Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pole dance skvěle posiluje celé tělo, formuje bříško, stehna i zadeček. A navíc je to opravdu zábava.

ZPÁTKY DO FORMY: Zhubněte tancem u tyče. VIDEOLEKCE

Tanec u tyče
zdroj: Centrum Tance Tanec u tyče
aktualizováno 07.01.2011, 00:11 | 07.01.2011, 00:00 | doma.cz / Centrum Tance / kor

Pole dance skvěle posiluje celé tělo, formuje bříško, stehna i zadeček. A navíc je to opravdu zábava.

Možná i vy máte kamarádku nebo známou, která tančí u tyče. Pravděpodobně jste při tomto zjištění kroutili hlavou a říkali si, kam to ona dotyčná dopracovala. Nenechte se ale mýlit, pole dance, neboli česky tanec u tyče a na tyči, je novým tanečním trendem, který už druhým rokem dobývá ženská (a možná i mužská) srdce.

V USA a západní Evropě je pole dance častým koníčkem nejen mladých žen. Česká republika a okolní země se snaží Západ dohonit i v tomto směru.

ČTĚTE TAKÉ:
ZUMBA S MÍŠOU: tanec a posilování stehen a zadečku
Naučte se břišní tance. ZÁKLADNÍ KROKY
Naučte se tančit v rytmu zumby. ZÁKLADNÍ KROKY

Pole dance rozhodně není nic pohoršujícího, i když erotický náboj si tento tanec stále uchovává. A to je dobře. Možná právě kvůli němu jsou ženy z pole dance tak unešené. Není totiž nad to, cítit se jako sexy bohyně a zároveň se svobodně proletět. V tanci u tyče je velká dávka rebelství, svobody, erotična, ladnosti a také fyzické síly.

Tanec posiluje

Kromě toho, že se ženy na hodinách pole dance cítí fantasticky, má tento taneční styl výrazný vliv na formování postavy. Již v kurzech pro začátečníky dochází k posilování bříška, horních i dolních zádových svalů, prsních svalů, stehen a samozřejmě rukou.

Mnoho žen se tedy po právu rozhodlo vyměnit posilovnu za taneční sál vybavený tyčemi. Dosažený efekt je podobný, posílení a zpevnění rovnoměrné a konečný pocit neskonale lepší. Nadšené tanečnice si dokonce mohou pořídit přenosnou taneční tyč domů. Nezabere skoro žádné místo a vydá za skvělý "posilovací stroj“.

Užíváte si zábavného tance, přitom posilujete a vlastně o tom ani nevíte. Navíc se u pole dance vyplavuje mnohem více endorfinů, než u pouhého cvičení. Tanec je totiž radost a zábava. Tyč si přinesete domů ve větší tašce přes rameno a montáž je jednoduchá – stačí vzepřít mezi podlahu a strop. Nepotřebujete žádné vrtání ani úpravy konstrukce místnosti. Přenosnou taneční tyč si můžete prohlédnout například v Tanečním obchodě (www.tanecniobchod.cz).

Můžete vyzkoušet i doma

Na přiloženém videu najdete ukázkovou lekci pro začátečníky. Pokud máte doma tyč nebo máte možnost se k ní někde "přitočit“, můžete podle videa vyzkoušet některé základní prvky, které vám vysvětlí a předvede lektorka Centra Tance Růženka Halamková, jež se tanci věnuje již od útlého dětství.

Vyzkoušejte si tanec u tyče:
Růženka má vytančenou nejvyšší mezinárodní třídu "M“ v latinskoamerických tancích a v roce 2009 získala s partnerem Štěpánem Kunstýřem 1. místo na oficiálním mistrovství Čech 2009 a 3. místo na akademickém mistrovství ČR 2009. Zúčastnila se mnoha tanečních soutěží u nás i v zahraničí.

Růženka vede v pražské pobočce Centru Tance kurzy latinskoamerických tanců, tance pro děti, flirt dance a pole dance, který vyučuje od roku 2009.

