu, salsu, street dance, flamenco, step, line dance a další... Více informací najdete na www.centrumtance.cz.


Tento článek byl připraven ve spolupráci s Centrem Tance.
 

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Lenka 17:28 23.05.2012
Milá Luno, slečna Růženka je velmi dobrá lektorka, dalo by se říct, že nejlepší lektorka v Centru tance, chodím na její lekce a jsem s její výukou i přístupem velice spokojená. Její prvky rozhodně nejsou nedotažené ani halabala, protože kdyby byly, tak by asi dost těžko byla 2. na mistrovství ČR v kategorii profesionálové, že?
Nevím, kdo vám, Pavlo, nakukal, že se učí 2 spiny za jeden semestr, to není pravda. Ovšem je potřeba zvládnout základy, než se člověk pověsí hlavou dolů. A zajímalo by mě, jakou školu tance byste mi doporučila.
Luna 17:15 07.04.2011
když tak koukám na to ty videolekce tak se fakt nestačím divit, že učit pole dance může snad už skoro každý. Slečna nebo paní Růženka má dosti nepropracované techniky, kdy to vypadá, že to jen tak halabala odbude. A to nemluvím o tom, že některé prvky nejsou ani po technické stránce dotažené. V centru tance jsem byla jednou a stačilo mi. Kromě toho opravdu tyče nejsou taneční tyče, ale jen sešroubované trubky, což bohužel říká i více tanečnic, co tam byly. Kromě toho dvě tanečnice na jednu tyč? to se toho holky hodně naučí. Bohužel je to tím, že ještě není moc center, která by měla pole dance zařazených a proto tu asi platí to pravidlo, kdo má větší reklamu bere více nehledě na kvalitě.
Pavla 10:48 07.04.2011
Ano, je důležité správně vybrat taneční školu. V některých tanečních školách jsme svědky ukvapeného probírání obtížných prvků, v jiných (mezi které patří Centrum tance) jsme zas svědky tak pomalého probírání prvků (2 točky za půl roku, které se navíc kurzistky ani nenaučí propojit), že to spoustu šikovných slečen odradí, neb se už po druhé hodině začnou nudit. Je proto třeba najít taneční školu, která razí zlatou střední cestou :). Já osobně Centrum tance doporučit určitě nemůžu, už kvůli nekvalitním tyčím, na kterých se tam tancuje.
zhubněte do plavek 10:42 08.03.2011
Přichází letní období, čas, kdy řada z Vás po zimě si chce zlepšit postavu do plavek. Chceme Vám s tímto pomoci. Sestavíme Vám program na regulaci váhy dle vašich potřeb. Dále budete mít podporu vyškoleného poradce, který Vás povede po celou dobu hubnutí, ale i potom, což je klíčové proto, aby už jste váhu nenabrali zpět a udrželi jste si krásnou postavu napořád. Kontakt na www.tukydolu.cz
tyč 06:52 08.03.2011
Nemáte-li doma tyč můžete to zkusit i jinak www.nadvaha-obezita.cz