Pokud vás pole dance zaujal a přemýšlíte o návštěvě opravdové lekce, je důležité správně vybrat taneční školu. Kvalifikovaný přístup je třeba u všech tanců, ale u pole dance toto platí dvojnásob. Pokud byste se nenaučili správnou techniku, můžete se snadno zranit. Důležitým ukazatelem je délka praxe lektora – zajímejte se zejména, jak dlouho se již pole dance vyučuje v příslušné taneční škole a jak dlouho lekce tohoto tance vede příslušný lektor. Účasti na soutěžích a exhibicích nejsou tak důležité jako schopnost vysvětlit prvky a předat svým žákům správnou techniku.

Na hodiny si vezměte malý ručník, dostatek tekutin, krém na ruce a pohodlné oblečení, ve kterém se cítíte dobře. Lektorka vás bude informovat, zda je třeba mít nahá stehna a paže. Pro začátek si obujte taneční piškoty nebo ponožky. Doma nechejte prstýnky, hodinky a veškeré další ozdoby, které nosíte na rukou.

Doporučit můžeme určitě lekce v Centru Tance, které pořádá pravidelné kurzy pole dance v Praze, Plzni a v Brně, informace najdete na: www.centrumtance.cz/poledance. Centrum Tance je síť moderních tanečních studií zabývající se výukou tance pro každého. Najdete zde širokou nabídku tanečních stylů orientálním tancem počínaje, přes zumbu, salsu, street dance, flamenco, step, line dance a další... Více informací najdete na www.centrumtance.cz.

V příštím článku si povíme o tom, jaké jsou druhy pole dance a zapátráme po jeho historii.

Tento článek byl připraven ve spolupráci s Centrem Tance.

 
9 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Denis 08:36 24.08.2011
Jsem stejného názoru jako Suzan !!
Lidi hned vidí kvantitu a ne kvalitu, také se na mě nezlobte, ale v dnešní době, kdy mají lidi neuvěřitelně nezpevněné nejen hlavní a základní svalové partie, ale neumí ani správné základní postavení těla, tak co více chcete ?!
Jsem profesionální baletka a půl roku jsme se učili jen správné držení těla a jestliže na kurzu lektorka vidí, že to kurzystky ještě plně nezvládají, tak je nebude hnát hlavou dolů ... Důležitá je také technika a to jak to vypadá, je potřeba si zpevnit a protáhnout určité svalové partie a nejde jen o to, že ten prvek uděláte, ale jak ho uděláte.. Těžké je už udělat krásnou a ladnou chůzi a to také málo kdo udělá, v jednoduchosti je krása, co na tom že visím hlavou dolů a vypadám tam spíše oběšeně, div skoro nespadnu.. Všechno chce svůj čas, ale jestli si někdo myslí, že je tak tělesně zdatný, má vypracované břišní, hýžďové a zádové svalstvo, tak si samozřejmě běžte na pokročilejší.. Ale nemyslete si, že když uděláte první invert, že jste hned Miss pole dance, chce to ještě hrozně moc dřiny !!
Suzan 15:32 29.05.2011
Dobrý den všem, jsem v šoku, jak dobrý úmysl, rozšířit pole dance do povědomí lidí a informovat veřejnost, je opět degradován jen, proto že má někdo potřebu kydat špínu kolem sebe. Jsem lektorkou pole dance právě v CT v Plznia a Praze. Zároveň se znám i s lektorkami z jiných studií a vycházíme spolu dobře. Chtěla bych jen objasnit některé věci z pozice trenéra několika dalších fitness forem s několikaletou praxí. Holky ano CT je velké a zaměruje se na širokou veřejnost a výuka vypadá v porovnání s některými studii pomalá. Každopádně rozložení výuky je v pořádku pro fyzický rozvoj a kontrolovaný pokrok pro každého. Vždycky je někdo rychlejší a někdo pomalejší a musíme brát v potaz, že pokud má problém s rychlostí někdo kdo má doma tyč a trénuje na ní několikrát v týdnu, tak je to pochopitelné. Zároveň, ale nezapomínejme na kvalitu provedení a to je v začátcích velice důlezitá věc, kterou si musí každá tanečnice vštěpit a pak už je postup samozřejmě rychlejsí. V tomto směru je logické, že by mělo být specializované studio připravenější, jelikož by mělo nabízet větší spektrum pokrošilostí kurzů a více pěče a to i individuální.
Stojím si za preciznějsím začátku a zároveň upozornuji na rozdíl mezi pole dance tanečním a fitness, u tanečního nemůže nikdo čekat, že bude dělat psí kusy, když je tanečně také na počátku a tím nemyslím jen vlnění u tyče, ale techniku pohybu, propnuté nohy a špičky a vedení rukou, práce s tělem. U fitness je kladen důraz na technické provedení a budovaní síly a zpevnění těla, aby nedošlo k poranění, zároveň budování rozsahu.
Uvědomuje si tu někdo, že právě protože mluvíme o sportu, tak by se tak mělo k pole dance přistupovat z pozice trenéra. Když přijdete na stadion, že chcete dělat atletiku, myslíte, že vás trenér hned nechá dělat všechny disciplíny a bude vás drtit jen na výsledku, aniž by ho zajímalo, zda je to pro vás v pořádku a zda vám to nemůže ublížit? To samé gymnastika, myslíte, že se budete hned učit salta a baletky se budou hned učit točky aj?
Nezlobte se na mě, ale kde se bere ta odbornost a posuzování něčeho, jenom proto, že zrovna vám to nevyhovuje, to samé tyče, ano nejsou v CT Xpolky, ale měla jsem možnost si v Malaisii , kde jsem byla na tříměsíčním edukačním pobytu právě s Růženkou, ověřit, že né všichni mají Xpole. Xpolky nejsou jediné kvalitní, jen jsou veřejně známé jako značka, ano jsou super, ale jací jste odborníci, že hned tvrdíte, že vše ostatní je špatné? Tyče které se prodávají v CT jsou v pořádku a nikdo snimi problém nemá, myslím, že na místě by bylo spíše varovat všechny začátečníky před různými snad i plastovými a jinými velice levnými tyčemi, které se nabízejí na netu. Xpole je ověřená a tyč z CT si můžte také vyzkoušet než si jí koupíte. V sálech nejsou, tak skvělé tyče, to je pravda, ale rozhodně neubírají na kvalitě výuky, jsou jen odlišné.
Omlouvám se za tento slovní průjem, ale já o nikom ským jsem se osobně nesetkala a nezkusila si jeho lekci, přece nemůžu tvrdit, že je špatný, kdybych měla více času, tak si ráda zajdu i do jiného studia na lekci, problém stím nemám. Jsem ráda, že tu alespoň padlo uznání lektorky Růženky, která tu prezentuje pole dance.
Jen pro info můj první semestr končím sedy, lehy, a šplhem - druhý semestr je podstatně zameřen na rozvinutí všeho co už umíme modifikace spinů, combo spiny, statické prvky na tyčy, které prostě bez vybudování síly nejdou a zároveň jsou podle mne důležité a pracujeme v druhé polovině na invertu atd. - dále 3 semestr, což jsou středně pokročilé, je více individuální a už není na kurzu stejný počet tanečnic, jako předešlé semestry.
Tzn. 5 měsíců začátečníci, 5 měsíců mírně pokročilý, invert tedy začínám cca v osmém měsíci, 5 měsíců středně pokročilý, kde už se pracuje vyloženě na invertech obmněnách všeho naučeného.
Díky za pozornost a hodně zábavy a úspěchu s pole dance
Suzan
cam 00:00 18.05.2011
Zkus Citadela Mefisto... ja tam chodím půl roku a jsem spokojená.... po půl roce umím to co bych se v centru tance ucila rok a půl :-)
¨S 21:07 12.04.2011
Ted si se zděšením čtu tuto diskuzi.Zaplatila jsem si v Centru tance kurz Pole Dance Light (začátečníky) a jdu tam tento týden po prvé.Můžete mi doporučit i něco jiného v Brně?Chtěla bych zkusit studii víc.Chci se něco opravdu naučit s dát se do formy.Děkuju
Moja 21:01 19.03.2011
Já jsem byla v centru tance v Brně na 2 seminářích - pole dance light a pole dance. Na tom ligh byla hodina vyplněná takto - 15 minut rozehřívací cvičeni (bez tyče) potom jsme se čtvrt hodiny učily chůzi kolem tyče (střídaly jsme se 2 na tyči), pak čtvrt hodiny takový vlnění o ničem, zbytek protažení a domu... byla jsem trochu zklamaná, ale ještě jsem zkusila druhý dvouhodinový seminář pole dance... tam jsme se 15 minut představovaly (nevim proč když to byl jen jednorázový seminář), 15 minut rozehřívání... zkrátím to a řeknu že na dvouhodinovým kurzu jsme se naučili jeden klasický spin, jinak v podstatě nic...navíc jsem se dozvěděla že v kurzu pro začátečníky není třeba nosit kraťasy, protože nebudou potřeba, což mě dost zarazilo ("to nebudem půl roku vůbec na tyči?") semináře mě nepřesvědčili, měla jsem z toho přesně takový pocit jako tu byl již zmíněn - naučí se vás vždy co nejmíň abyste chodily co nejdýl - strategii podnikání mají zmáknutou... Začala jsem navštěvovat jiné studio specializované na pole dance a již z první hodiny jsem šla nadšená, protože jsme se naučily správně šplhat, 3 různé spiny na obě strany a způsob jakým se udržet na tyči. Je na každém kdo si co vybere, já si vybrala rychleší postup výuky ve specializovaném studiu, kde ma x-pole tyče protože já se nechci půl roku jen vlnit u tyče, když vím, že to jde i jinak. Btw. ty tyče co maj v centru jsou fakt drsný, oproti x-pole je to fakt ubohost. Kdo poznal x-pole tak by neměnil.
Monika 19:07 09.02.2011
Ahoj, omlouvám se,že vám narušuji diskuzi, ale četla jsem zde o Centru tance, do nějž sem získala poukaz. Ten ale nemůžu využít, proto ho nabízím (samozřejmě se slevou) k prodeji. Poukaz je na 4000, můžeme se dohodnout i na polovině. Kontakt monna09@seznam.cz , děkuji a ještě jednou se omlouvám, ale zdálo se mi to k věci :)
paja 22:21 18.01.2011
Kdy začít s inverty je na odpovědnosti lektorky. Není to o soutěžení, ale o bezpečnosti výuky. Mimochodem, máte chybu ve výpočtu. I kdyby se s inverty začínalo až v pokročilých, tak by to ani zdaleka nebylo za rok a půl.
falky 15:34 15.01.2011
Takže začít s inverty po 1,5 roku tréninku je v pořádku?
(Mimochodem partie se nejlíp posílí právě při cvičení jednoduchých invertů - s každým dalším trikem člověk může zkoušet jiný a těžší)
paja 20:47 13.01.2011
Speciálně o Invertech nám dlouze povídala Viva Vee - světově uznávaná trenérka Poledance. Viva považuje za nevhodné pro kurzistky se učit inverty příliš brzo. Nejprve je potřeba zpevnit a posílit tělo, zejména ruce, záda, břicho stehna. Naučit se spiny a jejich kombinace, naučit se u tyče pohybovat a zatancovat kompletní choreografii. A teprve v tento okamžik Viva doporučuje začít s inverty. Dá se samozřejmě začít mnohem dříve, ale je to na úkor bezpečnosti a kvalitního provedení.
falky 17:07 13.01.2011
Ty triky mě zajímají proto, že nedávno jistá slečně na nějaké diskuzi (lide.cz) napsala toto (cituji doslova):
".. já chodím do centra tance.. a mám Růženku je úžasná a skvěle umí vysvětlit.. .. já jsem teď v pokročilých .. a za pár hodin se v tomto semestru budem učit triky hlavou dolůů.. "

Jestli to dobře chápu, pak první triky hlavou dolů se učí v kurzu pro pokročilé?
Pokud to tedy vezmu postupně viz. web: Nejdříve absolvujete Začátečníky, potom Mírně pokročilé a nakonec Pokročilé, kde prvně děláte inverty?
To jest 3 semestry, tedy ještě přesněji 1,5 roku.
Dovoluji si upozornit, že ve většině ostatních studií ovládají studentky první inverty už v prvním čtvrt, nejpozději půlroce.
Tolik k tomu vysvětlování techniky.
Nicméně trvá moje otázka - jaké triky ovládáte a jaké úrovni to podle CT odpovídá?
1 2 3